Proč nepoužívat Disqus pro komentáře?

Komentářový systém Disqus začíná být mezi uživateli (a to nejen WordPressu) docela oblíbený, ale jeho použití bohužel přináší i některá rizika.

Jednoduchých řešení v podobě externí služby pro komentáře existuje mnohem více, zmínil bych ještě např. Livefyre, Facebook či IntenseDebate, což je mimochodem produkt, kde se angažovala přímo společnost Automattic (aneb provozovatel WordPress.com a sponzor vývoje samotného WordPressu). Postupně ale tento projekt zanikl, integrační plugin zastaral a další úsilí je směřováno do nového komentářového systému integrovaného v rámci WordPress.com a pluginu Jetpack.

Pro správce webů je rozhodování o nasazení nějakého systému pro komentáře většinou docela snadné, protože přináší na první pohled jen samé výhody. Nezatěžujete tolik vlastní server (hosting), externí služba má povedené rozhraní (a nemusíte nic moc upravovat a stylovat), není nutné filtrovat spam pomocí dalších pluginů, komentáře lze snadno hodnotit a sdílet, atd. Abyste podobné funkce zprovoznili přímo ve WordPressu, tak budete potřebovat několik různých pluginů (a možná i úprav), zatímco jinak stačí jediný integrační plugin Disqus Comment System. A jen jeden jediný (ale důležitý) důvod je většinou proti. Nemáte to už nadále pod kontrolou. A proč by to mělo vadit? Všechny ty pěkné funkce jsou přece zdarma a bez problémů to funguje.

Provozovatelé služby Disqus nikdy moc veřejně neupozorňovali na to, že pozorně sledují každého uživatele i každý web, kde je systém nasazen, i když to asi každý tak nějak tušil. Chvíli to sice trvalo, než se jim na serverech shromáždila dostatečně široká uživatelská základna, ale postupně se to pomalu podařilo. Vznikla tak velmi zajímavá databáze uživatelů (o kterých víme, jaké weby navštěvují a jak často tam něco komentují) a webů (o kterých víme, čím se zabývají a kdo je navštěvuje). A co s tím? Stačí už jen dát všechny získané informace dohromady pomocí nějakého chytrého algoritmu a nějak to celé zpeněžit. A protože se pohybujeme na webu, kde nikdo za nic platit nechce, tak by se možná hodila nějaká reklama. A když už máme službu pro externí komentáře, tak by mohla být třeba reklama v podobě placených komentářů :-)

Disqus - placená reklama

Od původní snahy automatického filtrování komentářového spamu se tak vlastně dostáváme k placenému spamu. Mezi klasickými komentáři se tak patrně začnou objevovat vhodně zvolené reklamní příspěvky, a to na základě toho, jak algoritmus vypočítá nejvhodnější cílovou skupinu. Provozovatelé webů, kteří Disqus používají, z toho asi nic mít nebudou (zatím nejasné), ale mohou přece i nadále používat tento systém zdarma. Reklamní komentáře by se měly začít objevovat zatím pouze v USA a Velké Británii, ale v případě úspěchu se určitě dočkáme i u nás.

Používáte na svém webu Disqus nebo nějaké jiné externí řešení pro komentáře? Stane se reklama důvodem pro jeho opuštění nebo je to tak dobrá služba, že to provozovatelům odpustíte?

Aktualizace 14.11.2014: Po několika dnech od zveřejnění informace o reklamních komentářích se objevilo několik zajímavých reakcí, které bych chtěl ještě doplnit. Sledování a reklama se mnoha uživatelům moc nelíbí a začínají postupně zvažovat, zda tento komentářový systém vůbec dále nechávat na webu. A nejde také jenom o to, zda se Disqus líbí provozovatelům webů, ale hlavně o jejich čtenáře (zajímavá zmínka a poklesu komentářů po jeho nasazení).

Ideální český hosting pro český WordPress CZECHIA

26 thoughts on “Proč nepoužívat Disqus pro komentáře?”

  1. A kolik lidí se v dnešní době vykašle na přidání komentáře, jenom proto, že musí zadat povinně e-mail, jako tady. Proč to je zde vyžadováno, když nemáte rád, že vás někdo sleduje a sám to děláte. Článek je totální balast.

  2. Zdravím,

    nezkoumal jste někdo toto z pohledu SEO? Jestli Disqus, FB komenty mají větší vliv než komenty třeba postavené na vlstním systému či WP?

    Děkuji,
    Tomáš

  3. Disqus mi zablokoval přístup na diskusi Aktuálně cz.. A to prosím zdůrazňuji, že jsem vždy reagoval podle přísloví “na hrubý pytel, hrubá záplata”. Nikdy nebyla tak hrubá, abych to nepřehnal. Mám odlišné názory od těch co si nevybírají slovník. Tak, co je Disqus, novodobá cenzura?

  4. Nám se v práci také snažili namluvit abychom používali Disqus pro všechny naše weby. Měli jsme velký mediální dům a já byla zásadně proti. Znala jsem prostředí IT dost dlouho na to, abych věděla, že vlastní systém pro web na diskuzní fórum je lepší než externí služba, do níž ani nemáte přístup a nemůžete tak vytahovat potřebná data z kódu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *