Jak umožnit návštěvníkům stránek stahování dokumentů (např. MS Office)?

Zdravím a mám jeden jediný dotaz. Potřeboval bych vložit do šablony WP možnost stahování dokumentů návštěvníkem stránek. Jedná se mi o jednoduchou formu stažení dokumentu MS Office. Zatím jsem bohužel na nic nepřišel. Předem děkuji za radu.

Hned první dotaz do naší České podpory WordPressu patří mezi ty jednodušší, ale myslím, že se bude hodit mnoha začínajícím uživatelům, takže ho rozebereme trochu podrobněji a řekneme si i o některých užitečných drobnostech.

Řešení je velmi jednoduché, umožňuje to už samotný WordPress. Postup je asi následující: Nahrajete soubor na web pomocí ikonky “Přidat média” (červeně zvýrazněna na Obrázku 1).

Ikona Přidat média

Obrázek naleznete u sebe na disku (“Procházet”) a pak kliknete na tlačítko “Nahrát soubor”. Soubor se v pořádku nahraje a je správně rozpoznán jako dokument, tedy objeví se u něj příslušná ikona, např. Wordu (viz Obrázek 2).

Nahrání dokumentu do WordPressu

Pro pořádek si ještě doplňte “Titulek” a “Popis” (“Název” byl již automaticky převzat z názvu nahraného souboru) a nezapomeňte “Uložit všechny změny”. Často lidé pouze vloží soubor/obrázek do příspěvku, ale vyplněná pole se jim už neuloží do databáze a postupně si tak v “Knihovně médií” tvoří pěkný bordel. Soubor teď naleznete nahoře po rozkliknutí menu “Galerie (1)” a “Zobrazit”. Vidíte, že je vše v pořádku uloženo a stačí už jen správně vybrat “URL odkazu”. Možnost “Žádné” je jasná, ale my potřebujeme zvolit “URL souboru”. To znamená, že odkaz, který vložíte do příspěvku povede rovnou na tento soubor a čtenář si po klinutí na odkaz bude moci soubor stáhnout. Další možností je “URL příspěvku”, což asi není ideální překlad, ale znamená to, že odkaz povede na jakousi stránku se všemi informacemi o tomto souboru (a odtud si ho pak budete moci také stáhnout). Takže můžete vyzkoušet… Často se nám stává, že dotaz ne zcela pochopíme (respektive není zcela přesně specifikován), takže pokud měl tazatel na mysli třeba trochu něco jiného, tak se klidně ozvěte v komentářích.

Trochu složitějším řešením je pak použití speciálního pluginu, např. WP-DownloadManager, který umožňuje sledovat i počty stažení daného souboru a další podrobnosti. Tento plugin můžete vidět v akci např. i na tomto webu, na stránce “WordPress – soubory ke stažení“.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

One thought on “Jak umožnit návštěvníkům stránek stahování dokumentů (např. MS Office)?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *