WordPress 2.5.1 česky

Zatímco se na českém fóru všichni hádají o licenci vytvořené češtiny pro WordPress 2.5, vytvořil jsem češtnu pro aktualizovanou verzi WordPressu 2.5.1. Změnilo se sice jen několik řetězců, takže vlastně není ani moc potřeba, ale chtěl bych tím poukázat na několik problematických bodů týkajících se probíhajících licenčních sporů.

Bude Kuba Konečný pokračovat v překladech? Aktualizovaný WordPress 2.5.1 je již několik dní vydán, ale aktualizovaná čeština bohužel nikoliv. Dosud jsem byl s jeho češtinou moc spokojen a patří mu velký dík, i když mi trochu vadila nepřítomnost .po souboru, když jsem potřeboval udělat nějakou drobnou změnu. Na druhou stranu jsem to ale chápal a respektoval, protože se překlad soustředil u jednoho člověka a neexistovalo několik různě upravovaných verzí.

Takže tímto příspěvkem vydávám češtinu pro aktualizovaný WordPress 2.5.1, která vychází ze zveřejněného .po souboru, který vychází z výborné češtiny od Kuby Konečného, která možná ještě trochu vychází z nějaké úplně prapůvodní češtiny. Inu, odborníci na licence, nemáte v tom trochu chaos? Dopustil jsem se nějakého licenčního prohřešku a porušil jsem nějaká autorská práva? Mám češtinu stáhnout? Jak budou “normální” uživatelé rozlišovat, která z případných češtin od různých autorů bude ta nejlepší?

Čeština pro WordPress 2.5.1 je každopádně ke stažení zde. Zazipovaný soubor obsahuje nejen zkompilovaný .mo soubor, ale i .po soubor, který můžete libovolně upravovat.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

15 thoughts on “WordPress 2.5.1 česky”

 1. Skvělé, díky. Řekl bych, že ses něčeho dopustil, a to kusu dobré práce. Pravidla porušil Kuba Konečný, který měl hned od začátku dávat k dispozici také .po soubor. Zdar!

 2. On to byl vlastně spíše jen kousíček (změnilo se je pár řetězců) provokativní práce pro vlastní účely, který měl poukázat na nepříliš optimistickou budoucnost dalších překladů WordPressu…

 3. Ahoj, dnes jsem nainstaloval WP2.5.1 + tvojí češtinu, ale cz se mi zobrazuje pouze administrace + odkaz na přihlášení. Zbytek zůstal anglicky. Netušíš kde by mohl být problém?

 4. Pokud je administrace v pořádku v češtině, tak bude problém ve tvé šabloně, kterou si patrně musíš počeštit sám, protože neumí s překladem pracovat (není “gettextována”). Pokud je problém někde jinde, tak sem dej odkaz na tvůj web, případně pošli emailem přihlašovací údaje a můžeme se na to podívat…

 5. Dík, no šablona mě taky napadla, ale přišlo mi to divný když mám zatím tu default. No zkusím nějaký jiný a uvidíme.

 6. Právě defaultní šablona není na překlad připravena. Ale můžeš do ní přidat např. widgety a ty už by měly mít češtinu v sobě, takže místo “Categories” tam budeš mít česky “Rubriky”, čímž ji alespoň částečně počeštíš (pak je ještě třeba změnit formát data a další texty přímo v souborech šablony).

 7. Ahoj, díky za češtinu. Dá se použít czech.php z verze 2.3.3 i ve verzi 2.5.1 pro správné zobrazení počtu komentářů? (komentář/komentáře/komentářů). Testoval jsem to a nepodařilo se mi to rozjet, ovšem to se mi nikdy nepodařilo i s verzí WP 2.3.3 či editovaným kompletním překladem od Acciho. Patrně někde dělám chybu, ale nevím kde, soubor czech.php jsem aktivoval jako všechny ostatní pluginy…

  Poprosil bych také o radu při změně toho data v defaultní (kubrick 1.6) šabloně. Díky moc za vše…

 8. Jako jeden z autorů češtiny pro WP bych tě chtěl poprosit o stažení této češtiny z tohoto webu, protože porušuje licenci GNU/GPL. Předem dík.

 9. Yiahimyr: Správné zobrazení počtu komentářů jsem opravil a ve verzi 2.5.1 už v pořádku funguje (podrobnosti a možnost stažení ve formě pluginu viz komentář výše).

  Změna data v defaultní šabloně je popsána dost podrobně např. zde.

 10. Díky moc za češtinu pro WP 2.5.1, to handrkování kolem licencí a vydávání nových verzí mě dost vadilo a češtinu jsem nikde nemohl najít, až u tebe :-)

 11. “Změna data v defaultní šabloně je popsána dost podrobně např. zde.” Jasan, tohle ale samozřejmě nefunguje :) proto jsem se ptal na tu změnu přímo v šabloně, v administraci je to jasný… Nicméně, už jsem na to přišel, i tak díky

 12. Yiahimyr: Jasně, trochu jsem to popletl. A pro ostatní – nastavení data a času v šabloně probíhá velmi podobně, podrobnosti naleznete (v angličtině) zde.

 13. Ahoj a díky za češtinu. Nadešel čas na upgrade z 2.3.3. a chci to raději vzít postupně, tak se mi Tvoje čeština na 2.5.1 i po dvou letech stále hodí. Díky za ni.

 14. PiNa: Tak ať se upgrade podaří :-) Zrovna jsem nedávno přemýšlel, že už staré verze češtiny z webu odstraním, ale nakonec jsem je nechal a jsem rád, že to je alespoň k něčemu…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *