Další vylepšení práce s tabulkami ve WordPressu s pluginem WP-Table Reloaded 1.5 v češtině

Po několika měsících je tu zase nová verze oblíbeného pluginu pro práci s tabulkami ve WordPressu. WP-Table Reloaded 1.5 přináší zajímavé novinky, které si v tomto příspěvku blíže představíme. Plugin je také kompletně přeložen do češtiny a jen samotný překlad (a otestování) nových a upravených řetězců nám zabralo téměř dva dny. Ale snad by mělo být vše v pořádku, a to nejen na straně samotného překladu, ale hlavně kontextu různých pojmů v rozličných situacích. Také autor pluginu nám za český překlad a odhalení několika chyb speciálně poděkoval v oficiálním oznámení nové verze WP-Table Reloaded. Instalaci (i aktualizaci) provedete jednoduše přímo z WordPressu, čeština je již obsažena přímo v pluginu a nemusíte ji tedy nikde dodatečně stahovat.

A co se tedy vlastně objevilo nového? Vše (manuál, příklady) naleznete podrobně vysvětleno přímo na stránkách pluginu, ale příblížíme si tu alespoň nejdůležitější změny.

Byla přepracována hromadná manipulace s obsahem tabulky. Během upravování tabulky tak nově můžete hromadně mazat, vkládat, skrývat a zviditelnit (zcela nové funkce) vybrané řádky a sloupce. Některé informace si také můžete nechat jenom pro sebe a nemusíte je zobrazovat na webu návštěvníkům a pokud máte velké tabulky a často je upravujete, tak určitě uvítáte možnost hromadného mazání a vkládání řádků a sloupců.

WP-Table Reloaded 1.5 - Hromadné úpravy tabulky

Když náhodou zapomenete nějaké úpravy tabulky uložit a chcete odejít na jinou stránku, tak se objeví varovná zpráva, že byla tabulka změněna a měli byste provedené změny uložit, jinak o ně přijdete. Klasická drobnost, kterou znáte přímo z WordPressu a úpravy příspěvků, ale často pomůže zapomnětlivcům zachránit důležitá data.

Plugin WP-Table Reloaded nově obsahuje několik externích JavaScriptových knihoven, které přinášejí návštěvníkům nové možnosti při prohlížení tabulek na webu, kdy mohou tabulková data např. libovolně řadit, stránkovat nebo filtrovat. Kromě již dříve obsaženého TableSorteru bylo přidáno i jeho rozšíření TableSorter Extended, ale velmi zajímavá je zejména další JavaScriptová knihovna DataTables (a její rozšíření TableTools, které umožňuje návštěvníkům snadny export a tisku zveřejněných tabulek). Občas se sice mohou objevit problémy s JavaScriptem ve staré verzi Internet Exploreru 7, ale berte to spíše jako důvod pro upgrade na novější verzi. A nebo to jde vyřešit i jinak – nemusíte JavaScriptové knihovny vůbec používat.

WP-Table Reloaded 1.5 - Možnosti nastavení Javascriptové knihovny DataTables

Samotná knihovna DataTables je pak také automaticky použita pro správu tabulek přímo v administraci pluginu, takže když máte tabulek opravdu hodně, tak se vám výrazně zjednoduší jejich správa.

WP-Table Reloaded 1.5 - Použití knihovny DataTables v administraci

Bylo také přepracováno načítaní kaskádových stylů pro generování vzhledu tabulek. Nejprve jsou automaticky načítány soubory plugin.css, datatables.css, tablesorter.css a tabletools.css přímo z adresáře pluginu. Samozřejmě vždy je načten pouze jeden soubor podle toho, zda používáte JavaScriptovou knihovnu (a jakou). Pokud chcete změnit jenom nějakou drobnost, tak to můžete provést přímo v administraci pluginu povolením možnosti “Použít vlastní CSS” a vložením příslušných kaskádových stylů. Toto vlastní CSS bude načítáno vždy až po výše zmíněných souborech (volba “Použít výchozí CSS”), takže případně přepíše původní nastavení těchto souborů, ale všechny nezměněné věci ponechá v původním stavu. Můžete pro úpravy použít také soubor style.css ve své šabloně, který se načítá ještě dříve, ale trochu si tím zase můžete uděláte nepořádek v tom, kde je vlastně co uloženo.

WP-Table Reloaded 1.5 - Možnosti nastavení zobrazování tabulek

Vložené odkazy můžete v tabulce zobrazovat v novém či stávajícím okně prohlížeče a můžete uživatelům povolit, aby se jim textová pole v nabídce “Upravit tabulku” automaticky zvětšovala, když budou vybrána kliknutím myši. Je to ideální možnost zejména v případě, kdy vkládáte do tabulek více textu a nebylo by všechno najednou vidět.

Přibyly také další možnosti pokročilého nastavení pro administrátory. Nově můžete např. přesunout nabídku WP-Table Reloaded na libovolné místo v menu WordPressu (nyní se zobrazuje jako položka hlavního menu Nástroje), nebo specifikovat uživatelské úrovně, které budou mít povoleno s tabulkami pracovat (upravovat je) či měnit přímo některá nastavení pluginu.

WP-Table Reloaded 1.5 - Nastavení pro administrátory a zálohování

Nově můžete také najednou exportovat všechny tabulky a nastavení pomocí kompletního zálohovacího souboru (dump file), což je nepostradatelná funkce pro kompletní přesun všech dat na jiný web.

A to nejlepší nakonec, tedy spíše pro pokročilé uživatele. Můžete si psát vlastní funkce pro tento plugin, protože to WP-Table Reloaded 1.5 nově podporuje. Takže do tabulky třeba vložíte jen nějakou URL adresu a prostřednictvím vlastní funkce ji budete na webu zobrazovat jako aktivní HTML odkaz.

A další verze WP-Table Reloaded 1.6 už se pomalu chystá a bude obsahovat implementovaný colspan a rowspan, na což se osobně moc těším. A obsah tabulek bude zahrnut i do výsledků vyhledávání ve WordPressu, takže se tam objeví např. i příspěvky, jejichž součástí je tabulka, která obsahuje hledané slovo. Ještě sice zbývá dokončit některé uživatelské úpravy (např. AJAX pro úpravu tabulek), ale pak už nezůstane na pluginu co zlepšovat.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *