WP-Table Reloaded 1.6.1 a pokročilé úpravy tohoto pluginu pro tvorbu a správu tabulek ve WordPressu

O pluginu WP-Table Reloaded se na tomto webu občas zmiňujeme zejména v souvislosti s novou větší aktualizací (naposledy šlo o verzi 1.6). Pro zatím nepoznamenané dodávám, že jde o plugin pro jednoduchou a uživatelsky příjemnou tvorbu a správu tabulek ve WordPressu. Tímto krátkým příspěvkem si tak pouze připomeneme opravnou verzi 1.6.1, která vyšla již před více než měsícem, ale hlavně opět upozorníme na pokračující seriál (anglicky) o pokročilých úpravách tohoto pluginu v podobě dodatečných modulů.

WP-Table Reloaded 1.6.1 umožňuje nově zejména vyhledávat i v názvu a stručném popisu tabulek (opraveny byly i problémy s vyhledáváním v prázdných buňkách tabulky) a při importu tabulky (a volbě nahrazení stávající tabulky) budou nově zachována všechna další nastavení této tabulky (dosud bylo vše přepsáno a museli jste si to naklikat znovu). Byly také opraveny problémy se zobrazením Javascriptové knihovny DataTables v postarším prohlížeči Internet Explorer verze 7 a přidány nové filtry pro vývojáře pro snadnější tvorbu doplňujících modulů.

A opět doporučuji všem uživatelům pročíst výše zmíněný seriál o pokročilých úpravách tohoto pluginu. Dozvíte se tak např. jak udělat automaticky z textových (neaktivních) URL adres v tabulce jednoduše klasické klikací (aktivní) HTML odkazy, jak si změnit název pluginu v levém menu WordPressu (aneb jak udělat z “WP-Table Reloaded” např. “Tabulky” bez zásahu do pluginu) či jak změnit vkládaný zkrácený zápis (např. z obvyklého [table id=1 /] na vlastní [tabulka id=1 /]). Pokud se vám také třeba nelíbí (nehodí) náš překlad Javascriptové knihovny DataTables, tak si ho opět můžete libovolně přizpůsobit a dozvíte se i jak používat PHP přímo v buňkách tabulky (pokud to opravdu z nějakého důvodu potřebujete). Zatím poslední část celého seriálu je sice nejsložitější, ale také velmi zajímavá. Naučíte se v ní jak si připravit vlastní filtr, který pak můžete používat v případě, kdy chcete zobrazit pouze vybrané řádky tabulky, které splňují jasně definované podmínky (např. obsahují nějaké slovo). K čemu je to dobré? Představte si, že máte nějakou velkou tabulku (třeba ceník hraček) a na stránce o stavebnici Lego chcete zobrazit jen ceny příslušných hraček (a ne celý ceník / celou tabulku). Uděláte to pak jednoduše pomocí zkráceného zápisu [table id=1 filter="Lego" /] (samozřejmě to bude fungovat až po vytvoření příslušného rozšiřujícího modulu podle návodu).

A nakonec ještě jedna dobrá zpráva. Během několika dní vyjde patrně nová verze WP-Table Reloaded 1.7 (zatím můžete vyzkoušet beta verzi), která bude opět připravena také v češtině a přinese několik dalších vylepšení.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

11 thoughts on “WP-Table Reloaded 1.6.1 a pokročilé úpravy tohoto pluginu pro tvorbu a správu tabulek ve WordPressu”

  1. Omlouvám se za zbytečný příspěvek. Až dodatečně jsem si všiml že je čestina součástí pluginu. Ještě jednou se omlouvám (můžete moje dva komentáře smazat)

    Děkuji

  2. Dobrý den.
    Chtěl bych se zeptat na podporu českých znaků ve WP-Table Reloaded 1.7 – pokoušel jsem se importovat tabulku v XML, HTML (to mi nechtělo naimportovat a nevím proč) a v CSV. V tom posledním formátu se to naimportuje, ale české znaky jsou zdeformované. Což při importu např. nápojového lístku, nebo upraveného jídeláku je poněkud problém.
    Moc děkuji za odpověď.

  3. Juri-Jarda M.: Není se vůbec za co omlouvat. Maximálně se můžeme omlouvat my, protože jsme ještě nevydali o nové verzi žádnou zprávu…

    Jirka C.: Import by měl fungovat bezproblémově i s českými znaky. Ale podívejte se v jakém kódování máte uložen původní soubor, který importujete. Tam by podle mě mohl být problém, pokud to není ve standardním kódování utf-8. Ale klidně mi pošlete vzorek vámi importovaného souboru, podíváme se na to, protože by to mělo fungovat bez většího problému…

  4. Dobrý den,
    potřeboval bych upravovat šířky sloupců tabulky a formátování. Není mi to vůbec jasné. Co mám kam zapsat ? Děkuji za informaci

  5. Marek: Veškeré podrobnosti o stylování tabulek naleznete v manuálu (sekce CSS Selectors, Styling). Je to velmi jednoduché, každá tabulka, sloupec či řádek má vlastní CSS třídy, které můžete stylovat buď v souboru style.css ve vaší šabloně nebo přímo v příslušném poli v sekci Nastavení pluginu – Použít vlastní CSS.

    Ve výchozím stylování jsou šířky sloupců proměnlivé (záleží na množství obsahu ve sloupcích). Pro konkrétní příklad uživatelského nastavení šířky druhého sloupce můžete použít tento zápis:

    .wp-table-reloaded .column-2 {
    width: 100px;
    }

    Můžete ho samozřejmě upravit a definovat pouze pro nějakou tabulku (podle jejího ID), atd. Pokud budete mít ještě nějaký problém, tak se klidně ozvěte.

  6. Dobrý den, snažím se udělat tabulku dle tohoto příkladu http://www.datatables.net/extras/fixedcolumns/ pomocí doplňujících příkazů v javascriptové knihovně dataTables. Nevíte, zda je vůbec možné do doplňujících příkladů vkládat nejen parametry? Konkrétně tedy kód z uvedeného příkladu. Jde mi o zafixování levého sloupce tabulky. Děkuji, Adam.

  7. Adam: Obávám se, že doplňující příkazy pro DataTables lze použít pouze v případě základních funkcí. FixedColumns je ale doplňující plugin, jehož soubory si musíte nejdříve stáhnout a až poté je můžete začít zprovozňovat. Sám autor pluginu pro správu tabulek doporučuje v tomto případě postupovat trochu jinak. Je třeba zcela vypnout podporu DataTables u konkrétní tabulky a nainstalovat do nějakého svého umístění (kvůli možným aktualizacím) zvolený plugin (i se základním skriptem DataTables). Poté budete muset vše zprovoznit klasicky podle manuálu (i se zvoleným pluginem), tedy aplikovat JavaScript na zobrazené HTML tabulky. Snazší cesta asi v tomto případě nebude…

  8. Děkuji za odpověď! Nakonec jsem FixedColumns přes datatables rozchodil. Každopádně to určitě není standardní řešení, bylo potřeba zasáhnout do zdrojových kódů datatables.js. Nicméně javascriptu vpodstatě nerozumím, takže následky těchto úprav v různém použití mohou být špatné. Další problémy jistě vzniknou při aktualizacích, takže na to je potřeba pamatovat. Pokud by někdo řešil stejný problém, mohu poradit, ale za nic neručím ;-).

  9. Adam: Zdrojové kódy pluginů by se určitě neměly upravovat, ale pokud je vaše řešení funkční, tak jeho stručný popis určitě uvítáme. Třeba na jeho základě vznikne nějaké lepší řešení…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *