Jak fungují trvalé odkazy když přiřazujete k příspěvku více rubrik?

Trvalé odkazy (permalinky) si můžete u příspěvků nastavit téměř libovolně a často (i tady na webu) se používá nastavení ve tvaru domena/rubrika/prispevek. Ale co se stane, když máte u některých příspěvků přiřazeno více rubrik? Jak se to pak vlastně v trvalém odkazu projeví? A jak se to dá případně upravit?

Pokud máte příspěvek patřící do několika rubrik najednou, tak WordPress automaticky nastaví do trvalého odkazu takovou rubriku, která má nejnižší ID (zjistíte v menu Příspěvky – Rubriky). Je to jednoduché a vcelku logické pravidlo. Ovšem až do chvíle, kdy si chcete do odkazu nastavit rubriku podle svého výběru. Nebo se vám může stát, že už máte příspěvek publikován s nějakým vygenerovaným trvalým odkazem a až zpětně si uvědomíte, že byste tam třeba ještě chtěli přidat jednu rubriku. Bohužel má ta rubrika nižší ID než rubrika již uvedená v odkazu u publikovaného příspěvku, takže se vám vlastně změní celý odkaz. Naštěstí to však nijak neovlivní čtenáře, protože starý odkaz bude nadále fungovat a automaticky přesměruje čtenáře pomocí 301 na nový odkaz. Takže i kdyby od vás tento příspěvek už někdo převzal, tak se nic hrozného neděje, ale pro zmatení (nejen čtenářů) to postačí.

Jdou tyto problémy nějak vyřešit? Ano a je poměrně jednoduché – existuje plugin sCategory Permalink, který právě tento problém řeší. Nainstalujete, aktivujete a pak si u editace příspěvku už jen vyberete, která rubrika bude uvedena v odkazu. Ještě lepším řešením je pak použití rubrik, tak aby měl každý příspěvek přiřazenou pouze jednu (tzv. logická hierarchická struktura) a pro další členění příspěvků používat štítky a taxonomie.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

One thought on “Jak fungují trvalé odkazy když přiřazujete k příspěvku více rubrik?”

  1. Tohle jsem ještě vlastně nikdy nezkoumala, jak to funguje u zařazení článků do více rubrik, tak už jsem zas o kousek chytřejší, dík. ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *