Telefonica O2 a její mobilní internet – FUP u CDMA se neumí vyrovnat s letním časem

Jde sice vlastně spíše o takový drobný detail, ale spoustě lidí to může třeba trochu ovlivnit práci s internetem a Telefonica O2 se o tom bohužel ani nikde nezmiňuje. Součástí příspěvku jsou moje dosavadní dobré i špatné zkušenosti s internetovým připojením pomocí CDMA.

Nedávno jsem i pořídil v rámci akční nabídky (3 měsíce za 50 %) mobilní internet u operátora Telefonica O2 ČR (tarif O2 Internet Mobil 1024). Před podepsáním smlouvy však proběhlo dlouhé a podrobné rozhodování a několika problémů s vyzkoušením:

  • Vyzkoušet si lze CDMA u Telefonica O2 jen na jeden den za 1 Kč. Každý další den je za 300 Kč (a maximálně tři dny). Doporučuji si ho tedy vypůjčit v neděli večer (vyzkoušíte rychlost neomezeného stahování) a testovat zároveň během pondělního dopoledne (kdy by mohla být teoreticky nejvyšší zátěž mobilní sítě a tedy uvidíte, jak to pojede během pracovního týdne – důležité zejména pro ty, kteří internet potřebují také ke své práci). Protože jsou však cenové podmínky výpůjčky nesmyslné a nestihnete objet všechna místa, kde budete internet pravidelně používat, musel jsem si ho půjčit několikrát. Dalším nesmyslem je fakt, že zápůjční modem je jiný než poté nabízený a Revizi A si tedy také nevyzkoušíte.
  • Na prvním tetovnaném místě není vůbec žádný signál, Vztyčím tedy externí anténu a ejhle. Jedna čárka. Posunu ji do rohu domu a ejhle dvě čárky, ale data stahují na maximum. Trochu mě děsí, co se může stát až naroste listí, nebo někdo něco změní. Mimochodem, v tom rohu, kde je nyní anténa s nejlepším signálem bývala před rokem televize. Měla pouze svou vlastní anténu (a žádnou na střeše) a celkem dobře jsme chytili signál. Před půl rokem se ale signál velmi zhoršil a nedalo se na ní dále dívat. Než abychom dali na střechu anténu, tak jsme televizi odložili jako nepoužívanou. trochu mě ale děsí fakt, že od té doby máme oficiálně v obci signál CDMA Revize A. Mohlo by to mít nějakou souvislost? 
  • Moje druhá výpůjčka nebyla zase tak jednoduchá. V okresním městě, kde jsou dvě prodejny (jedna značková a jedna partnerská), nebylo možné si CDMA v pátek před velikonocemi (volné pondělí) zapůjčit. Chtěl jsem ho samozřejmě jen do dalšího dne, abych otestoval signál a rychlost. Bohužel zejména zančková prodejna mě odbyla, že je modem již půjčen. Řekl jsem tedy, že se stavím zítra. Bude stále půjčen, Osobně bych chtěl vidět někoho, kdo dá za den půjčení 300 Kč, ale nechal jsem to být. Paní v prodejně evidentně vypadala na to, že CDMA bude mít pujčeno “zadarmo” někdo z její rodiny. Zkouším tedy ještě internet a nalézám ještě jednoho malého partnera, který také nabízí služby Telefonica O2 (a i jiné operátory). Bohužel, ale nemá zkušební modem. Ale nedá se a půjčuje mi do příštího dne modem svého tchána. Sice si zapomeneme dát heslo, což trochu zkomplikuje situaci, ale nakonec vše dobře dopadne a CDMA funguje. Během neděle pak uzavřeme smlouvu a všichni jsem spokojeni.
  • Očekávané potíže (jiný testovaný modem x opravdu koupený modem) se opravdu projevují.Manuál je totiž špatně napsaný a nikde neuvádí, že po prvním zapojení modemu je třeba spouštěcí tlačítko asi dvě vteřiny podržet a nejenom stisknout. Tuto radu nalézám na internetu a nakonec vše funguje jak má. Pouze nejde modem vypnout, když je zapojen v síti, nebo v notebooku, což moc nechápu.

Po třech týdnech používání jsem však víceméně spokojen. Používám internet většinou mimo velká města a dokonce místy chytám i Revizi A, která nabízí mnohem vyšší rychlosti.

Protože jde o internet mobilní, tak lze vcelku pochopit, že existuje i FUP (Fair User Policy) na stahování dat. Moc se mi to sice nelíbí, ale naštěstí jsou jeho limity (PDF soubor) nastaveny poměrně velmi benevolentně, takže lze víceméně stáhnout téměř všechno, co potřebujete. A od 24 do 8 hodin (tedy v noci) nejsou limity aplikovány vůbec (i když už je máte překročeny) a stahovaná data se započítávají pouze dvaceti procenty do celkového staženého limitu. Takže když jdete spát trochu později, nebo si přivstanete, tak můžete zažít opravdu velmi rychlý internet.

Ale pozor. Nedávno jsem si chtěl něco před spaním stáhnout (mimochodem používám výborný prográmek Universal Share Downoader), takže jsem kolem půlnoci zadal do programu URL odkazy, spustil stahování a ještě jsem pročítal zpravodajstvé weby. Jaké však bylo moje překvapení, když se asi ve čtvrt na jednu podívám na rychlost stahování a ejhle, pouze nějakých 40 KB/s, i když se obvykle v nočních hodinách pohybuju kolem 140 – 200 KB/s. Jakoby byl stále aplikován FUP. Spát se mi ale ještě stále nechtělo, takže jsem nechal stahování dál běžet a četl si dál vybrané články. Ještě několikrát jsem zkontroloval rychlost, ale byla stále stejná. Po nějaké době jsem ukončil pročítání zahraničního zpravodajství a chystal jsem se jít spát. Podívám se na rychlost a vidím – 170 KB/s. Podívám se na hodiny – 1:06. Chvíli přemýšlím a vzpomínám, co se to mohlo stát, že je posunuto období bez FUPu o jednu hodinu. A pak mě to najednou trklo :-) Po změně na letní čas se tento časový interval o hodinu posunul – na 1 až 9 hodin. Vyzkoušel jsem to ještě několik dní poté a myslím, že jsem opravdu nalezl příčinu. Možná by nebylo tak těžké upravit toto nastavení, ale Telefonica O2 se k tomu evidentně nemá, neboť se stejný problém objevuje každoročně, jak mi potvrdila i jedna diskuze. Možná by o tom ale alespoň mohla být někde zmínka, aby si to zákazníci nemuseli zjišťovat vlastním testováním sami.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *