WordPress 3.2 bude rychlejší a lehčí

Ještě sice nebyly upřesněny všechny nové funkce, kterými se bude moci WordPress 3.2 pochlubit, ale již teď je známo několik základních (a vcelku potěšujících) informací. WordPress 3.2 se bude soustředit zejména na rychlejší načítání administrace, optimalizaci stávajících funkcí a odstraňování starých nepotřebných věcí. Nedočkáme se tedy patrně žádné “úžasné” nové funkce, ale uživatelé (a hlavně vývojáři) mohou být s vytyčenou linií chystané verze více než spokojeni. Jaké jsou tedy konkrétní záměry?

WordPress 3.2 by se měl zejména pokusit dodržet plán tak, aby se do konce roku 2011 mohl objevit ještě WordPress 3.3. Vyjít by tedy měl během léta (patrně prázdnin), i když konkrétní termíny zatím ještě nebyly stanoveny. Hlavním heslem chystané verze je “rychlejší a lehčí”, což znamená, že některé starší věci budou z WordPressu odebrány a vývojáři se budou soustředit na optimalizaci stávajících funkcí a zrychlení načítání (zejména administrace). Pojďme se ale na konkrétní body podívat trochu podrobněji.

Zbývá dokončit ajaxifikaci administrace, respektive výpisů položek (např. příspěvků, komentářů), která byla kvůli problémům s hromadnými úpravami nakonec z WordPressu 3.1 na poslední chvíli odebrána. Dojít by mělo také ke zlepšení API pro využití těchto nových funkcí (třída WP_List_Table).

PHP 5.2.4 a MySQL 5 budou do budoucna jedinou možností jak bezproblémově provozovat WordPress (aktuálně používané verze si můžete ověřit např. pomocí jednoduchého pluginu Health Check). Neznamená to, že bude celý kód WordPressu okamžitě přepsán, ale spíše již nebude u nově prováděných změn brán ohled na starší verze PHP a MySQL. Dojde také k revizi souboru wp-includes/compat.php, který zajišťoval kompatibilitu některých funkcí se staršími verzemi PHP.  Zůstane ale zachován hlavní princip “odebírat staré věci spíše než přidávat nové”, takže další změny sice určitě budou, ale žádné výrazné (ani stávající SQL dotazy nebudou hned zcela přepsány). Každopádně na starších verzích PHP a MySQL už WorPress 3.2 pravděpodobně fungovat nebude. Doporučujeme tedy v případě nesplnění minimálních požadavků v předstihu přejít na nový hosting nebo “donutit” stávajícího poskytovatele k upgradu.

Administrace WordPressu přestane nadále podporovat prohlížeč Internet Explorer 6 (IE6). Opět ale nebude konkrétních změn příliš mnoho, protože i v novějším IE7 je mnoho souvisejících problémů, takže půjde spíše o symbolické gesto, které alespoň trochu usnadní vývojářům testování. Také bezpečnostní hrozby související s IE6 už nebudou považovány za prioritní.

Zajímavý bude nový způsob práce s textem, tzv. “nevyrušované psaní” aneb konečně něco i pro běžné uživatele. Inspiraci budou vývojáři čerpat z existujících programů WriteRoom (pro Mac a iPhone), OmmWriter (pro Mac a PC) nebo QuietWrite (web). Cílem těchto aplikací je klid a možnost koncentrace na samotné psaní textu. Nevidíte tedy nic jiného než “prázdný list papíru” a můžete soustředit všechny své myšlenky pouze na obsah (nikoli formu) vytvářeného textu. Samotné psaní vnímané jako utřídění si vlastních myšlenek a jejich formulace pro ostatní čtenáře je totiž v současné hektické době pro mnoho lidí stále větším problémem. Pokud chcete něco podobného vyzkoušet už nyní, můžete použít např. plugin Zen.

Důležité změny se chystají i v oblasti instalace/aktualizace WordPressu a jeho pluginů (šablon). Konečně by totiž mohly být aktualizace WordPressu prováděny pouze pro opravdu změněné soubory. Pokud tedy budete v budoucnu aktualizovat na “malou” bezpečnostní verzi, kde bylo změněno pouze několik souborů, nebude to už probíhat automatickým stažením celého instalačního balíčku, ale pouze malého aktualizačního balíčku se změněnými soubory (samozřejmě i s možností reinstalace celého WordPressu). Dále se vývojáři zaměří na doladění skriptů pro automatickou aktualizaci, takže by do budoucna mělo méně uživatelů narážet na případné potíže. Jedna z prvních oprav už byla provedena, pokud ji chcete vyzkoušet, můžete použít plugin FTP Upgrade Fix (řeší problémy s chybou “Could not copy file”). Dále budou možná některé části WordPressu odděleny do samostatných oficiálních pluginů, např. automatická aktualizace prostřednictvím SSH.

Důležitá bude také optimalizace stávajících funkcí a zrychlení načítání administrace, vývojáři zkoumají např. možnosti využití tzv. “Lazy Loading” (načítání dat pouze když jsou opravdu potřeba). Dále bude vylepšována a opravována i víceuživatelská verze a optimalizovány složitější dotazy na taxonomie. Možná se dočkáme také metadat pro taxonomie. WordPress je také jednou z organizací účastnících se Google Summer of Code, kde mohou vzniknout další zajímavé projekty.

V současnosti probíhá také diskuze, zda budou stávající pluginy (Akismet, Hello Dolly) zcela odděleny od WordPressu nebo jen samostatně aktualizovány, aby se nadále neobjevovaly problémy, kdy aktualizujete na nějakou novou verzi WordPressu, čímž ale zároveň dojde k downgradu Akismetu (viz bezpečnostní verze WordPressu 3.0.x).

Zvažuje se i nová šablona “2011” aneb Twenty Eleven, zatím ale není jisté, že se jí dočkáme už ve WordPressu 3.2.

Konkrétní aktualizovaný přehled všeho, na čem se bude pro WordPress 3.2 pracovat, naleznete zde. O dalších novinkách a změnách budeme průběžně informovat.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

14 thoughts on “WordPress 3.2 bude rychlejší a lehčí”

  1. Super, díky za info.
    Jen si neodpustím rýpnutí, docela dlouho totiž sleduji “nekonečnou” diskuzi na tracu ohledně URL adres a rewrite pravidly (začala tuším u verze 2.5), a je zajímavé jak vývojáři neustále tento problém “řeší” a vždy jej ukončí tak, že ho “hodí” na další verzi. V posledním reportu jej hodili na verzi 3.1 a zase nic, takže se už tam raději ani dívat nebudu protože je mi jasné, že s vyřešením se počítá ve verzi 3.2 :D
    Ale je mi jasné že daný problém není vůbec jednoduché vyřešit, jen mi to příjde úsměvné :)

    Aktualizace jen změněných souborů ze SVN je taky fajn, uniká mi proč na to nikdo nepřišel už dřív, když už z principu je SVN právě k tomuhle určeno…

    Jen tak dál, konečně nějaké změny které jsou opravdu k něčemu :)

  2. Zajímavé shrnutí, díky :)

    Trochu mě ale zaráží, že WordPress již nebude podporovat starší verze PHP a MySql. Vždyť aktualizace těchto požadavků nejsou otázkou uživatelů wordpressu ale administrátorů serverů.

    Uvedu příklad. V jedné neziskovce jsem dělal stránky ve wordpressu a měli jsme problém s poskytovatelem. Změna hostingu byla náročná na administraci v neziskovce (ne pro mě jako ajťáka :) ), protože vše se musí dlouze schvalovat radou atd … Dlouhé birokratické moratorium …

    Poskytovatel hostingu nepovažoval za důležité podporovat moderní technologie, takže nejen já, ale i ostatní pracovníci neziskovky, jsme se dostali mezi dva kameny, které se nedaly nijak posunout.

    Na jedné straně “hloupý poskytovatel webhostingu”, na druhé straně “nepružně myslící vedení”.

    Takže mi příjde fakt nerozumné ustřihnout podporu starších verzí PHP a MySql. Co Vy si o tom myslíte?

  3. Tak já to třeba vítám, pokrok je pokrok a kdo neplave s proudem ale proti němu brzy zjistí, že udělal chybu (ať už jde o bezpečnostní chyby nebo výkonové ztráty oproti novějším verzím PHP například).

    Zde je seznam nejnovějších oprav v nejnovější verzi PHP 5.3.6 a jak jde vidět některé opravy jsou velice zajímavé a není jich zrovna málo a pokud někdo používá nějakou archaickou verzi PHP nebo MySQL by si neměl podle mně říkat “poskytoval hostingu” (i když v pravém slova smyslu to sedí…je to pak JEN poskytovatel).

    http://php.net/ChangeLog-5.php#5.3.6

  4. Já s Váma naprosto souhlasím, zvláště pak s tím, že kdo v oboru IT něco myslí vážně, pak by opravdu měl jít ruku v ruce s tím, co se právě děje.

    Bohužel ale v sektoru neziskovek to běží trochu jinak. nehodnotí se ten poskytovatel, který je na nejvyšší úrovni ohledně techniky a služeb, ale ten, který je levný, nebo pokudmožno nakloněn neziskovkám (to znamená, že třeba daný prostor poskytne zdarma).

    Proto se trochu obávám toho, že by neziskovky … tedy některé … museli “nuceně” přejít na některé staré redakční systémy …

  5. Osobne bych uvital lepsi administraci administracniho rozhrani, tzv. zen mode je k nicemu kdyz potrebuju uzivateli ukazat i dalsi prvky.. a predevsim skryt spoustu jinych :)
    Co by se melo taky zvazit, je popis stavajicich funkci, ktery povazuju za vic nez neuplny, na co nam sou nove funkce kdyz je s tezi najdem v codexu ze ;)

    ale to je plac na spatnem hrobe :D

    ciste jen bod do diskuze

  6. To jsem nějak nepobral s těmi prvky…a nikdo ti nebrání se na stránkách wordpress.org zaregistrovat a codex upravit, třeba i klidně přeložit do češtiny.

    Každopádně dokumentace mi příjde popsána dostatečně, daleko líp než je tomu u jiných systémů, ale horší to je už s některými samotnými funkcemi. Není totiž nad to, když zjistím, že 3 různé funkce dělají prakticky totéž nebo když funkce funguje i bez povinných parametrů nebo když dokonce funguje malinko jinak než by měla. To už je docela na mašli…

  7. Díky za článek. Jen bych se přimlouval za překlad “nerušené psaní” místo “nevyrušované”.

  8. Endif: Díky moc za podnět! Varianty “nerušené” a “nevyrušované” stále řešíme. Možná se ještě někdo ozve a pomůže to svým názorem rozlousknout. “Nerušené” je kratší a popisuje celý stav, zatímco “nevyrušované” je delší a poukazuje spíše na zamezení občasného vyrušování. Při psaní článku jsme se spíše přiklonili k delšímu názvu, ale dnes už si nejsme tolik jisti…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *