WordPress 4.4 “Clifford”

Přesně podle plánu se v noci oficiálně objevil nový WordPress 4.4 “Clifford”, který kromě několika nových funkcí pro uživatele přináší zejména důležité změny pro vývojáře.

Hned na úvod si opět připomeneme slavnou hudební legendu, podle které je nová verze obvykle pojmenována, tentokrát je to americký jazzový trumpetista Clifford Brown. WordPress 4.4 obsahuje zajímavé novinky, které mohou být pro některé uživatele docela užitečné, zatímco mnozí další budou zase hledat rychlou cestu k jejich deaktivaci. Z uživatelského hlediska se WordPress 4.4 zaměřuje na podporu mobilních zařízení a rozšíření možností pro sdílení obsahu webu. Hlavní (i když trochu nenápadnou) novinkou je však integrace nového WP REST API, se kterým se budeme v budoucnu určitě velmi často setkávat.

Základní představu asi získáte hned po shlédnutí úvodního prezentačního videa, které by mělo obsahovat i české titulky.


Přehled novinek už byl popsán v nedávném článku o první beta verzi a od té doby se toho moc nezměnilo, takže se nebudu opakovat a pouze doplním některé poznámky.

Implementace oEmbed je poměrně kontroverzní novinkou a objevilo se i mnoho nesouhlasných reakcí. Pokud pomineme technické problémy, kdy se bude sdílený obsah webu (i když pouze v podobě částečného náhledu) načítat někde jinde, přičemž bude zatěžován server původního autora, tak jsou tady ještě mnohem závažnější pochybnosti. Proč je funkce, která pro zájemce existuje už mnoho let v podobě funkčního pluginu oEmbed Provider (aktuálně používán na cca 400 webech), automaticky aktivována na každém webu? Pro úspěch této funkce mezi uživateli je nutné rychlé rozšíření, protože musí být podporována na obou stranách (sdílený obsah i web s odkazem). Opravdu to ale budou chtít všichni uživatelé používat? Nebo jde hlavně o šikovný doplněk pro WordPress.com, kde se podobná funkce určitě hodí, zejména v rámci konkurenčního boje se sociálními sítěmi? Každopádně pokud tuto funkci na webu nechcete, tak stačí použít plugin Disable Embeds.

WordPress 4.4: Graficky přehledný odkaz

O (zatím částečné) integraci WP REST API už asi musel slyšet opravdu každý, takže se pokusím jen stručně připomenout, k čemu je to vlastně dobré. Nové API umožní automatizovaně, snadno a efektivně pracovat s uloženými daty ve WordPressu. Bude to ideální způsob ke vzájemné komunikaci mezi jednotlivými weby či pro napojování specifických mobilních aplikaci.

WordPress 4.4: WP REST API

Možnosti jsou téměř neomezené, protože WP REST API umožňuje snadno přistupovat k uloženým datům, aniž byste museli při každém požadavku načítat zbytečně celý WordPress. A proto začne být např. v šablonách velmi důležitý JavaScript. Dalším příkladem může být přímo novinka WordPressu 4.4 v podobě implementace oEmbed. A pokud tomu stejně moc nerozumíte, tak prostě berte jako fakt, že je to hodně důležité a do budoucna o tom ještě často uslyšíte, protože budou stále častěji vznikat speciální aplikace, jako např. Calypso (sice založeno na jiném API, ale dost názorně představuje, co se s tím dát konkrétně dělat). Abychom to nějak shrnuli, WordPress se bude postupně přesunovat od PHP k Javascriptu, takže se můžete pomalu začít zdokonalovat :-)

WordPress 4.4: Twenty Sixteen (responzivní vzhled)

Automaticky přizpůsobované velikosti obrázků jsou sice dobrým krokem vpřed, ale stejně bych raději uvítal trochu jiný způsob než používání předem definovaných velikostí, které jsou generovány pouze během samotného nahrávání obrázku. Má to sice určité výhody, ale myslím, že by vhodnějším způsobem bylo průběžné zpracování, tedy když je konkrétní velikost obrázku opravdu potřeba, tak dojde k jejímu vytvoření. Stávající systém s sebou totiž přináší mnoho nepotřebných obrázků s nepřesnými rozměry a dalšími problémy (např. nutnost regenerace po změně šablony). Ale i tak jde o zlepšení současného stavu, kdy docházelo k načítání zbytečně velkých obrázků třeba i na mobilních zařízeních.

WordPress 4.4: Twenty Sixteen (tablet)

Šablona Twenty Sixteen se docela povedla, pokud tedy neočekáváte od základní šablony nějaké speciální funkce (oficiální stránka v adresáři šablon). Myslím, že je použitelná pro většinu osobních stránek (patrně se brzy objeví i na místním webu) a z jejího zdrojového kódu se můžete naučit mnoho zajímavých funkcí.

WordPress 4.4: Chybějící tlačítko "Zobrazit příspěvek"

Mezi další “nenápadné” novinky patří třeba chybějící tlačítko “Zobrazit příspěvek”, které se dříve objevovalo pod názvem každého publikovaného obsahu. Nově se stala odkazem celá URL adresa, na kterou můžete kliknout. Různé problémy se zobrazením pak může u některých šablon způsobit přesun hlavního komentářového pole, které se bude nově zobrazovat zcela nahoře a až pod ním bude jméno a email.

WordPress 4.4: Přesunuté textové pole pro komentáře

A co přináší WordPress 4.4 pro vývojáře?

  • Po několika letech se objevila nová databázová tabulka, a to wp_termmeta, kam bude možné pomocí nových funkcí snadno ukládat dodatečné informace k položkám taxonomií (např. barvy či ikony k rubrikám). Sice už pro tyto účely existovaly různé pluginy, ale oficiální podpora je určitě nejlepším řešením.
  • A u taxonomií ještě zůstaneme, protože byla představena i nová třída WP_Term a konečně došlo k eliminování problematických sdílených položek.
  • Obrovské množství práce bylo provedeno v oblasti komentářů, jejichž získávání a zobrazování je nově optimalizováno a lépe cachováno.
  • Pozadu nezůstala ani síť webů, kde byla představena nová třída WP_Network.
  • Nástroj pro aktuální náhled webu (Customizer) prošel také mnoha různými úpravami a optimalizacemi.
  • Na různých místech bylo doplněno mnoho nových parametrů, filtrů a akcí a samozřejmě došlo k opravení mnoha různých chyb a problémů.
  • Z aktualizovaných externích knihoven stojí za zmínku asi pouze MediaElement 2.18.1 (původně 2.17) a TinyMCE 4.2.8 (původně 4.2.3).

Čeština pro WordPress 4.4 bude postupně doplňována, aktuální stav můžete sledovat přímo na fóru, kam budu psát podrobnější informace a různé náměty k diskuzi. Aktuálním cílem je vydat českou verzi pro WordPress 4.4 do konce roku 2015. Nemusíte se však obávat aktualizovat rovnou na nejnovější anglickou verzi, čeština zůstane zachována. Osobně ale spíše čekám na první opravnou verzi (tedy 4.4.1), a to zejména po nepěkných zkušenostech se závažnou chybou, která byla opravena např. ve WordPressu 4.3.1 a mohla snadno způsobit kolaps celého webu. Samozřejmě se můžete také zapojit do překladu, nové nápady jsou určitě vítány (pokuste se prosím dodržovat základní pravidla).

A co se chystá pro WordPress 4.5? Doplněn by měl být hlavně zbytek současného pluginu WP REST API, zatímco bude pokračovat vylepšování nástroje pro aktuální náhled webu (Customizer). Možná se také dočkáme integrace povedeného pluginu Shortcake (názorné zobrazování obsahu zkrácených zápisů přímo ve vizuálním editoru) nebo dvoufázového ověřování během přihlašování do administrace. Podle dosavadního pravidelného čtyřměsíčního intervalu se další verze dočkáme patrně během dubna 2016.

Pokud došlo po aktualizaci na WordPress 4.4 k nějakému problému, tak ho neváhejte nahlásit v místním fóru. A co si o nové verzi myslíte?

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

8 thoughts on “WordPress 4.4 “Clifford””

  1. Po aktualizaci ze 4.3.x se nová šablona nekoná. Což mi tedy ani osobně nevadí, protože výchozí šablonu nepoužíváme, ale podívat jsem se na nic v náhledu chtěl. ;)

  2. Michal Stanke: Díky, na to jsem zapomněl upozornit :-) Twenty Sixteen se automaticky nainstaluje pouze u nových instalací WordPressu, zatímco u klasických instalací si ji musíte doinstalovat ručně (menu Vzhled – Šablony – Instalovat).

  3. Pěkné shrnutí Pavle, děkuji za článek i za češtinu :)

    Nicméně si nemohu odpustit jedno doplnění. Napsal jsi

    “Nebo jde hlavně o šikovný doplněk pro WordPress.com, kde se podobná funkce určitě hodí, zejména v rámci konkurenčního boje se sociálními sítěmi?”

    WordPress.com je uveden na seznamu oEmbed providerů na webu http://oembed.com/ již od poloviny roku 2011 ( https://twitter.com/wordpressdotcom/status/91605909431779328 ).

    Je ovšem pravda, že jsme novou oEmbed implementaci, ještě ve stádiu feature pluginu, na WordPress.com testovali a podařilo se tak vychytat několik bugů, kód trochu učesat a reportovat bezpečnostní chyby. Jinak ovšem přítomnost této funkce v jádru nemá s WordPress.com nic společného.

  4. Díky! Pravda, když si to teď po sobě čtu, tak jsem to sice myslel trochu jinak, ale moc dobře jsem to asi nevysvětlil :-)

    Nešlo mi ani tak o to, zda je WordPress.com oEmbed provider nebo ne, ale spíše o fakt, že touto (automaticky aktivovanou) funkcí získá dalších 25 % webů pro jednoduché sdílení obsahu. Takže běžný uživatel WordPress.com (což je podle mě cílová skupina této nové funkce) bude mít hezké náhledy odkazů dostupné pro mnohem větší skupinu webů. V podstatě tak vzniká “sociální síť” pro sdílení obsahu složená z WordPress.com a WordPress.org, v rámci které jde na obou stranách jednoduše (a vzájemně) sdílet obsah. Potkal jsem se už se stovkami různých webů ve WordPressu a podobnou funkci by podle mě chtělo a využilo tak 5 – 10 % z nich (zejména osobní blogy). Takže jsem přemýšlel, k čemu (a pro koho) je tato funkce vlastně dobrá a proč byla integrována pro všechny a nic jiného mě prostě nenapadlo… Ale je to jen můj názor a nechtěl bych si Automattic znepřátelit :-)

  5. Já pevně věřím, že si z nikoho nepřátele neděláš :-) A úvaha je to, imho korektní. Jen to nebylo z textu, který jsem citoval, úplně jasné.

    Takový oEmbed ovšem není jen o WordPressu. Podporuje jej Twitter, Pinterest a další. Osobně si myslím, že je to po vylepšeních, kterých se nedávno dostalo funkci Press This ( https://codex.wordpress.org/Press_This ), celkem logický krok.

    Web je svobodné médium a tohle sdílení obsahu napříč weby nikdy nikomu neublížilo – zvláště pokud je standardizované a obsahuje credits původního autora.

    Rád bych ujasnil, že presentuji své názory, nikoli oficiální postoj Automattic ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *