WordPress 2.9 a chystané novinky (4): Koš pro příspěvky, stránky, komentáře a nahrané soubory

Tato nová funkce WordPressu je velmi jednoduchá a všichni ji určitě dobře znají přímo z Windows a i proto budou v české lokalizaci ponechány podobné výrazy. Koš ve WordPressu funguje totiž úplně stejně a nově ho ve WordPressu 2.9 můžete využít pro příspěvky, stránky, komentáře a nahrané soubory (dále si už budeme funkčnost popisovat jenom na příkladu příspěvků, ale funguje to všude stejně).

Projdeme si vše na jednoduchém příkladu. Z nějakého důvodu se vám třeba znelíbí nějaký příspěvek. Dříve byste u vybraného příspěvku zvolili tlačítko “Smazat”, WordPress by se vás ve vyskakovacím okně ještě pro jistotu zeptal, zda to myslíte opravdu vážně a příspěvek by zmizel v propadlišti internetových dějin. Pokud jste však promazávali více příspěvků, museli jste stále odklikávat (trochu otravné) vyskakovací okno, které však může občas zabránit nejhoršímu (= nechtěnému smazání příspěvku). WordPress 2.9 přináší novinku v podobě koše.

WordPress 2.9: Koš (1)

Stačí kliknout na tlačítko “Odstranit” (přístupné na několika místech, např. menu Příspěvky – Upravit nebo přímo v pravém panelu při editaci příspěvku) a příspěvek je okamžitě (a bez dalšího potvrzování) přesunut do koše.

WordPress 2.9: Koš (2)

Pokud jste se však třeba jen náhodou uklikli, tak tuto akci můžete samozřejmě vrátit hned zpět (nabídka “Vrátit zpět?” ve žlutém horním pruhu).

WordPress 2.9: Koš (3)

Vidíte, že se objevila nová složka “Koš” a obsahuje jeden právě odstraněný příspěvek, který už nemůžete dále v koši nijak upravovat. Pokud jste chtěli příspěvek opravdu smazat, tak už nemusíte nic dalšího řešit, po 30 dnech bude z koše automaticky a nenávratně smazán. Výsledkem pro vás tedy bude jen potěšující fakt, že jste tohoto cíle dosáhli o jedno kliknutí méně.

Dobu automatického smazání si můžete upravit v souboru wp-config.php, kam přidáte následující řádek:

define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', 10 );

Číslo 10 znamená, že budou odstraněné příspěvky ponechány 10 dní než budou nenávratně smazány. Pokud tam nastavíte číslo 0, tak bude automatické mazání vypnuto.

WordPress 2.9: Koš (4)

Příspěvek v koši můžete také ručně smazat, což mi však nedává bohužel moc smysl. Nevím, kdo by dobrovolně navštěvoval koš a zbytečným klikáním si vynutil smazání příspěvku, když bude po určitém čase stejně smazán automaticky? Snad jen z nějakého důvodu pro urychlení mazání (utajení), nebo při vypnutém automatickém mazání. Pro další usnadnění i těchto případů je v koši i klasická volba “Vysypat koš”.

WordPress 2.9: Koš (5)

Výhoda koše však spočívá zejména v tom, že pokud se rozmyslíte, můžete příspěvek z koše obnovit a opět ho tak vrátit na web. Obnovení provedete opět ve složce “Koš”, kde kliknete na nabídku “Obnovit”.

Nejsem si zcela jist, zda správně fungují uživatelská práva, tedy aby někteří autoři nemohli odstraňovat do koše příspěvky jiných autorů, ale snad to bude ve finální verzi vše ošetřeno. Pro vývojáře pak budou také dostupné nové funkce, se kterými budou moci s košem manipulovat ve svých pluginech. A ještě jedna drobná poznámka. Ve WordPressu nebude jeden koš, ale několik různých košů, takže např. v koši určeném pro příspěvky nenajdete už vyhozené komenáře. Možná by časem stálo zato tyto koše postupně sloučit do jednoho přehledného superkoše. Další podrobnosti o vývoji koše pro WordPress 2.9 můžete sledovat zde. A v příští části se podíváme na nový editor obrázků, který bude zabudovaný přímo v administraci WordPressu.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

Tento příspěvek je 4. částí z celkem 4 článků.

7 thoughts on “WordPress 2.9 a chystané novinky (4): Koš pro příspěvky, stránky, komentáře a nahrané soubory”

 1. Je to plugin Organize Series. Zkoušel jsem jich několik a tento mi přišel nejlepší (používá taxonomie a je tam hodně možných nastavení).

 2. Prosím, jak se zbavím komentáře na stránkách.
  Nechci, aby mi na ně lidé reagovali.
  Nikde v nastavení to není možné odškrtnout.
  díky za pomoc
  Irena

 3. Irena: Podobné téma se řešilo v našem fóru. Jednotlivě lze komentáře vypnout i u zvolené stránky. Pokud jste na přehledu stránek v administraci, tak přejedete myší nad názvem stránky a objeví se odkaz “Rychlé úpravy”, kde můžete odškrtnout políčko “Povolit komentáře”. A pokud stránku už přímo upravujete, tak v pravém horním rohu je záložka “Nastavení zobrazených informací”, kde musíte nejdříve zapnout “Komentáře” a následně se pod stránkou teprve objeví nové pole s možností vypnutí komentářů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *