WordPress 3.3 už je na cestě a potěší zejména vývojáře

Podle předběžných plánů by měl chystaný WordPress 3.3 vyjít ještě před Vánocemi, konkrétně pak koncem listopadu 2011. WordPress 3.3 nebude obsahovat žádné velké změny pro běžné uživatele, ale vývojáři se budou muset učit spoustu nových věcí. Několik hlavních změn se bude totiž týkat různých částí API WordPressu (stránky s nastavením, vizuální editor, metaboxy), což však do budoucna nejen usnadní práci, ale i rozšíří možnosti úprav a tvorby vlastních pluginů a šablon. Následující, informačně poměrně obsáhlý, článek vychází z aktuální situace, takže předem upozorňujeme, že je WordPress 3.3 v současné chvíli teprve ve vývoji a konečná verze může doznat ještě velkých změn.

Časový plán pro WordPress 3.3 je neúprosný. Již začátkem září bude ukončena fáze, kdy mohou všichni uživatelé prosazovat své nápady a nové funkce v podobě připravených úprav zdrojového kódu (patchů), které jsou postupně procházeny a diskutováno jejich využití a případná implementace do jádra WordPressu. Vývojáři WordPressu pak mají na přidávání nových funkcí ještě další tři týdny. Začátkem října nás ale čeká první beta verze a dále už budou pouze opravovány nalezené chyby. Listopad pak bude věnován lokalizaci a ladění finální verze v podobě několika Release candidate (RC) verzí.

Jak již bylo zmíněno, pro běžné uživatele se toho ve WordPressu 3.3 na první pohled příliš mnoho nezmění, velké změny čekají spíše na vývojáře a ovlivní zejména autory pluginů (i když se vývojáři WordPressu budou snažit zachovat zpětnou kompatibilitu se staršími verzemi). Projdeme si postupně všechny hlavní plánované změny a u jednotlivých bodů budeme uvádět odkazy přímo na konkrétní úkoly v repozitáři vývojářů, kde můžete nalézt další podrobnosti a sledovat aktuální vývoj.

Pro začátečníky vznikne jistě užitečný přehled základních informací (průvodce) v podobě uvítací obrazovky, takže když se uživatel poprvé přihlásí do administrace, nalezne tam základní nápovědu pro práci s WordPressem (a další záložky týkající se upozornění na viditelnost webu u vyhledávačů, technické informace o serveru a podrobnosti o pluginech) a přehled několika kroků, na které je třeba myslet při spouštění webu (ticket 11651). Podobná uvítací stránka by se měla objevit také po každé aktualizaci a oznámit tímto způsobem všem uživatelům, co se právě objevilo nového (podobné informační stránky se objevují např. u prohlížeče Mozilla Firefox). Na podobné uvítací stránce údajne pracují i vývojáři služby WordPress.com, kteří se nakonec patrně podělí o dosažené výsledky. O mnoho nových řetězců k překládání do češtiny však bude evidentně postaráno. Zajímavé by také určitě bylo interaktivní upozorňování na nově dostupné funkce, např. pomocí různých vyjížděcích kontextových oken. Původně se toto téma objevilo už před vydáním WordPressu 3.0, ale nakonec se na něj kvůli mnoha dalším důležitým funkcím této verze nedostalo. Zatím je dostupný pouze screenshot z rozpracované verze a celá funkce se bude ještě určitě výrazně měnit.

Uživatelské rozhraní (UI) je velkou chloubou WordPressu a bude i nadále vylepšováno. WordPress 3.3 přinese flexibilní vzhled administrace, který se bude automaticky přizpůsobovat mnoha různým mobilním zařízením a velkým širokoúhlým monitorům, což zatím nebylo vždy zcela ideální (ticket 18198). Rozsáhlá čistka proběhne také v oblasti CSS, kde budou různé menší soubory s kaskádovými styly sloučeny do větších (logických) celků, aby se urychlilo jejich načítání. V této souvislosti budou odstraněny všechny zbytečné a opakující se definice kaskádových stylů (ticket 18314). Do budoucna pak bude WordPress postupně přecházet na HTML5 (první vlaštovkou bude ve WordPressu 3.3 změněný doctype pro administraci, ticket 18202) a CSS3 a měl by obsahovat několik hlavních souborů s kaskádovými styly, které budou dodržovat objektově orientovaný přístup k CSS. Také Internet Explorer 7 už má pomalu na kahánku, ale přestane být podporován patrně až ve WordPressu 3.4, s čímž budou souviset další úpravy (a pročištění) kaskádových stylů.

Administrační lišta bude nově automaticky zapnutá i v administraci (uživatelé si ji ale samozřejmě mohou vypnout), kde vlastně nahradí původní vysouvací menu s několika oblíbenými položkami pro rychlý přístup k některým administračním stránkám (pro připomenutí je níže zobrazen screenshot). S tímto krokem bude souviset i další ladění administrační lišty z hlediska usnadnění práce pro uživatele, kdy bude lišta postupně stále více kombinovat administrační a webovou část (ticket 18197).

Nepatrně se změní i vzhled administrace, kdy se jednotlivé položky hlavního levého navigačního menu už nebudou rozevírat dolů, ale do strany (ticket 18382). Nevím jak to lépe popsat, takže si raději prohlédněte přiložený obrázek (podle anglické terminologie se dropdown změní na flyout).

WordPress 3.3 by měl vyřešit i několik dlouho odkládaných problémů souvisejících s výkonem, např. i jedno ze známých (a poměrně dlouhodobých) omezení, kdy vlastní struktura trvalých odkazů, která využívala na prvním místě URL (po samotné doméně) název příspěvku/stránky v podobě zápisu /%postname%/, nebude nadále uživatelům snižovat výkon webu (ticket 16687). Opraveny snad budou i některé další problémy týkající se trvalých odkazů a tvorby vlastního menu, kde je důležité dořešit zejména ukládání většího počtu položek menu (ticket 14134). Dále byla také objevena chyba, kdy tvorba menu zbytečně zaplňuje databázi, protože pro popisek každé přidané položky menu je vytvořena kopie celého obsahu příspěvku/stránky, i když pak není uložený text pro zobrazení vůbec využíván.

Velké změny se budou týkat také lokalizace WordPressu, zejména pak šablon a pluginů (ticket 18200). Zatím ještě není zcela jasné, jak to nakonec bude celé fungovat (a zda se to celé stihne), protože je třeba složitě koordinovat překladatele, infrastrukturu centrálního aktualizačního webu wordpress.org, samotné jádro WordPressu a vývoj online aplikace GlotPress. Většina nových funkcí by ale měla vycházet z projektu Google Summer of Code (GSoC) s názvem Language Packs. Ideálně by podle něj mělo být vše vyřešeno v samostatné části administrace, kde si budete moci vybrat z dostupných jazyků a kromě pluginů a šablon budete moci nově automaticky aktualizovat také dostupné jazykové balíčky. Zatím si celý proces představujeme asi tak, že vyjde nová verze pluginu, uživatel o ní bude informován a může aktualizovat. Časem se ale třeba objeví ještě doplňující lokalizace, která se uživatelům zobrazí přímo v administraci a budou ji moci také ihned automaticky nainstalovat (viz přiložený screenshot). Ale uvidíme, kam až se vývoj těchto funkcí nakonec dostane, a zda se vše stihne už ve WordPressu 3.3. Konečně se však dočkáte překladu některých instalačních obrazovek, které byly zatím pouze v angličtině.

Pro nahrávání souborů do Knihovny médií bude nově používán populární opensource uploader Plupload, a to místo stávajícího programu SWFUpload (ticket 18206). Opět jde o převzaté výsledky z projektu v rámci GSoC s názvem WordPress File Uploader Upgrade, který bude s drobnými úpravami zahrnut do jádra WordPressu 3.3. Nahrávání obrázků by tak mohlo probíhat bez otevírání nového Javascriptového okna (a celkově bude Thickbox postupně zcela odstraněn). V této souvislosti možná dojde i k dalším úpravám správy médiálních souborů (Knihovna médií), ale zatím nejsou známé žádné další podrobnosti.

A dostáváme se k novému API pro administrační stránky s nastavením (Settings API), které by mělo být zcela přepsáno s využitím objektově orientovaného přístupu a nabídne tak vývojářům nové flexibilní možnosti pro tvorbu stránek s nastavením (ticket 18285). Diskutuje se i o snadné tvorbě formulářových prvků, ale objevují se také názory, že je to zbytečné. U stávajících stránek s nastavením (menu Nastavení) dojde ve WordPressu 3.3 k jejich předělání do současného API (zatím ho nevyužívají) a opustí tak i současný tabulkový layout, který bude nahrazen kaskádovými styly. Celé nové API se ale nakonec možná objeví až ve WordPressu 3.4. Změna bude důležitá zejména pro vývojáře, kteří vytvářejí své vlastní stránky s nastavením svých pluginů.

Další usnadnění práce vývojářů by měla přinést také nová třída WP_Meta_Box(), která může být využita pro snadnou tvorbu vlastních metaboxů (ticket 18179). Metaboxy jsou vlastně jednotlivé sekce (boxy) na administračních stránkách, např. volba formátu příspěvku je metaboxem, který budete moci s novou třídou snadno vytvořit. Součástí této třídy patrně budou i funkce pro snadnou tvorbu běžných formulářových polí.

Další nové API dostanou také vizuální a HTML editor, což se projeví jejich snadným použitím ve vlastních šablonách a pluginech (ticket 17144). Jednodušeji tak bude možné definovat třeba vlastní tlačítka v editoru (ikonky u vizuálního a quicktags u HTML) a provádět různé úpravy editoru pomocí parametrů funkce wp_editor().

Bohužel není v našich silách vyjmenovat všechny zajímavé novinky, takže další zmíníme už jen velmi stručně. Při změně šablony byste nově neměli přijít o všechny naklikané widgety (ticket 17979) jen proto, že se widgetizované oblasti (nejčastěji různé postranní panely) jinak jmenují nebo jich je u různých šablon odlišný počet. Dále se ve WordPressu 3.3 mohou objevit HTML emaily (např. pro notifikace o novém komentáři či registraci uživatele), což je opět projekt převzatý z GSoC (pod názvem Enhanced emails), který však možná skončí “pouze” v podobě pluginu. Oficiální adresář šablon bude také nově podporovat odvozené šablony a umožní jejich instalaci přímo v administraci WordPressu. Během aktivace odvozené šablony samozřejmě proběhne kontrola, zda je nainstalovaná i nadřazená šablona, aby nedošlo k nějaké chybě (ticket 13774).

WordPress 3.4 pak pravděpodobně přinese upravenou verzi nástroje Kliknout a publikovat (patrně půjde o nějaké rozšíření pro moderní prohlížeče). Objevila se také diskuze o dalším vylepšení automatické aktualizace, která by mohla probíhat bez vyzvání uživatele automaticky na pozadí (ve stylu prohlížeče Chrome), takže by uživatelé ani nic nepoznali (ticket 15738). Patrně by však šlo pouze o malé bezpečnostní verze (kvůli častým problémům s kompatibilitou pluginů u “velkých” verzí) a uživatelé by si pak mohli přestat stěžovat, že je občasné klikání na aktualizační tlačítko obtěžuje. Jde ale o trochu kontroverzní téma, takže se o něm zatím pouze diskutuje. Stahování aktualizačních souborů by však mělo být každopádně nově ověřováno pomocí algoritmu md5 (ticket 18201).

Na závěr lze snad už jen optimisticky konstatovat, že vývoj WordPressu nadále směřuje správnou cestou. Uživatelé nejsou zbytečně “zahlcováni” novými funkcemi (mohou v případě potřeby použít příslušný plugin), zatímco vývojáři postupně získávají další možnosti pro snadnější tvorbu vlastních šablon a pluginů.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

8 thoughts on “WordPress 3.3 už je na cestě a potěší zejména vývojáře”

  1. Tak to je dobrá zpráva,do WP pomaloučku pronikám, tak se nebudu muset učit zase něco znovu. Díky za článek :-)

  2. Podle prvotního optimistického plánu měl WordPress 3.3 vyjít už v polovině listopadu. Dnes to ale vypadá spíše na polovinu prosince, mluví se o datu kolem 13. prosince 2011, ale raději nepředbíhejme. Zatím jsme si prošli kolečkem čtyř betaverzí a co nevidět by se měla objevit první RC verze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *