Čeština pro výchozí šablonu Twenty Twelve 1.0

Dnes v noci vyšla první beta verze chystaného WordPressu 3.5, který bude obsahovat také novou výchozí šablonu Twenty Twelve (2012). Uživatelé však nemusí čekat až se koncem roku objeví nový WordPress, ale mohou si šablonu nainstalovat přímo z oficiálního adresáře šablon a následně ji vyzkoušet na svém webu. Šablona by měla být kompatibilní i se staršími verzemi WordPressu (od 3.3.x), pouze nebudete mít přístup k některým novinkám. A jako bonus nabízíme kompletní češtinu pro Twenty Twelve 1.0, kterou si můžete buď stáhnout (a rozbalené soubory následně nahrát do složky wp-content/themes/twentytwelve/languages) nebo stačí jen automaticky instalovat/aktualizovat náš plugin Čeština pro WordPress (verze 0.3), který obsahuje kompletní češtinu pro všechny oficiálně vydané šablony, další podpůrné lokalizační funkce (např. správný počet komentářů) a čekají ho i novinky v podobě pluginů.

17 komentářů u „Čeština pro výchozí šablonu Twenty Twelve 1.0“

 1. Sice neodpovídáš, ale taky se přidám – budeš dělat novou češtinu? Jestli ne, tak to řekni, udělám jí já, mám už ji z větší části hotovou pro své klienty.

 2. Tomáš Kapler, Čmelda, Radek Bartuška: Odpovídáme, ale zatím není přesné datum. Čeština pro WordPress 3.4.2 už je ale skoro hotová, patrně nejdříve vydáme testovací verzi (bude ke stažení pouze pro zájemce), oficiálně pak čeština vyjde v podobě automatické aktualizace. Současně také překlad upravujeme pro aktuálně vyvíjený WordPress 3.5 (patrně prosinec 2012), kdy čeština vyjde maximálně do 3 dnů po vydání oficiální anglické verze. Ano, je to náš veřejný závazek :-)

 3. Tomáš Kepler: Zatím nemá cenu dělat něco vlastního. Pokud stáhneš poslední českou verzi WP a po instalaci provedeš aktualizaci na poslední (anglickou), všechny texty zůstanou přeložené. Nic, na co by běžně uživatel narazil, se do angličtiny nepřepne.

 4. Hele, vážně, separatisto – bude ta čeština, nebo ne? Jestli ti to nevadí, tak blokuješ svým přístupem práci stovkám programátorů v ČR, takhle musíme neustále ručně nahrávat překladové soubory a je to strašnej vopruz.
  Tak řekni, že na to sereš, a někdo jiný to může převzít. Prosím, nahraj na GlotPress aktuální verzi co máš a překlad bude pokračovat tam, tak jako se to děje ve všech zemích na světě vyjma ČR.
  Jinak se v týdnu domluvím s WP týmem a prostě to nechám nahradit. Díky.
  To není o tom, že bych si nevážil tvé práce a tebe osobně, ale prostě neustále slibovat a odkládat je vážně na piču, jen mě to stálo minimálně několik hodin času navíc.

 5. Tomáš Kapler: Ano, čeština bude a průběžně se na ní pracuje, postupně necháváme schvalovat prověřené řetězce do GlotPressu (během tohoto týdne by to tam mělo být snad víceméně zkompletováno). Čas se ale nachýlil a trochu jsme tedy přesměrovali úsilí a prioritou je nyní čeština pro WordPress 3.5, která by měla vyjít současně s anglickou verzí.

  Překlad na GlotPressu je funkční a navržené překlady od uživatelů bereme samozřejmě v potaz při tvorbě češtiny. Bohužel mnohé překlady od uživatele “thomask” nemůže kolega, který se stará o korektury a spolupráci s WP vývojáři, schválit, a to ani kdyby moc chtěl, protože tam jsou evidentní nesmysly, gramatické chyby a špatný slovosled.

  Obávám se, že pozice síly, vyhrožování a sprostá slova nejsou nejvhodnějším začátkem pro případnou nabídku spolupráce, které se nebráníme. Škoda, že to musí být postaveno do role “nedoděláte rychle češtinu, tak ji udělám sám”. Nebylo by lepším přístupem spíše ukázat pár desítek opravdu kvalitně přeložených řetězců a napsat: “Zadal jsem do Glotressu nově přeložené řetězce a prosím o jejich schválení a vydání češtiny.” Myslím, že kolega pak nebude mít problém je schválit, protože schvaluje téměř všechno, co je v GlotPressu velmi dobře přeloženo (a nemusí to tedy moc upravovat a testovat), je to vlastně i kontrola pro nás.

  Je mi líto, že to někdo vnímá tak, že něco “blokujeme” nebo je to tak všude “vyjma ČR”. Čeština pro WordPress 3.4 zatím nevyšla a mělo to své (osobní) důvody, které byly podrobněji vysvětlené jinde. Omlouvám se všem, kterým jsme způsobili případné problémy, ale prioritou je pro nás především kvalita. A podle mnoha ohlasů je zatím čeština pro verzi 3.3.2 plně dostačující i pro nejnovější verzi. V průběhu překládání jsme nahlásili vývojářům mnoho různých chyb, které budou opraveny ve WordPressu 3.5 (a slíbili jsme, že čeština pro tuto verzi vyjde téměř současně s anglickou verzí). Jako jedni z prvních jsme také zveřejnili překlad nové šablony Twenty Twelve, která bude součástí WordPressu 3.5 a umožnili jsme ho používat i v podobě jednoduchého aktualizovaného pluginu. Pokud ale opravdu chybějící překlad vyvolává podobné negativní vášně, tak se moc omlouváme…

 6. Zdravím,

  chci jen požádat o info (popř. link), jak to vypadá s tou češtinou pro WP 3.4.2. ?
  VIdím, že poslední příspěvek je ze dne 29.10.2012, tak si řikám, jeslti už ta čeština není někde v oběhu. Díky Walsh

 7. Dobrý den, díky za češtinu. Jen mám dotaz, jak prosím funguje ten plugin? Mám twenty twelve jako child theme a čeština se mi automaticky neprojevila. Momentálně používám WordPress 3.5-beta2-22546

  Díky. Tom.

 8. Ahoj, ta čeština na nový wordpress dle komentářů ještě není, tak asi nepomůžu, bude asi třeba na ni počkat, nikam nespěchám :) jsem rád že bude. Já jen chci vědět, jak funguje ten plugin, nainstaloval jsem ho, nastavit nejde a čeština se v Twenty Twelve neprojevila, možná to je mýma lamerskýma znalostma :D

 9. Jedna ze dvou hlavních částí češtiny už je hotová na 100 %. Stále je cílem vydat češtinu pro WordPress 3.4.x, ale pokud se to nestihne, tak určitě vyjde čeština pro WordPress 3.5 společně s anglickou verzí (počátkem prosince 2012). Další diskuze probíhá na fóru.

  Zdeněk Růžička: Asi jsem to moc nepochopil – jaký link?

  Tomáš Rýdel: Plugin funguje automaticky po aktivaci. Díval jsem se na web uvedený v komentáři a máte tam sice šablonu Twenty Twelve, ale WordPress je v původní anglické podobě, takže to fungovat nemůže. Čeština pro šablony se aplikuje pouze na weby, které používají češtinu. A nepochopil jsem tu zmínku o odvozené šabloně? Na webu je myslím standardní verze šablony Twenty Twelve a nikoli odvozená šablona? Plugin by měl ale fungovat i pro odvozené šablony, včera jsem to zkoušel.

 10. Separatista napsal:

  4. 10. 2012
  “Současně také překlad upravujeme pro aktuálně vyvíjený WordPress 3.5 (patrně prosinec 2012), kdy čeština vyjde maximálně do 3 dnů po vydání oficiální anglické verze. Ano, je to náš veřejný závazek.”

  29.10.2012
  “…prioritou je nyní čeština pro WordPress 3.5, která by měla vyjít současně s anglickou verzí.”

  15.11.2012
  “tak určitě vyjde čeština pro WordPress 3.5 společně s anglickou verzí (počátkem prosince 2012).”

  Hm, tak nevím… Nebylo by lepší překlad někomu předat, než pořád jen slibovat??? :-( :-( :-(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *