WordPress 3.3 “Sonny”

Po více než 5 měsících vývoje dnes přichází nový WordPress 3.3 s mnoha zajímavými novinkami. Vývojáři mysleli nejen na běžné uživatele, kteří ocení různé změny vzhledu administrace a systematické upozorňování na nové funkce, ale zejména na programátory, kteří budou moci při tvorbě vlastních šablon a pluginů využít některé nově dostupné funkce, což jim občas zase trochu zjednoduší život.

Vývoj nové verze postupně nabíral až měsíční zpoždění (původní plán) a už to začínalo pomalu vypadat, že WordPress 3.3 vyjde až počátkem roku 2012, protože jednotlivé beta verze postupně přibývaly a objevilo se i několik závažnějších problémů. Nakonec byl ale zvolen poměrně radikální postup, problematické funkce byly zcela odebrány a rychle za sebou pak už následovaly jednotlivé RC verze, aby se vše stihlo ještě před Vánocemi. A výsledek tak můžete vyzkoušet právě teď, protože WordPress 3.3 “Sonny” byl dnes oficiálně vydán (a pojmenován podle jazzového saxofonisty Sonny Stitta). Pojďme se společně podívat, co nového nám nakonec přinesl.

Doporučujeme také shlédnout krátké oficiální (promo) video.

Novinky pro uživatele

Administrační lišta (anglicky Admin bar) se během vývoje WordPressu 3.3 tak dlouho měnila, až byla nakonec přejmenována na Toolbar (česky Panel nástrojů, patrně ale ponecháme stávající výstižnější název). Nově se lišta automaticky zobrazuje i v administraci webu, kde nahradila dosavadní rozevírací menu v pravé horní části obrazovky. První položkou této lišty je ikona WordPressu, pod kterou naleznete v rozevíracím menu všechny potřebné informace (novinky, licence, autory, důležité odkazy). Pěkně jsou také zpracované informace o profilu uživatele, které zobrazíte, když přes něj přejedete kurzorem myši.

Přepracováno bylo levé hlavní navigační menu v administraci WordPressu, které dosud fungovalo tak, že se po kliknutí na zvolenou položku rozevřela příslušná část menu. Nově se ale podřazené položky otevírají do strany, a to automaticky ihned po přejetí kurzorem myši. Ani nebylo třeba si na tento nový způsob moc zvykat, přišel mi vcelku intuitivní a i subjektivně trochu rychlejší.

Po automatické aktualizaci (či instalaci) vás čeká na Nástěnce nová uvítací obrazovka, kde přehledně uvidíte soupis nejdůležitějších novinek WordPressu 3.3 (a dalších nových verzí). Stránka byla vytvořena tak, aby obsahovala zajímavé a důležité informace, a to bez nějakých zbytečných podrobností. Obsahuje i názorné obrázky a osobně se mi provedení docela líbí. Podobná stránka nás bude do budoucna doprovázet patrně u každé nové verze.

WordPress 3.3 - Uvítací obrazovka

Na některé důležité změny (novinky) budou uživatelé upozorňováni i pomocí nových interaktivních ukazatelů. Pokud se tedy během práce dostanete k nějaké nové funkci, kterou budou chtít vývojáři zdůraznit, objeví se ukazatel v podobě rámečku se stručnou informací, o co konkrétně jde. Pro správce mnoha desítek webů to asi může být trochu otravné, ale i ukazatelé budou mít určitě své API a myslím, že je tak bude možné pomocí nějaké drobné funkce (pluginu) vypnout. Na druhou stranu však zase můžete vytvářet i svoje vlastní ukazatele s informacemi pro klienty.

WordPress 3.3 - Ukazatelé novinek

Zcela přepracována byla také Nápověda, která začínala být vzhledem k dlouhým textům v některých částech administrace značně nepřehledná. Nově jsou delší texty děleny na tematické celky a podle mě je to vcelku povedený a přehledný způsob. Je vidět, že vývojáři si opravdu dávají záležet na uživatelském rozhraní a snaží se uživatelům všemožně usnadnit orientaci v administraci (aneb UI/UX).

WordPress 3.3 - Odlišné sekce nápovědy

Administrace WordPressu 3.3 je lépe přizpůsobena malým mobilním zařízením a také např. velkým monitorům (tzv. responsive design). Mnoho samostatných .css souborů bylo sloučeno do jednoho velkého, který byl optimalizován a pročištěn.

Mezi mnohé “neviditelné” změny důležité pro všechny patří optimalizace výkonu, kde byly např. opraveny problémy s výkonem u některých nastavení trvalých odkazů. Dále bylo vylepšeno mnoho dalších drobností, kterých si uživatelé na první pohled ani nevšimnou (např. šablony si pamatují použité widgety, takže můžete lépe experimentovat s různými šablonami), ale až je budou potřebovat, tak ocení jejich funkčnost a jednoduchost. A jen pro zajímavost porovnání velikosti instalačního balíčku: 3,79 MB (WordPress 3.2.1) versus 4,04 MB (WordPress 3.3). Paměťovou náročnost (memory_limit) jsme zatím nezkoumali, ale neměla by se asi příliš výrazně měnit.

Změny pro programátory

Pokud si přečtete náš starší článek o chystaných novinkách, tak se konečný výsledek nakonec z velké části shoduje s původními předpoklady. K některým změnám sice nakonec nedošlo, ale alespoň byly konkrétní body částečně rozpracovány a diskutovány. Zmíníme tedy jen stručně základní nové funkce, podrobněji se na ně podíváme někdy příště.

Nový skript pro nahrávání souborů do WordPressu (Plupload 1.5.1.1) a zejména zcela nové API pro vizuální i HTML editor, takže ho můžete libovolně a snadno používat ve svých pluginech pomocí funkce wp_editor(). Zmizela tak různá (matoucí) tlačítka pro nahrávání odlišných typů souborů nad ikonkami editoru a zůstalo pouze jediné (o automatické rozlišení souborů se postará právě Plupload). Trochu jiný design mají i tlačítka vizuálního editoru.

WordPress 3.3 obsahuje nové verze většiny používaných externích skriptů, např. jQuery 1.7.1 (aktualizace z 1.6.1), jQuery UI 1.8.16 a TinyMCE 3.4.5 (aktualizace z 3.4.2).

Vylepšeno bylo API pro práci s metadaty (ticket 18195).

V souvislosti s novými sekcemi nápovědy bylo pro veřejnost uvolněno i příslušné API třídy WP_Screen.

Pozornosti by asi také neměla uniknout nová funkce is_main_query(), která slouží programátorům k tomu, aby mohli pomocí pluginů jednoduše ovlivňovat pouze hlavní smyčku (loop) a nikoli všechny použité.

Nepodařilo se zatím bohužel automatizovat lokalizace pluginů a šablon ani nepokračovala diskuze o automaticky prováděných (vynucených) bezpečnostních aktualizacích. Každopádně se s těmito funkcemi nadále počítá a dočkáme se jich snad již ve WordPressu 3.4. Zatím sice ještě nebylo rozhodnuto o hlavních bodech, ale měly by být postupně dokončeny rozpracované úkoly, které se už ve WordPressu 3.3 nestihly, např. API pro tvorbu vlastních metaboxů (ticket 18179). Také API pro tvorbu vlastních stránek s nastavením příliš nepokročilo a zatím došlo pouze k diskuzi (ticket 18285). Podle některých informací má také Internet Explorer 7 pomalu “na kahánku” a přestane být v další verzi WordPressu podporován. Další změny a optimalizace čekají i kaskádové styly.

V souvislosti s WordPressem 3.3 vyšla také nová verze šablony Twenty Eleven 1.3, která je sice součástí instalačního balíčku, ale aktualizovat ji už musíte samostatně. A pokud jste prováděli nějaké změny této výchozí šablony, tak si případnou aktualizaci raději pořádně rozmyslete (do budoucna doporučujeme provádět úpravy prostřednictvím odvozených šablon).

A jak je na tom čeština pro WordPress 3.3? Vzhledem k nečekaně zrychlenému vývoji (trochu nám překazil plány s překladem) a chřipkové epidemii v překladatelském týmu, vyjde čeština pro WordPress 3.3 patrně až koncem roku 2011. Překlad bude vcelku rozsáhlý (sice pouze cca 10 % řetězců, ale poměrně dlouhých), ale týká se zejména nápovědy a nové uvítací obrazovky s novinkami, takže můžete bez obav aktualizovat, protože anglické verze si jinak při práci téměř nevšimnete.

A jak se vám nová verze líbí?

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

25 thoughts on “WordPress 3.3 “Sonny””

  1. Vše nejlepší do nového roku…..
    V článku jsem se dozvěděl, že čeština k WP 3.3 by mohla být do konce roku 2011. Jak to s ní vypadá?

    Děkuji PJ

  2. je možné se nějak na překladu účastnit? Taky by se mi čeština hodila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *