Izraelsko-palestinský konflikt téměř online

Kromě nepravidelných zpráv, kdy počet obětí izraelsko-palestinských střetů stoupne alespoň na nějakou mediálně přijatelnou úroveň, nám bohužel česká média neumožňují podrobnější (a hlavně aktuální) sledování tohoto nekonečného konfliktu, takže je bohužel nutné se poohlédnout jinde. Jedním z nejlepších zdrojů (v angličtině), které jsem nalezl, je izraelský zpravodajský server Ynetnews.

Naleznete zde nejen velmi dobře zpracované a průběžně aktualizované články, ale zejména sekce Updates nabízí velmi rychlé, stručné a výstižné zpravodajství. Nejčastěji jde pochopitelně o zprávy přímo z Izraele (např. armádní prohlášení), ale objevují se i další zprávy (nejen) z oblasti Blízkého východu (např. terorismus, Irák, Afghánistán), které většinou alespoň trochu souvisejí s izraelskými zájmy. Sice nelze v těchto zprávách listovat (odkaz “More Updates” tu sice je, ale nefunguje), ale naštěstí má tato rubrika své vlastní RSS, které vřele doporučím, neboť ve spojení se čtečkou Google Reader jde o nedostižnou kombinaci.

Již více než týden pokračuje ostřelování izraelského území palestinskými ozbrojenci z pásma Gazy a následnými izraelskými protiútoky. Celkem pak bylo k dnešnímu dni vystřeleno na Izrael cca 140 raket Kássám. Tento článek nemá za úkol analyzovat či hodnotit současný střet, ale pouze ukázat v poměrně krátkém časovém úseku vývoj tohoto konfliktu a možnosti jeho podrobného sledování. Několik vybraných zpráv jsem tedy pouze přeložil a redakčně zpracoval, abych na příkladu ukázal detailnost a aktuálnost tohoto zpravodjství. Upozorním už pouze na to, že zveřejňovaný čas je posunutý o hodinu dopředu vůči Praze (jiné časové pásmo).

21. května 2007

21:38 – 3 rakety Kássám vystřelené ze severu pásma Gazy dopadly do otevřené krajiny nedaleko kibucu na západě Negevské pouště. Zatím nejsou známy žádné podrobnosti o případných obětech či škodách (3 Qassams land in western Negev).

Obyvatelé Sderotu začínají protestovat (zapalují pneumatiky) proti pokračujícímu ostřelování raketami Kássám, které si dnes vyžádalo svou první izraelskou oběť. Lidé chtějí protestovat ještě několik hodin (Sderot residents burn tires in protest against Qassams). Obyvatelé Sderotu se pokusili také narušit kolonou automobilů schůzku Livni – Solana. Rozezleni nad smrtí ženy z jejich města se vydali v autech přímo do centra, kde jednali izraelský ministr zahraničí Tzipi Livni se šéfem zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie Javierem Solanou. Policie protestující odklonila, aby nebyla schůzku obou politiků rušena (Sderot residents attempt to disrupt Livni-Solana meeting). Livni pak během své návštěvy Sderotu před schůzkou se Solanou prohlásil: “Obyvatelé Sderotu trpí neúnosnou situací. Domníváme se, že je Palestinská samospráva s vládou Hamasu za tuto situaci plně zodpovědná.” (Livni at Sderot visit: Unbearable situation)

22:32 – Další 2 rakety Kássám, které byly odpálené ze severu pásma Gazy, dopadly do otevřené krajiny na západě Negevské pouště, aniž způsobily nějaká zranění či škody (2 more Qassams land in western Negev).

22. května 2007

00:01 – Palestinci odpálili 2 rakety Kássám, které dopadly na město Sderot. Jedna raketa zasáhla průmyslovou oblast města, zatímco druhá způsobila škody přímo ve středu města (2 Qassam rockets land in Sderot).

06:04 – Izraelské letectvo (IAF, Israeli Air Force) zaútočilo na dva cíle v centrální části pásma Gazy, které podle izraelské armády (IDF, Israel Defense Forces) sloužily jako místa pro teroristické aktivity. Letectvo udeřilo na skladiště zbraní Hamasu a operační místnost využívanou Výborem pro lidový odpor (Popular Resistance Committee), která podle armádních zdrojů sloužila jako základna pro teroristické aktivity (IDF strikes two targets in Gaza).

09:31 – 3 rakety Kássám odpálené v úterý z pásma Gazy přistály v otevřené krajině na západě Negevské pouště. Nejsou hlášeny žádné oběti ani škody (3 rockets land in western Negev).

13:55 – Podle palestinských zdrojů provedl Izrael letecký úder na dvě výcviková střediska Hamasu v severní části pásma Gazy. Armáda nálet potvrdila, ale zatím bez dalších podrobností. Nejsou hlášeny žádné oběti, ale budova využívaná Hamasem byla zničena (Airstrikes target Hamas training camps in Gaza – Palestinians).

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

5 thoughts on “Izraelsko-palestinský konflikt téměř online”

  1. Tak se podívej na české stránky http://www.eretz.cz. Občas mívám nějaké příspěvky také na http://www.jordan-cz.eu.
    Chystám se o tom psát i na SmartNews.cz, ale zatím mám problém s tím, že ho google nevidí (přes mé veškeré snahy) a nevím, jak to dostat do dalších vyhledávačů, aby ho uznaly alespoň když vypíši celý název. Je zajímavé, že http://www.eaglenews.eu, který jsem založila jako testovací pro Word Press, který se učím, na googlu vidět je, ale smartnews tam ne a ne dostat. Tak až ho tam dostanu, můžeš se podívat i na něj, protože Blízký východ je moje novinářská parketa. :)

  2. No právě, že audiatur et altera pars není jaksi v našich médiích zrovna dodržováno, protože o chudácích Palestincích čtu a polouchám téměř dnes a denně, zatímco Izrael vystupuje neustále jako trýznitel. Byla jsem tam, byla jsem i na palestinských územích a pokud jde o mne, raději jsem zůstávala na izraelské straně. Palestinci nechtějí svůj stát, protože jednostranně by ho mohli vyhlásit už dávno, stejně jako to udělal Izrael. Když jim Šaron dal část západního břehu Jordánu, tak první, co se stalo, začaly hořet synagogy. Ale oni chtějí likvidovat Izrael a v tomto příadě jejich stranu slyšet opravdu nechci. Moji přátelé z Francie s tím mají také své zkušenosti.

  3. Tento postarší příspěvek spíše upozorňoval na to, že konflikt lze sledovat na internetu téměř online (samozřejmě pokud si odmyslíme propagandu) a neměl hodnotit ani jednu z “válčících” stran. Po mnoha letech, co se (nejen) o tento konfilkt zajímám si myslím, že je problém na obou stranách a ani jedna není ochotna ustoupit. Palestinci jsou utiskováni a brání se i pomocí terorismu. Izrael se logicky brání a zároveň okupací palestinských území vyvolává další nenávist. Bohužel se obávám, že mírové řešení není v nejbližší budoucnosti reálné (ale rád bych se mýlil).

    elgi: Nemáš u SmartNews.cz zapnuté blokování vyhledávačů (menu Nastavení – Viditelnost)?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *