WordPress 3.5 “Elvin”

Po půl roce se dnes objevil nový WordPress 3.5, který po dlouhé době přináší poměrně velké změny pro uživatele, a to zejména v oblasti správy mediálních souborů. Stručný přehled novinek a aktuální stav české verze naleznete v následujícím článku.

WordPress 3.5 “Elvin” je pojmenovaný tentokrát podle amerického jazzového bubeníka Elvina Jonese, jehož melodie můžete slyšet i na přehledné video prezentaci nového WordPressu, kde jsou představeny nejdůležitější novinky přímo v akci. Doporučujeme rozhodně shlédnout.

Zcela zásadní změnou pro uživatele je nový způsob nahrávání a vkládání mediálních souborů a práce s obrázky (aneb vytváření vlastních galerií). Ještě před několika týdny to sice vypadalo docela hezky, ale nedalo se to moc efektivně používat. Nakonec ale došlo k mnoha drobným změnám a výsledek je úctyhodný. Nezměnilo se pouze samotné okno pro práci s mediálními soubory, ale trochu i celý způsob práce. Ostatně vyzkoušejte sami, zjistíte tím mnohem více než z přiloženého screenshotu.

WordPress 3.5 - Správa obrázků
WordPress 3.5 - Správa obrázků

Součástí WordPressu 3.5 je také nová výchozí šablona Twenty Twelve (2012, verze 1.1), která je zcela flexibilní a automaticky se přizpůsobuje různým zařízením (mobil či velký monitor). Současně nás také “opustila” šablona Twenty Ten (tedy vlastně jen v novém instalačním balíčku). Šablona Twenty Twelve je samostatně dostupná už delší dobu, a to i v češtině.

WordPress 3.5 - Twenty Twelve
WordPress 3.5 - Twenty Twelve

Pozorní uživatelé si ale určitě všimnou i dalších novinek. Administrace WordPressu je nově přizpůsobena zařízením s vysokým rozlišením (např. iPad a jeho Retina displej), takže jsou grafické prvky zobrazovány ve dvojnásobném rozlišení, aby nedocházelo k nepěknému rozostřování. Dále byla přepracována uvítací obrazovka pro nové uživatele a nový vzhled dostala i různá tlačítka v administraci (hranatější tvar). Pro nově instalované weby už bude také zcela chybět sekce “Odkazy”, kterou si budete moci doinstalovat v podobě pluginu Link Manager (či libovolného jiného). Pro uživatelský výběr barev je nově použita knihovna Iris a mezi služby podporující oEmbed (snadné vkládání externího mediálního obsahu) nově přibyly např. SlideShare a Instagram. Přímo z administrace také můžete vidět pluginy z oficiálního adresáře, které si tam označíte jako oblíbené. Odebrána byla také různá (nepříliš používaná) nastavení z různých administračních stránek dostupných v menu “Nastavení”.

Mnoho změn je určeno zejména pro vývojáře.

Není možné podrobněji popisovat každou z několika desítek novinek, takže pouze upozorníme na některé nejdůležitější a doporučujeme projít podrobný přehled. Povšimněte si např. nové třídy WP_Post() nebo výrazně optimalizované funkce switch_to_blog(). Zajímavé je také nové API pro práci s obrázky v podobě třídy WP_Image_Editor(), která nově podporuje kromě knihovny GD také ImageMagick. Další úpravy proběhly také v oblasti XML-RPC.

Přidány byly některé nové externí knihovny (Underscore 1.4.1 a Backbone 0.9.2) a u ostatních došlo k jejich aktualizaci, např. jQuery 1.8.3 (aktualizace z verze 1.7.2 ve WordPressu 3.4), jQuery UI 1.9.2 (aktualizace z 1.8.20), TinyMCE 3.5.8 (aktualizace z 3.4.9), SimplePie 1.3.1 (aktualizace z 1.2.1) a mnoho dalších. Mimochodem TinyMCE 3.5.x připravila vývojářům na poslední chvíli ještě mnoho starostí a vydání WordPressu 3.5 se kvůli ní nakonec opozdilo o několik dní.

A jak je na tom čeština?

Poté co se bohužel nepodařilo kompletně přeložit WordPress 3.4.x, tak je velká část češtiny pro WordPress 3.5 naštěstí hotová. Základní překlad WordPressu 3.5 je připraven téměř na 100% (obsahuje už také lokalizaci nového způsobu práce s obrázky). Musíme se také trochu pochválit, protože se základní část překladu myslím docela povedla. Mnoho řetězců bylo zcela přepsáno, pořádně otestováno a mnoho změn jsme dokonce prosadili i do jádra WordPressu, aby byla česká verze zase o trochu lepší. Překlad nově obsahuje také řetězce ze sítě webů (Multisite), kde jsme pořádně prošli celý proces registrace (uživatelů i webů) a různých notifikačních emailů tak, aby to dávalo v češtině nějaký smysl.

Lokalizace všech výchozích šablon (včetně nové šablony Twenty Twelve) byla také kompletně aktualizována a brzy vyjde nová verze pluginu Čeština pro WordPress. Pouze překlad administrační části zatím není kompletní a pohybuje se kolem 85 % (obsahuje zejména texty do Nápovědy, přehled novinek WordPressu 3.5 a další řetězce ze sítě webů). Číslo se průběžně mění podle toho, jak jsou doplňovány a schvalovány nové překlady. Takže se nebojte zapojit do překládání, pokud bude navržený řetězec schválen, objeví se příslušné uživatelské jméno přímo na stránce autorů češtiny v administraci. Teoreticky by šla čeština oficiálně vydat už ve stávající podobě, ale přece jen ještě chvíli počkáme a zkusíme toho dodělat co nejvíce. Zatím alespoň zpřístupníme (středa či čtvrtek) ke stažení dočasnou beta verzi češtiny. Aktuální verzi češtiny si také můžete pravidelně stahovat přímo z online aplikace GlotPress, kde překlad průběžně probíhá.

Opět ale můžete zatím aktualizovat na nejnovější anglickou verzi, stávající čeština zůstane zachována, pouze se na webu (administrace) objeví více anglických výrazů (zejména u nahrávání a správy obrázků). I z tohoto důvodu však nechceme s oficiálním vydáním české verze WordPressu 3.5 moc dlouho otálet, i kdyby neměla být zcela kompletní.

O dalším WordPressu 3.6 se toho zatím moc neví a proběhlo jen několik prvních spekulací. Možná vyjde už za několik málo měsíců a budou se pouze dolaďovat různé nedokončené drobnosti, zatímco budou mít vývojáři trochu více času soustředit se na WordPress 3.7, který by mohl obsahovat i některé důležitější změny. Uvidíme ale asi až v příštím roce.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

22 thoughts on “WordPress 3.5 “Elvin””

  1. Chci vložit k příspěvkům To se mi líbí, jenže jakmile v příspěvku udělám nějakou změnu a potvrdím ji, tak tlačítko zase zmizí. Co dělám špatně?

  2. Sláva: To se může stávat patrně v případě, kdy vkládáte tlačítko v HTML podobě přímo do obsahu příspěvku? Bohužel to není moc vhodný způsob a doporučil bych spíše použít nějaký plugin, např. oficiální Facebook.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *