ČEZ je stále terčem povrchních mediálních útoků

Dovolím si tímto příspěvkem reagovat na nesmyslný článek Proč ČEZ zdražuje energii, když šéf ČEZ vydělává pěkných 20 milionů ročně?, který je plný povrchních argumentů a bohužel i omylů. Blog autora, který vystupuje pod přezdívkou Cayman, sleduji již mnoho měsíců, protože se tam objevují zajímavé postřehy, zejména z oblasti IT, ale tímto článkem bohužel mystifikuje své čtenáře a protože se toto dlouhé vysvětlení nevejde do jeho komentářů (respektive nenabízí mi takovou uživatelskou přívětivost pro zpracování delší polemiky), vytvořil jsem tento vlastní příspěvek.

Již samotný nadpis Caymanova příspěvku dává do souvislosti dvě zcela odlišné věci – zdražování elektřiny a plat šéfa ČEZu. Myslíte si, že kdyby šéf ČEZu měl plat poloviční (tedy 10 milionů Kč), tak by elektřina zlevnila? Vtipné :-) ČEZ počítá tržby i zisky v řádech desítek miliard Kč a plat šéfa ČEZu tedy opravdu není rozhodujícím faktorem pro stanovení ceny elektřiny.

Pokud je základní plat generálního ředitele ČEZu pouze 20 milionů ročně, jde pouze o malou část jeho odměny, která zahrnuje zejména veřejností nenáviděný opční program a pohybuje se celkově ve stovkách milionů Kč. Porovnávat tento plat s odměnami ústavních činitelů (a ukazovat na nich, že jsou nižší) na příkladu Česka je také směšné. Jen si zkuste udělat podobné srovnání třeba v USA. O tom, kdo má větší zodpovědnost a více práce je již polemika na jiné téma (nebráním se jí). Ale pravdou určitě zůstává, že mnozí velmi dobře placení veřejní činitelé se místo místo práce pro veřejnost snaží dále kšeftařit a melouchařit na svůj účet (a samozřejmě i na náklady daňových poplatníků, protože si přivydělávají ve veřejném sektoru). Pokud se tedy bude šéf ČEZu za 20 milionů starat jenom o samotný ČEZ a nebude rozbíhat svoji soukromou elektrárnu a manipulovat se zakázkami, tak je to pro všechny jenom dobře.

To samé pak platí o opčním programu. Manažeři dostali akcie za cenu 70 Kč a mělo je to motivovat, aby dobře pracovali a zhodnotili firmu pro jejího majitele (stát). Nikdo netušil, že cena akcií se dostane přes hranici 1400 Kč a tedy odměny budou na české poměry opravdu obrovské. Vzhledem k tomu, o kolik se zhodnotila hodnota firmy pro stát (respektive vlastně pro všechny daňové poplatníky), jde však podle mě o odměnu oprávněnou.

Proč má ředitel ČEZ plat 20 milionů? Copak za pěkných 10 milionů ročně by se nikdo nenašel, aby chodil (nechal se vozit) do práce na kafíčko a jednou za měsíc udělal nějakou poradu?
Protože to tak majoritní vlastník (stát) prostě stanovil a přišlo mu to vzhledem k velikosti firmy a jejímu významu v ekonomice a tudíž i zodpovědnosti přiměřené.

A vůbec nejde o to, jestli ČEZ je nebo není soukromá firma. ČEZ je standardní evropskou korporací, kde je výška platů managerů čistě soukromou záležitostí majitelů firmy (v tomto případě tedy státu) a nikomu do toho nic není. Argumentace, že státní firma si nemůže dovolit soukromé platy je zcela mimo mísu (V soukromých firmách ať si každý vydělává, kolik chce.). V tomto případě by to celé dopadlo zcela jinak, ČEZ by nebyl úspěšnou ziskovou firmou a Temelín by měla za 1 Kč pronajatá firma pana generálního ředitele s platem 50 tisíc Kč měsíčně. V případě ČEZu udělal stát tu nejrozumější věc, kterou mohl udělat – zachoval se jako zodpovědný vlastník a zavedl tržní motivaci zaměstnanců a správu firmy. Výsledkem je velmi úspěšná firma, která konkuruje po celé Evropě obrovským energetickým gigantům. Jedinou problematickou věcí je nadržování státu ČEZu ve smyslu třeba levného odprodeje (privatizace) souvisejících firem ČEZu (distributoři elektřiny, uhelné doly).

Kdyby alespoň ČEZ neměl monopol na dodávku energie, tak by mi to mohlo být také jedno, neboť bych mohl jít k nějaké konkurenci.
Omyl. V ČR je už nějaký ten pátek možnost objednat si elektřinu od někoho jiného. Proto je cena na faktuře dělena na distribuční náklady (ty se měnit nedají, platí se tomu, od koho máte vedené dráty) a čistou silovou elektřinu (zde můžete od ČEZu klidně odejít a kupovat od jiného distributora). Znechuceni ČEZem tedy od něj můžete svobodně odejít a odebírat elektřinu např. od Pražské energetiky nebo E.ON. Platí to pro každou domácnost v každém paneláku. Jediný problém je v tom, že ČEZ je cenově velmi konkurenceschopný a moc lidí tedy od něj nepřechází. Ale proti gustu… Obchodem s elektřinou se živí také několik Call center, která přemlouvají po večerech zákazníky, aby přešli k tomu pravému distributorovi. Naleznete tam jiné tarify a trochu jiné ceny. Někomu se to vyplatí, někomu ne. Ceny elektřiny se však příliš neliší, což je však dáno zejména tím, že je elektřina tržní komoditou a obchoduje se na burze. Proto je tedy cena elektřiny tržní cenou a nikoliv cenou, kterou někdo stanovil, aby byla moc drahá a lidé mohli nadávat. Cenu stanovil trh na základě nabídky a poptávky. Když bude hodně elektráren a levná ropa a uhlí, tak bude elektřina časem levnější. Nic víc a nic míň. Opět to nemá nic společného se státním vlastnictvím ČEZu. Nebo by měl stát elekřinu dotovat z rozpočtu? Ale no tak, to už jsme zase někde jinde…

Elektřina se všeobecně zdražuje proto, že roste cena nákladů (uhlí, ropa, uran) a firma musí generovat takový zisk, aby:
– utáhla současné a hlavně budoucí investice (třeba jadernou elektrárnu)
– mohla vyplácet přiměřené dividendy jako standardní korporace
– a doplním ještě další expanzi (a z toho vyplývající ještě větší zisky do budoucna)
Určitě bych neviděl problém (a souvislost) mezi ziskem ČEZu a státním vlastnictvím. Hospodaření firmy hodnotí tisíce investorů přímo na burze a podle cen akcií to nevypadá vůbec špatně.

Velmi vděčné mediální téma velkých odměn je zbytečně nafukováno (zejména kvůli zmíněné závisti). Do velkých firem se prostě vybírá netransparentně (zejména pokud jde o strategické firmy). Vedení ČEZu si za těch několik let odměny zasloužilo, opět je ohodnotili i investoři (cena vzrostla ze 70 Kč – kdy jsem nakoupil – na současných 1220 Kč). Jako akcionář (ať soukromá osoba nebo stát) zato tomuto vedení děkuji a jsem rád, že zato byli dobře odměněni, protože já (i stát) jsem na tom vydělal mnohem víc. Odměny byly před lety prostě nějak nastaveny a nikdo netušil, že ropa stoupne z 10 na 140 USD. Prostě byl někdo ve správnou dobu na správném místě. A stěžovat si na plat 20 milionů Kč mi přijde dost směšné, zkuste to porovnat s vedením jiných firem na úrovni ČEZu.

Psal jsem hlavně o tom, že jeden z dalších budoucích ředitelů ČEZ byl vyslán na olympiádu do Číny ještě před nástupem do práce a to za peníze z polostátní firmy. K tomu nafasoval kompletní vybavení olympionika, včetně teplákové soupravy ;-)
Každý, kdo si přečte původní Caymanův článek samozřejmě zjistí, že o cestě budoucího ředitele ČEZu do Číny je tam jediná věta. Nebyl to článek hlavně o tomto tématu, ale opět další z řady článků, které se naváží do ČEZu a vlastně ani pořádně nerozumí proč, případně je chycen na klasické oblbováky masmédii. Hlavně ta tepláková souprava je určitě obrovský problém. Taky bych ji chtěl, ale holt jsem nebyl ve správný čas na správném místě. Když budete pracovat v IT firmě, tak pojedete třeba zadarmo na Šumavu (klidně také před nástupem do práce), když budete ředitelem ČEZu, tak pojedete prostě dál, říká se tomu motivace zaměstnanců.

Jasně, ale když klesá základní cena nákladů, tak se s cenami už dolů nehýbá, že :-)
Hýbá, ale až později. Podívejte se na ceny ropy a uhlí. za poslední týdny trochu poklesly. Pokud to několik měsíců vydrží, mohla by zlevnit i cena elektřiny. Je to podobné jako s benzínem. Opět téma na delší srovnání a analýzu.

Jinak, polostátní firma, nemusí generovat takový zisk, to je bullshit.
Tak tohle mě pobavilo asi úplně nejvíc. Polostátní firma má být tedy hodná a má se líbit občanům a posílat jim k svátku kilowatty zdarma? Polostátní firma je na stejném trhu jako soukromá firma a musí uspět v celoevropské (světové) konkurenci. Čím ziskovější, tím větší hodnota pro akcionáře (tedy i stát, který po prodeji postaví třeba více dálnic). Čím menší zisk, tím větší problémy pro akcionáře (tedy i stát a třeba nutnost dotovat ztráty). Tady se tedy Cayman hrubě mýlí. Cílem každé firmy v tržní ekonomice je generovat zisk. Je jedno jestli je státní nebo soukromá. Problémem bývá, že státním firmám to obvykle nejde tak dobře (ČEZ jako vyjímka jen potvrzuje pravidlo – třeba i díky motivačním manažerským odměnám). Něco jiného je pak centrálně plánovaná ekonomika (rozuměj komunismus), kde je samozřejmě důležitější cena elektřiny pro občany. Jak to pak ale nakonec dopadlo asi tuší každý z nás…

“Hospodaření firmy hodnotí tisíce investorů přímo na burze a nevypadá to vůbec špatně.” – To mě pobavilo, investoři snad hodnotí stoupající cenu akcii a NE nějaké hospodaření firmy.
Cayman evidentně nikdy neobchodoval na burze, nebo já obchoduju už mnoho let velmi špatně. Když kupuju nějakou akcii (ČEZ, Google, cokoliv), podívám se nejprve na její hospodaření. Pokud vidím, že generuje vysoký zisk, vyplácí pravidelně dividendy a má potenciál do budoucna, tak se podívám na její cenu (zda je přiměřená) a spočítám si přibližný výnos. V této chvíli je to však již subjektivní hodnocení a následuje případné rozhodnutí o o (ne)koupi. Cena akcie ČEZu je také dána trhem, tzn. opět nabídkou a poptávkou. Když má ČEZ vysoké zisky, tak cena jeho akcií roste, protože má o něj zájem více investorů a jsou ochotni za akcie nabídnout více peněz (protože je akcie krytá nějakými hospodářskými výsledky). Trvám tedy na tom, že investoři hodnotí hospodaření firmy. Každý investor ho hodnotí individuálně a výsledkem je pak cena akcie (neboli investice). Nikoliv opačně. Jen si zkuste sledovat cenu akcií při zveřejňování hospodářských výsledků.

Nejde vůbec o závist, jde o to, že se bavíme o polostátní firmě s monopolem, která si může diktovat ceny.
Už jsem to podrobněji rozebíral výše. Monopol na výrobu (ne distribuci) elektřiny ČEZ má, ale nemůže si cenu stanovit, protože je cena tržní (a ještě ji kontroluje regulační úřad). ČEZ si nemůže diktovat ceny. A kdyby mohl, tak byste si toho určitě všimli a přešli k jinému dodavateli elektřiny.

“Do velkých firem se prostě vybírá netransparentně” – To je pěkně řečeno, tak nějak politicky “korektně”, že. Já ale rád nazývám věci správnými pojmy.
Co je to ten správný pojem? Do velkých firem se prostě vždy vybíralo, vybírá a bude vybírat netrasparentně. Protože to jsou velké firmy a jsou velmi důležité. A opět vůbec nejde o to, jestli jsou soukromé nebo státní. V ČEZu dosadí ředitele stát, v Microsoftu Bill. Prostě si majitel firmy vybere, kdo bude velet v příštím období jeho majetku a dá mu zato nějakou odměnu. Argumentovat polostátní firmou je nesmyslné.

“A stěžovat si na plat 20 milionů Kč mi přijde dost směšné, zkuste to porovnat s vedením jiných firem na úrovni ČEZu” – Jakých firem, prosím? Můžeš nějakou podobnou polostátní firmu uvést?
Nemluvil jsem o polostátních firmách, ale o jiných velkých firmách. Není třeba sem pořád plést státní vlastnictví. Jde o velikost a význam firmy (Škoda, banky, PPF). Běžte za jejich majiteli a řekněte jim, že máte známého, kterému by stačilo 10 milionů ročně, aby mohl v ušáku v klidu popíjet kafe a okukovat vnadnou sekretářku a jestli by tedy nechtěli raději něco ušetřit. Myslím, že tuším, jak to dopadne. Bylo by docela zajímavé vědět, jak to funguje s elektřinou v USA (nebo na Kajmanských ostrovech), vsadil bych se, že půjde také o částečně státní firmy, stejně jako ve většině zemí Evropy.

Takže na závěr si dovolím několik rad pro všechny, kteří nemají rádi ČEZ. Každou fámu si raději nejprve ověřte a zamyslete se nad ní. Pokud ČEZ opravdu nesnášíte, nebo se vám to vyplatí, tak přejděte k jinému dodavateli elektřiny. A nebo udělejte to nejchytřejší, co můžete. Kupte si ČEZ. Kupte si pár akcií ČEZu a sledujte, jak rostou. Vybírejte pravidelně dividendy a časem vám ani ta elektřina nepřijde tak drahá.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

2 thoughts on “ČEZ je stále terčem povrchních mediálních útoků”

  1. Caymanův blog mám rád, ale občas se tam vyskytnou takové kixy. Díky za vysvětlení některých obecných povídaček (často bohužel spojené s jakousi “skrytou” závistí).

    Opční program je zajímavé téma. Já osobně nemám vůbec nic proti opčnímu programu v rámci vedení podniku, ale jsem rád, že – jestli to teď s něčím nepletu – v rámci ČEZu byl omezen opční program pro dozorčí radu, tedy orgán, který nemá smysl odměňovat na základě výsledků hospodaření.

  2. Sice starsi clanek a mozna uz i trochu out, ale stejne jsem si ho precetl a zaujal me.
    Musim rict, ze po dlouhe dobe trochu rozumne stanovisko.
    Akcie CEZu za 70kc, to uz je ale hodne davno,ne? tak 5 let? Mas je jeste?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *