Vyšla další česká kniha o WordPressu

333 tipů a triků pro WordPress (2011, Computer Press)

Pokud se nepletu, tak jde již o třetí českou knihu, která se zabývá WordPressem, tentokrát má název 333 tipů a triků pro WordPress a vydalo ji počátkem listopadu 2011 nakladatelství Computer Press (autorkou je Michaela Horňáková). Zatím ji nemáme fyzicky k dispozici, takže čerpáme informace pouze z veřejně dostupných ukázek.

První česky psaná kniha o WordPressu se jmenovala WordPress – efektivní publikování na webu (2009, Zoner Press) a šlo o překlad anglického originálu. Poté přišel WordPress Luboše Kudláčka (2010, Computer Press), který už nepřekládal, ale přímo sepsal svoje zkušenosti s WordPressem. A nyní můžete do třetice vyzkoušet další knihu, která přináší mnoho (tematicky seskupených) tipů a triků pro WordPress.

Než se ke knize dostaneme a případně přineseme i recenzi (chystáme se postupně na všechny zmiňované knihy), doplním pouze několik prvních postřehů, které jsem získal po prohlédnutí zveřejněné ukázkové kapitoly. Potenciálním zájemcům také doporučuji pořádně si ukázku pročíst, protože tak sami nejlépe poznáte, zda vám bude styl psaní a předávaných informací vyhovovat. Zatím je ale podle mě spíše zřejmé, že bude kniha zaměřena spíše pro začátečníky (a zejména neprogramátory), protože pro většinu zveřejněných tipů jsou uváděna řešení realizovaná prostřednictvím různých pluginů, i když může jít v podstatě pouze o krátkou a jednoduchou funkci.

Součástí knihy je i CD (kde by měl být WordPress, pluginy a další nástroje), jehož funkci a význam ale bohužel moc nechápu, protože neznám nikoho, kdo by vložil do mechaniky CD, hledal tam soubor s pluginem a nahrával ho ručně na FTP, když si ho může jedním kliknutím nainstalovat přímo v administraci WordPressu. Ale nevím, CD jsem v ruce neměl, takže ho nebudu kritizovat, třeba tam je opravdu něco zajímavého.

Po zběžném prohlédnutí ukázkové kapitoly se mi zdá, že je kniha zejména přehledem toho, co všechno je vlastně ve WordPressu s využitím různých pluginů možné. A nakonec si neodpustím upozornit na ukázku “nepěkné” praktiky, kdy je v knize zobrazen screenshot přes půl stránky, kde autorka na příkladu ukazuje ruční překlad anglické hlášky přímo ve zdrojovém kódu pluginu, i když je plugin evidentně gettextován pomocí funkce __(). Bez upozornění na možné důsledky budoucí automatické aktualizace pluginu (tímto způsobem provedený překlad samozřejmě zmizí), tak navádí uživatele špatným směrem. I když podle obsahu se bude kniha věnovat i překladům, takže uvidíme. Je to jenom drobnost (či přehlédnutí) a hodnocení celé knihy zatím odložíme, dokud ji nebudeme mít v ruce.

Pokud už ale máte někdo knihu doma (a prolistovanou), tak uvítáme vaše názory!

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

6 komentářů u „Vyšla další česká kniha o WordPressu“

  1. První zmíněná kniha je IMHO pouze obecný návod, druhá kniha je prostě super ;) a autorce třetí knihy přeji úspěch.

    Mimochodem Computer Press se snaží cpát CD všude, já jsem ho odmítl, protože soubory by nebyly aktuální zřejmě už v okamžiku vydání. Kromě toho to zvyšuje konečnou cenu knihy.

  2. SMO: Článek neměl odradit od koupě, ale spíše trochu shrnout (ze zatím dostupných informací), čím se kniha konkrétně zabývá. Web wpress.cz provozuje Michaela Vítková a myslím, že jde spíše o jinou osobu, pokud samozřejmě nedošlo třeba ke změně rodinného stavu :-)

  3. Ne, nezměnila jsem jméno, takže skutečně se nejedná o mě. To křestní jméno je matoucí, ale autorku nějaký čas již sleduji – tedy hlavně její působení jako z mého pohledu velmi úspěšné copywriterky. Tak jsem jen trochu překvapená jejím přesahem do WordPressu, ale už jsem nějaký čas poněkud mimo obraz (ne pod obraz ještě ne :-D ), takže vlastně ani překvapená být nemohu. :-) Na knížku jsem ovšem docela zvědavá.

  4. Túto knihu som si kúpil na základe nutnosti získať viacej informácíí ohladom prisposôbovania wordpressu . S týmto systémom pracujem už nejaký ten rok , robím v nom súkromné ale aj firemné stránky , velké komunitné weby ale aj komerčné stránky . Kniha mi dala trošku iný pohlad na realitu wordpressu . Zameranie komu je kniha určená , je trošku na zamyslenie . Z knihy som sa dozvedel cca 5% nových informácíí , 95% som už vedel , takže mne osobne kniha nedala vedomosti iba rekapituláciu a prehlad . Odporúčam tým ktorý z prácou s týmto systémom začínajú . Kniha popisuje tvorbu blogov, webov , sociálnej siete , internetových obchodov a to všetko pod týmto systémom . Nájdete tu aj široké spektrum využitia doplnkov wordpressu – pluginy . Rozhodne knihu odporúčam tým , ktorý s wordpressom skôr začínajú ..
    Kúpu aj napriek znalosťiam nelutujem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *