WordPress 3.4 “Green”

Přesně po půl roce dnes konečně přichází nový WordPress 3.4 s několika zajímavými novinkami, které ocení nejen uživatelé, ale i vývojáři. Pokusíme se v tomto článku upozornit na nejdůležitější nové funkce a dozvíte se i podrobnosti o rozpracované češtině.

Dnes vydaný WordPress 3.4 byl pojmenován podle jazzového kytaristy a skladatele Granta Greena, jehož hudby si můžete všimnout i na pozadí oficiálního (promo) videa, ve kterém jsou během chvilky přehledně představeny nejdůležitější novinky. Mnoho nadějných nápadů se bohužel opět nestihlo realizovat, a to i když byl původní plán téměř o dva měsíce překročen, takže budeme alespoň doufat, že se ještě někdy příště objeví. Dokončena nebyla ani plánovaná (a již rozpracovaná) šablona Twenty Twelve (2012) a stále neexistuje podpora automatických aktualizací pro lokalizované verze šablon a pluginů. Novinky WordPressu 3.4 můžeme jako obvykle rozdělit podle toho, zda jsou určeny pro běžné uživatele (aneb čeho si všimnete v administraci) nebo vývojáře pluginů a šablon.

Novinky (zejména) pro uživatele

Asi nejdůležitější novinkou je nástroj pro přizpůsobování aktivované šablony a automatické náhledy instalovaných šablon s možností úprav. Původně jsem ho pokládal za trochu zbytečnou “cool” funkci, ale po detailním otestování lze říci, že se bude určitě mnoha uživatelům (nejen začátečníkům) hodit. Majitelé webů, kteří mají už několik let stejnou šablonu (a nehodlají ji měnit), ho sice moc neocení, ale pokud občas měníte vzhled svého webu, tak to bude zase trochu příjemnější činnost.

A jak to vlastně funguje? Začneme u klasického vyhledávání šablon přímo v administraci, kde byla zcela přepracována funkce náhledu. Nově už není použito podivné vyskakovací okno (Thickbox), ale přesunete se do přehledného a funkčního náhledu (jQuery). A pokud zvolenou šablonu na web nainstalujete, objeví se další související funkce, které umožní provádět mnoho úprav přímo v tomto náhledu, aniž byste šablonu museli aktivovat. Můžete tak např. měnit úvodní texty (název a popis webu), záhlaví, pozadí, barvy a další funkce, které konkrétní šablona podporuje. A nejlepší na tom všem je to, že všechny provedené změny aktuálně vidíte v náhledu tak, jak by vypadaly i přímo na webu. A když budete se všemi úpravami spokojeni, tak je pouze uložíte a šablonu aktivujete. Konečně tak už nemusíte po aktivaci nové šablony rychle upravovat záhlaví, pozadí a další základní možnosti na různě rozházených stránkách v administraci a u aktivované šablony tak máte vlastně všechny základní funkce pod jednou střechou.

WordPress 3.4 - Aktuální náhled

Záhlaví bylo nově propojeno s Knihovnou médií, takže už nemusíte opakovaně nahrávat obrázky speciálně určené pro záhlaví, ale stačí je nalézt v Knihovně médií a použít i pro záhlaví. Pro obrázky v záhlaví můžete nejen nastavit vlastní velikost (šířku i výšku), ale nově i povolit jejich flexibilní velikost, takže bude velikost obrázku (i celé šablony) automaticky přizpůsobována právě použitému zařízení a rozlišení jeho obrazovky (můžete vše vyzkoušet na výchozí šabloně Twenty Eleven). V této souvislosti bylo také vytvořeno nové API pro záhlaví a pozadí, kdy přestaly být stávající funkce podporovány a nově můžete využít parametr funkce add_theme_support().

Již WordPress 2.9 začal podporovat službu oEmbed a nedávno se k ní přidal i Twitter, takže ve WordPressu 3.4 už můžete jednoduše vložit pouze jednoduchý textový odkaz (nesmí být klikatelný) na konkrétní tweet a WordPress se už automaticky postará o to, aby byl na webu vidět v podobě pěkného výstřižku s okamžitou možností reakce čtenářů. Nemusíte už tedy vytvářet screenshoty zajímavých tweetů, ale stačí pouze vkládat jejich URL adresy, stejně jako to funguje např. pro videa z Youtube. Je to sice jen drobnost (a už dříve šlo použít samostatný plugin), ale mnoho uživatelů určitě potěší. A je to opravdu tak jednoduché – následující tweet byl na webu vytvořen právě tímto způsobem, tedy zkopírováním URL adresy tweetu do příspěvku.

Další uživatelskou novinkou je možnost vkládání HTML značek do pole titulek u nahraných obrázků. Jednoduše tak můžete přímo pod obrázek přidat třeba odkaz na původní zdroj obrázku, což je další drobnost, která trochu usnadní práci se správou webu. I ve WordPressu 3.4 samozřejmě najdete nové ukazatele, které upozorní na nejdůležitější funkce a nechybí ani stránka s přehledem novinek přímo v administraci. Alespoň si ji prohlédněte, když už nám dal její překlad do češtiny tolik práce :-).

Nově byla integrována knihovna jQuery UI Touch Punch pro podporu dotykového ovládání (a např. přesunování widgetů) v administraci WordPressu na různých tabletech (konkrétně iPad a Kindle Fire). Připomínáme, že pro různé platformy existují také speciální mobilní aplikace (např. iOS či Android), které fungují většinou na principu XML-RPC a jejich použití může být v některých případech jednodušší.

Mezi další drobná vylepšení patří např. režim nevyrušovaného psaní pro všechny typy obsahu (nejen příspěvky a stránky), odstranění odkazu na “Naposledy aktualizované” pluginy (nedával moc smysl) nebo využití “našeptávače” při hledání a vytváření uživatelů ve víceuživatelské verzi WordPressu.

A co nového pro vývojáře?

Přepracované API pro práci se šablonami a nová třída WP_Theme, díky které mohlo následně dojít k mnoha drobným vylepšením, např. možnost ukládání souborů se šablonami stránek ve vlastním podadresáři /pages/ nebo nekonečné posunování výsledků vyhledávání u instalace šablon (a vlastně tedy odstranění stránkování). Práce se šablonami je ale hlavně rychlejší, vyžaduje méně paměti a využívá interní cachování.

Velmi důležitou změnou je optimalizace databázových dotazů pro větší weby (třída WP_Query). Pokud jste měli na webu více než několik set příspěvků, tak mohlo docházet k postupně narůstajícím problémům s výkonem, což by mělo být právě ve WordPressu 3.4 odstraněno. Problém byl způsoben výběrem všech informací z hlavní databázové tabulky s příspěvky, zatímco nyní budou vybírány pouze ID příspěvků a až s nimi se bude dále pracovat.

Rozšířeno bylo API pro XML-RPC, které nově umožňuje vzdáleně pracovat např. s vlastními typy obsahu, taxonomiemi a náhledovými obrázky. WordPress 3.4 obsahuje také aktuální verze mnoha různých externích knihoven, např. jQuery 1.7.2 (drobná aktualizace z verze 1.7.1 ve WordPressu 3.3), jQuery UI 1.8.20 (aktualizace z 1.8.16), TinyMCE 3.4.9 (aktualizace z 3.4.2), Plupload 1.5.4 (z 1.5.1.1 ve WordPressu 3.3) a mnoha dalších.

Došlo také k mnoha důležitým změnám v lokalizaci, ale k tomuto tématu se ještě vrátíme v samostatném článku. A jako malou ochutnávku chystané češtiny pro WordPress 3.4 přidáváme zatím alespoň screenshot.

WordPress 3.4 - Uvítací obrazovka (CZ)

Na češtině pro WordPress 3.4 se už průběžně pracuje, ale opět si ještě nějaký čas počkáte (1 – 2 týdny). Novinek bude velmi mnoho, protože vzhledem k některým změnám přibylo několik set nových řetězců (zejména z víceuživatelské verze) a nově bude lokalizovaná i úvodní obrazovka při instalaci. Určitě se tedy máte na co těšit a jako vždy platí, že můžete bez obav aktualizovat už nyní na anglickou verzi, z velké části zůstane zachován stávající český překlad a pouze občas objevíte nějakou anglickou větu. Až vyjde česká verze, tak o nic nepřijdete a objeví se upozornění přímo v administraci webu. Popohánět nás v komentářích samozřejmě můžete, ale rozhodně to nebude mít žádný velký dopad :-). Můžete ale překlad třeba finančně podpořit (viz ikonka Paypalu v horní části webu), což by ho trochu urychlit mohlo :-).

P. S. Pokud aktualizujete automaticky také výchozí šablony Twenty Ten a Twenty Eleven, tak se z nich zcela ztratí česká lokalizace (chyba WordPressu). Jak tento problém vyřešit naleznete v našem aktuálním článku.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

31 thoughts on “WordPress 3.4 “Green””

  1. Po nečekané a více než dvouměsíční odmlce se opět vracíme a dlužíme uživatelům nějaké vysvětlení. Částečně to už naznačoval kolega na našem fóru, tak alespoň doplním podrobnější informace.

    Ačkoliv je na screenshotech v článku vidět rozpracovaná česká verze a k dokončení nezbývalo mnoho, dostal jsem možnost účastnit se jednoho zajímavého zahraničního projektu, což byla “nabídka, která se neodmítá”. Ze dne na den tak překlad skončil, a to několik dní poté, co WordPress 3.4 oficiálně vyšel. Kolegové (např. admin fóra) sice v práci pokračovali, ale v prázdninovém období se jim bohužel nepodařilo dotáhnout překlad do úspěšného konce (rodina, dovolená), což jim však nemůže nikdo vyčítat, protože s tím prostě nepočítali. Z plánovaných 6 týdnů v zahraničí se nakonec stalo 10 týdnů a česká lokalizace bohužel stále ještě nevyšla.

    A co bude dál? Dávám dohromady rozpracovaný překlad a začneme ho postupně kompletovat, ale do konce prázdnin (což je de facto dnes) určitě nevyjde, což “optimisticky” naznačoval kolega ve fóru. Za několik dní musím ještě naposledy na týden do zahraničí a pak už snad konečně dojde na slibovanou češtinu a oživení webu (do konce roku už nemám žádné jiné větší závazky). Stále ale ještě chceme oficiální českou verzi WordPressu 3.4.x vydat, i když už se pomalu blíží WordPress 3.5. Omlouváme se všem, kteří (oprávněně) čekali překlad mnohem dříve, ale někdy to prostě nevyjde a zkušenosti získané v zahraničí prostě dostaly tentokrát přednost. Češtinu pro WordPress připravujeme už od verze 2.6.x a nikdy neměla tak velké zpoždění (často vyšla dokonce současně s oficiální anglickou verzí).

    Doporučujeme všem uživatelům, aby aktualizovali na nejnovější anglickou verzi WordPressu 3.4.x. Opravdu to není problém, zůstane zachována stávající čeština a pouze místy se objeví anglická věta. A až vyjde česká verze, tak se vám opět objeví upozornění na aktualizaci přímo v administraci, takže o nic nepřijdete. Nový předpokládaný termín vydání české verze je druhá polovina září 2012.

    Díky všem za podporu a trpělivost!

  2. Mohu se zeptat jak je na tom aktualni cestina pro zatim nejnovejsi WordPress 3.4.2? Nebo vydate ceskou verzi WordPressu az s verzi 3.5?
    Predem dekuju za odpoved.

  3. Mohl bych se zeptat jak to vypadá s CZ překladem? Uváděli jste v druhé 1/2 září?

  4. Dobrý den,

    bude vůbec vydána čeština na tu novou verzi WordPressu?
    Nebo sem raději napiště, že se jí od Vás již nedočkáme, ať nemusíme zbytečně čekat a raději předejte projekt někomu jinému…

  5. Je tedy fakt, že mě už ta pasivita taky nebaví. Tak buď na to nemáte čas a pak to sem napište, případně se domluvte se zájemci kdo by v tom pokračoval, nebo už něco ale konejte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *