WordPress 2.2 “Getz” je na světě!

V noci z 15. na 16. května večer byla konečně vydána nová verze redakčního systému WordPress 2.2 pojmenovaná podle Getz podle známého saxofonisty (ukázku můžete poslouchat třeba během instalace nové verze – Got That Swing). Mnoho nových možností, oprav (více než 200), ale zejména příjemných novinek (zejména integrace widgetů). Ke stažení v archivu, nebo přímo zde. Vzhledem k velkému množství změn se neplánuje další podpora ke staší verzi 2.1, takže poslední verzí patrně zůstane 2.1.3. Pokud jd o verzi 2.0, tak zde se možná verze 2.0.11 časem dočkáte (jak je vidět i ve WordPress Trac). Oznámení vývojáře o nové verzi detaily najdete na oficiálním blogu WordPressu.

 • Novinky (pro uživatele):
  Integrace widgetů, které umožňují jednoduše (uživatelsky) pomocí drag-and-drop uspořádat podle svých požadavků svůj blog (zejména pak postarnní lišty). Tato funkcionalita byla již dříve dostupná jako samostatný plugin, ale nyní je již defaultně přímo v jádru WordPressu, upravena a instalované šablony (themes) jsou na ně připraveny.
 • Podporuje Atom, včetně nové verze Atom 1.0 standard spec and including an implementation of the Atom Publishing API to complement our XML-RPC interface.
 • Nový Blogger importer, který umí zacházet s poslední verzí Google’s Blogger a hladce importuje příspěvky a komentáře bez sebemenších problémů a nastavení (kromě zadání loginu).
 • Infinite comment stream, což znamená že na záložce Komentáře když smažete komentář (nebo ho označíte jako spam pomocí AJAXového odkazu pod každým komentářem), tak automaticky na pozadí zobrazí další komentář, takže máte pokaždé na stránce 20 položek. Uživatelsky příjemné a přitom detail.
 • Ochrana před aktivací pluginu, nebo editací souboru, který by mohl rozbít blog.
 • Optimalizace pluginů a filtrů v jádru WordPressu, aby bylo vše rychlejší a méně zatěžovalo server.
 • Přidána kotva pro podporu WYSIWYG v budoucí verzi Safari (pro uživatele Maců).
 • Bezpečnostní opravy (podrobnosti zatím nejsou?).
 • Další zlepšení, drobné změny názvů a textů, nezobrazuje se automaticky Preview (ale je zde link na psaním příspěvku)

Novinky (pro administrátory):

 • Zlepšilo se také mnohé z toho, co normální uživatel nikdy na první pohled neuvidí. Ale bude se to hodit např. autorům pluginů.
 • Nová sada specifických XML-RPC API that allow for editing pages, setting categories, and much more.
 • We now use jQuery for a number of internal functions, and hope to transition all of our JS to use it. (We still need volunteers for this.)
 • Comment feeds now support multiple formats, including Atom.
 • Our internal mail functions now use phpMailer, which allows for things like SMTP support.
 • You can now set database collation and character set in your config file.
 • You can also hardcode your site and WP URL in the config file, overriding the values in the DB.
 • Finally we’ve increased the inline documentation of a number of functions inside of WP, which should help you navigate those parts of the code.

Deatilní přehled všech 244 uzavřených ticketů (proč jich je jen 242?) naleznete zde (bug tracker). Také si můžete prohlédnout, co všechno se v kódech změnilo (a že toho nebylo málo). Změny oproti WordPress 2.2 RC2 pak už bylo jen málo (kolik a které). Předchozí verzi 2.1 si stáhlo více než 1,4 milionu lidí (a to nevíme kolikrát byla nainstalována :-) během čtyř měsíců.

Vývojářský cyklus nových verzí. Tato verze je první po zavedení tohoto cyklu, o kterém se mluvilo (byl zaveden) po vydání verze 2.1 před necelými 4 měsíci. Zpozdili se sice o několik týdnů, než bylo předem uváděno v dubnu, ale splnili časový limit 4 měsíce do dalšího významného upgradu. Poděkování patří také celé komunitě kolem WordPressu. A můžeme se tedy těšit na další verzi 2.3 už v září. Je to asi lepší než jednou za rok udělat velký upgrade. Zatím se pilně pracuje na 2.2.1, která bude řešit mnoho problémů, zejména s widgety. Kalendář nových verzí je zajímavou myšlenků a už teď se můžeme těšit.

Jak nová verze ovlivní pluginy a šablony? Drobné úpravy asi budou, ale nebude to tak velká změna jako upgrade na 2.1. Tagy byly zatím odloženy do verze 2.3, údajně proto aby byly lepší.

Tento článek je zatím neúplný, takže ho není třeba kritizovat :-)

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *