Proč nepoužívat Disqus pro komentáře?

Komentářový systém Disqus začíná být mezi uživateli (a to nejen WordPressu) docela oblíbený, ale jeho použití bohužel přináší i některá rizika.

Jednoduchých řešení v podobě externí služby pro komentáře existuje mnohem více, zmínil bych ještě např. Livefyre, Facebook či IntenseDebate, což je mimochodem produkt, kde se angažovala přímo společnost Automattic (aneb provozovatel WordPress.com a sponzor vývoje samotného WordPressu). Postupně ale tento projekt zanikl, integrační plugin zastaral a další úsilí je směřováno do nového komentářového systému integrovaného v rámci WordPress.com a pluginu Jetpack.

Pro správce webů je rozhodování o nasazení nějakého systému pro komentáře většinou docela snadné, protože přináší na první pohled jen samé výhody. Nezatěžujete tolik vlastní server (hosting), externí služba má povedené rozhraní (a nemusíte nic moc upravovat a stylovat), není nutné filtrovat spam pomocí dalších pluginů, komentáře lze snadno hodnotit a sdílet, atd. Abyste podobné funkce zprovoznili přímo ve WordPressu, tak budete potřebovat několik různých pluginů (a možná i úprav), zatímco jinak stačí jediný integrační plugin Disqus Comment System. A jen jeden jediný (ale důležitý) důvod je většinou proti. Nemáte to už nadále pod kontrolou. A proč by to mělo vadit? Všechny ty pěkné funkce jsou přece zdarma a bez problémů to funguje.

Provozovatelé služby Disqus nikdy moc veřejně neupozorňovali na to, že pozorně sledují každého uživatele i každý web, kde je systém nasazen, i když to asi každý tak nějak tušil. Chvíli to sice trvalo, než se jim na serverech shromáždila dostatečně široká uživatelská základna, ale postupně se to pomalu podařilo. Vznikla tak velmi zajímavá databáze uživatelů (o kterých víme, jaké weby navštěvují a jak často tam něco komentují) a webů (o kterých víme, čím se zabývají a kdo je navštěvuje). A co s tím? Stačí už jen dát všechny získané informace dohromady pomocí nějakého chytrého algoritmu a nějak to celé zpeněžit. A protože se pohybujeme na webu, kde nikdo za nic platit nechce, tak by se možná hodila nějaká reklama. A když už máme službu pro externí komentáře, tak by mohla být třeba reklama v podobě placených komentářů :-)

Disqus - placená reklama

Od původní snahy automatického filtrování komentářového spamu se tak vlastně dostáváme k placenému spamu. Mezi klasickými komentáři se tak patrně začnou objevovat vhodně zvolené reklamní příspěvky, a to na základě toho, jak algoritmus vypočítá nejvhodnější cílovou skupinu. Provozovatelé webů, kteří Disqus používají, z toho asi nic mít nebudou (zatím nejasné), ale mohou přece i nadále používat tento systém zdarma. Reklamní komentáře by se měly začít objevovat zatím pouze v USA a Velké Británii, ale v případě úspěchu se určitě dočkáme i u nás.

Používáte na svém webu Disqus nebo nějaké jiné externí řešení pro komentáře? Stane se reklama důvodem pro jeho opuštění nebo je to tak dobrá služba, že to provozovatelům odpustíte?

Aktualizace 14.11.2014: Po několika dnech od zveřejnění informace o reklamních komentářích se objevilo několik zajímavých reakcí, které bych chtěl ještě doplnit. Sledování a reklama se mnoha uživatelům moc nelíbí a začínají postupně zvažovat, zda tento komentářový systém vůbec dále nechávat na webu. A nejde také jenom o to, zda se Disqus líbí provozovatelům webů, ale hlavně o jejich čtenáře (zajímavá zmínka a poklesu komentářů po jeho nasazení).

Ideální český hosting pro český WordPress CZECHIA

26 thoughts on “Proč nepoužívat Disqus pro komentáře?”

  1. Mně Disqus nikdy nebyl sympatický a se zavedením reklamních komentářů mi bude ještě protivnější.

  2. Jojo, zrovna nedávno už mě to prudění DISQUSu nakrklo a psal jsem o tom na blogu. Tohle už je třešínka na dortu. Prostě za lenost a blbost se platí. Služby třetích stran nikdy nemáte pod kontrolou a tohle je typický výsledek.

  3. já právě mám v plánu používat DISQUS. připadá mi právě vhodnější než Facebook, který mi připadne dost problematický a nespolehlivý. Navíc Facebook samozřejmě taky uživatele sleduje …

  4. Náhodou, Disqus se mi líbí už dlouho a mám ho čím dál radši :) Naštěstí už to začínají chápat i provozovatelé velkých webů a přecházejí na něho buď z facebooku nebo jiných příšerných disk.systémů (Rozhlas.cz, Aktuálně.cz, Ihned.cz a další). Reklama je bohužel takové nutné zlo, buď uživatel platí přímo nebo platí zobrazenou reklamou (pro většinu je milejší to druhé, hlavně pro ty menší weby) a co se týče sledování- sleduje nás spousta služeb dneska, takže jedna navíc už vůbec nevadí :)

  5. Díky všem za reakce!

    Dokážu pochopit, že tento systém použije web, který třeba nemá vlastní komentářový systém (nebo je zastaralý a nefunkční). Ale nahrazovat s ním vcelku šikovné a jednoduché komentáře, které jsou přímo součástí WordPressu, mi přijde trochu zbytečné. Ale každý má jiné priority a líbí se mu něco jiného. Pokud si někdo na tento systém zvykl a líbí se mu (ano, je mnohem lepší než standardní komentáře), tak došlo přesně k tomu, o co se jeho provozovatel snažil a nyní to může využít :-)

    Doplnil jsem ještě konec článku novými postřehy. Reklama je určitě nutné zlo a najdete ji i na tomto webu. Na druhou stranu ale hodně pomáhá provozovatelům, aby si našli čas a mohli psát třeba nové články a odpovídat uživatelům ve fóru. Ale už by se mi asi moc nelíbilo, aby tu byla reklama, která sleduje uživatele a nemohu ji nijak ovlivnit. Sledováni jsme všude a i když snad nejsem paranoidní, tak pokud se tomu mohu třeba jen trochu vyhnout, tak to udělám :-)

    Nechtěl jsem ale nějak komplexně hodnotit službu Disqus, ale spíše jen poukázat na některé aspekty, které si uživatelé ve chvílích nadšení z podařené implementace bohužel nemusí uvědomit.

  6. Zajímavé informace. Určitě se to některým nemusí líbit, každopádně já jej používám a jsem zatím spokojený. Ono, všechny komentářové systémy, i to interní řešení komentářů od WordPressu má svoje pro a proti.

  7. Tohle jsem si asi mnela precist predtim, nez jsem se vrhla na Disqus. Mam s tim nejaky problem, protoze se mi komentare na strance nezobrazuji (vidim notifikaci v emailu, odpovim na komentar, ale na strance nic). Nemate nekdo zkusenosti s timto problemem?
    Dekuji.

  8. Máte s tím někdo zkušenosti? Objevila se na webu u komentářů reklama? Jde to případně někde vypnout? Našel jsem různé zmínky, že by měly jít sponzorované komentáře vypnout a naopak provozovatelé webů by zase mohli dostávat zaplaceno za zobrazování reklam. Ale nevím, do jaké míry je to aktuální…

    Anna Shirley: Nejsou nezobrazené komentáře označené jako spam?

    A doplním ještě aktuální zamyšlení nad použitým komentářovým systémem Jetpacku.

  9. Proč podporovat globální služby, vdyť jim jde stejně jen o to vyšpehovat, kdo kde kam chodí, o čem se baví, jaká témata ho zajímají, podle toho poznají i věk, bydliště, zájmy, členy rodiny. Jakákoliv globální služba (pokud se chytne) je bomba pro provozovatele – údaje mají cenu zlata. To by si měli všichni uvědomit. Internet není facebook, disqus, google+, internet by měl zůstat roztříštěný, nezávislý, globální shromažďování dat je záhuba soukromí. Web se bohužel snaží ovládnout několik supervelmocí a ani bych se v nedaleké budoucnosti nedivil, pokud by byl web jenom jedna dvě služby (ne-li aplikace : ) ) , které válku vyhrají (snad ne ta “modrá”) a vše se bude odehrávat na jejich písečku. Vźdyť už dnes se na budoucí generace valí jen, vše je na facebooku, twitteru apod. Ten kdo vyhraje ma jisté místo v klubu gigamultimega milionářů, peníze do kapes potečou jak niagára …

  10. Nejste vůbec solidní a vaše cenzura je trapná a ubohá takže s vámi končím ..

  11. Ok, tak já ho zřejmě vypnu. Proč bych měl nabízet reklamu na mých stránkách jen tak, že jo:) nenabízí možnost vypnout zobrazování reklam v komentářích? Pokud ano, tak si ponechání služby ještě zvážím.

  12. Možná to vadí jen mně a ještě pár jedincům, ale Disqus používají i velké servry a přitom neumí česky a nejen nepomůže, ale i škodí a je protivný, jak nutí angličtinu jednak červeným podtrháváním a jednak záměnou slov, např. i (spojku) zaměňuje velkým I (ang. zájmeno) atd., systém zamění na system a tak pořád dokola .A tak si musím stále hlídat, co provede a opravovat to pořád dokola.
    Máte radu, jak to angličtění odstavit? Děkuju, Lubek

  13. Postřeh z druhé strany – uživatele. Máte plnou pravdu, že Disqus zavedly i mnohé naše velké a renomované servery. Možná jenom neumím hledat, ale pokud jsem měl v úmyslu setrvat na diskusi na jednom z našich větších webů, musel jsem se přihlásit. Neměl bych problém s přihlášením a případnou registrací na tomto lokálním webu, leč taková možnost neexistuje. Je vyžadováno buď přihlášení přes “profláklé šmírovací” systémy účtem na google nebo Facebooku (jak již někdo v diskusi výše poznamenal, přestože to mnozí dnešní mladí nechápou, my starší odmítáme dávat rovnítko mezi internet a google či facebook). No a poslední možnost je právě přes Disqus, jenomže při snaze o vytvoření účtu na tomto systému jsem, snad svou neschopností, nenalezl ani jeden z právních dokumentů (zásady soukromí, pravidla služby atd.) v češtině, což považuji při “masovém” nasazení v naší kotlině jako dost zásadní minus (vím, že dnešní mládež je dnes podstatně více anglicky gramotná, než je tomu u mé generace, nicméně se jedná o právní texty, které, dle mých zkušeností, je schopna stoprocentně pochopit skutečně jen hrstka z našich “anglicky hovořících” spoluobčanů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *