ČEZ je podvodník a zloděj – co vy na to?

Před pár dny jsem dostal email, který nevybíravým způsobem obviňuje ČEZ z okrádání svých zákazníků. Stačí se však jen trochu zamyslet a sami zjistíte, že to vlastně vůbec není pravda, ale jde jen o obyčejný hoax.

Původní znění emailu:

Předmět: Co vy na to?

Dostal jsem zajímavou poštu:
ČEZ připravil jednoduchý trik, kterým vydělá desítky miliónů měsíčně. Ty pochopitelně nevytáhne z nikoho jiného než z občanů České republiky. Trik je velice jednoduchý. Každý odběratel elektrické energie před časem dostal od svého milovaného ČEZu brožuru Oranžový průvodce. Běžné kecy na kvalitním papíře jste asi zahodili stejně jako většina ostatních. Zásadní chyba, která z vaší kapsy přihraje ČEZu zbytečně téměř 150 Kč ročně, které nemusíte platit. V oné oranžové brožuře je totiž napsáno, že vás váš milovaný dodavatel oranžové energie automaticky přesunul do tarifu COMFORT.

Co je to takový COMFORT made in ČEZ? Tento tarif prý obsahuje “širokou škálu doplňkových služeb”. Za místní hovorné si můžete zavolat na zákaznickou linku! Můžete využívat některou z forem elektronické fakturace. V ceně je i písemná korespondence s ČEZem. Co však dělat, pokud máte na chatování jiné kamarády než ČEZ? Tarif Basic vás vyjde ročně o 142,80 Kč levněji při stejných cenách elektrické energie. Jak tyto peníze ušetřit a jak především zabránit úplně zbytečné podpoře milovaného monopolisty, který vyplácí tak pěkné roční odměny našim milovaným členům jeho dozorčí rady?

Zákaznická linka ČEZu je 840 840 840. Měla by stát místní hovorné. Na tomto čísle se můžete s tarifem COMFORT rozloučit. Pokud to neuděláte, podporujete ČEZ. Oproti minulému předCOMFORTnímu období ČEZ díky tomuto triku získává od každého miliónu odběratelů navíc naprosto bezpracně 12 miliónů korun každý měsíc. Kolik je asi v ČR odběratelů, kteří se automaticky stali členy onoho COMFORTního klubu, aniž o tom vědí? Viděl bych to tak na tři milióny… Lidi neuvěříte, ale je to pravda! Dneska jsem tam volal a operátorka mi řekla, že je to tak. Tak jsem jí hned nařídil změnu na tarif Basic – je to kupodivu zdarma – zatím! Budu platit míň a až je někdy v budoucnu budu volat, nebo jim psát jinak, než mailem (ten je zatím prý zdarma) tak zaplatím 40,- Kč. V době bezplatných zákaznických linek! Ty pražské svině už neví, jak by nás odřeli. Silně zvažuji, že na ně pošlu ČOIku. Nepodporujte ty … ani vy a rozešlete tento mail všem svým známým.

Pokud tomu nevěříte, zavolejte si nejdřív na to číslo 840 840 840 zvolte kód nula – ostatní služby a budete se divit!

Moje verze pak byla ještě doplněna o podpis “Milan Vorel, Český rozhlas 2 – Praha – Váš dobrý přítel z Českého rozhlasu”, ale docela by mě zajímalo, zda tento člověk opravdu existuje. Patrně však byl podpis někoho z rozhlasu pouze zastírací manévr, který měl dodat tomuto emailu na hodnověrnosti. Jsem však od přírody primárně nedůvěřivý člověk, takže můj první pocit z tohoto emailu nebyla vůbec zloba na ČEZ, ale spíše nedůvěra. Je to opravdu možné? Tak velká firma si dovolí takovou věc? Četl jsem to tedy celé ještě jednou a postupně jsem si všiml několika velmi podezřelých částí tohoto emailu.

Hlavním subjektivním pocitem u mě bylo zejména to, že si zase nějaký moula stěžuje na svoji vlastní hloupost, když si nevšiml něčeho, co mu mohlo ušetřit “obrovské” peníze. Tyto zmiňované tarify se také týkají pouze těch, kterým dodává energii přímo ČEZ (tedy cca polovina obyvatel ČR, např. v Praze mají Pražskou energetiku, ale v Mladé Boleslavi už zase ČEZ. Sleva se totiž týká pouze silové energie a nikoliv regulovaného přenosu elektřiny. Takže autor emailu to evidentně schválně trochu dramatizuje.

Dále, onu oranžovou brožurku jsem doma viděl a ihned po letmém nahlédnutí (cca 5 minut) jsem si této informace okamžitě všiml. Pokud však autor emailu nečte dopisy od svého dodavatele elektřiny (kterou určitě používá každý den), tak ať se soudí třeba ve Štrasburku a stejně mu řeknou, že je to moula. V celé brožuře bylo vše přehledně vysvětlováno a také tam bylo jasně upozorněno, že je možné tarif jednoduše, okamžitě a bezplatně změnit, když nechcete využívat jeho výhody (podrobně jsem je nestudoval, takže nevím jestli se vyplatí). Nikomu se ale nic nezdražilo a když jste nic neměnili, tak zůstala stejná cena. Všichni o tom ale byli informováni a mohou si tento tarif klidně zrušit a přejít na levnější, který má však pochopitelně určitá omezení. A koneckonců ČEZ přece tuhle malou slevu v tarifu BASIC vůbec nemusel(!) zavádět, takže je to spíše opravdu služba zákazníkům typu “používej internet a neobtěžuj naše operátory co nejméně a my trochu slevíme na ceně”. Podobné služby fungují u bank (internetové bankovnictví), či telefonních operátorů (služba Po svém u Vodafone), tak proč je to špatně v případě ČEZu?

Ačkoliv v mnoha ohledech nesouhlasím s politikou ČEZu a ekologickými aspekty jejich investic, tak v tomto případě je podle mě ČEZ osočován zcela neoprávněně. Ty desítky milionů, které ČEZ “vydělá” na nebohých českých občanech poplynou na zaplacení jeho úředníků a pracovníků Callcentra a s miliardovými zisky za prodej elektřinu nemají nic společného. A hlavně, proč by firma, která má roční čistý zisk více než 30 mld. Kč potřebovala okrádat nebohé české rodiny o desítky milionů (tedy cca o 0,1 % jejího ročního zisku)? Opravdu směšné. Nikdy mě prostě nepřestanou bavit lidé, kteří se snaží udělat bugr, tam kde se vlastně nic neděje a poukazují tím na svou vlastní hloupost.

Až později jsem ještě zjistil, že tento email je vlastně tzv. hoax (tedy volně přeloženo z angličtiny jako falešná zpráva, mystifikace, novinářská kachna, podvod, poplašná zpráva, výmysl, žert, či kanadský žertík) a podrobnosti o tomto konkrétním příkladě naleznete zde, společně se zveřejněným stanoviskem samotného ČEZu.

Pro zajímavost přidávám také několik stránek, které jsou zajímavé zejména tím, jak rychle, nazlobeně a bez rozmýšlení dokáží reagovat autoři komentářů. Jde např. o Nádražní lampárnu, blogpost ČEZ připravil jednoduchý trik, kterým vydělá desítky miliónů měsíčně a této významné “kauze” se dokonce věnoval i zpravodajský server iDNES ve svém článku Hanlivý mail obvinil ČEZ z pasti na zákazníky, pod kterým naleznete opravdu velmi “úrodnou” diskuzi.

Upozornění: Z některých reakcí v komentářích můžete pocítit smutek nad tím, jak jednoduše se dá lidmi manipulovat a nikdo se nad ničím nezamyslí, ale okamžitě přeposílá, či ventiluje svoji frustraci pomocí anonymních komentářů. A po jejich přečtení jsem se tak nějak k téhle hlouposti prostě potřeboval vyjádřit. Obzvláště, když se mě někteří (poměrně inteligentní) známí začali včera vyptávat, jestli už jsem “dostal ten email o ČEZu” a vím, že nás “ČEZ okrádá”. Takže pokud můžete, rozešlete tuto informaci emailem všem, kterým jste poslali bez dlouhého uvažování tu předchozí.

Tento příspěvek nesponzoruje ČEZ, ale pouze zdravý rozum.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

9 thoughts on “ČEZ je podvodník a zloděj – co vy na to?”

  1. Děkuji za opravdu “výstižný” komentář, mazat ho ale nebudu, i když možná směřuje přímo na mě :-). Nejsem si totiž zcela jist, zda máte na mysli napsání celého tohoto příspěvku (zde bych byl asi ten kretén já), nebo původního citovaného emailu (hoaxu)? Zkuste být příště konkrétnější…

  2. tak za prvé pokud mi chtěl čez něco změnit tak to měl poslat dopisem a zeptat se mně zda souhlasím s touto změnou, za druhé tuto brožurku mnoho lidi nemuselo dostat tak že i tak je to zcestné jednáni čezu směřující k nedůvodnému obohacení

  3. Děkuji za komentář, souhlasím, že brožurku někdo opravdu nemusel dostat, ale na druhou stranu ČEZ opravdu nic tajně nezměnil, takže nebyl Váš souhlas potřeba. ČEZ totiž v brožurce pouze nabídl možnost volby “levnějšího” tarifu, pokud nebudete chtít využívat některé služby zákaznického centra.

  4. Kdo používá explorer tak je blb. Kdo dělá web a používá explorer tak je debil.

  5. Nelidské chování,zneužívající méně inteligentní spoluobčany-trhání kořisti za ž…!

  6. Já Čez moc nemusím, proš mají tak složité tafiry. Proč musí účtovat elektřinu v megawathodinách místo v kilovathodinách, které se používaly před 20 lety?

  7. Takovéhle zloděje jako je čez !!To jsou ty největší zloději nám ůčtují penále okrádají nás a ještě vám pošlou všechno naprosto nepřehledné.Domluva s operátorkou jako vždy aby vás na drátě za 10 korun minuta udržela co nejdéle.ČEZ JSOU ZLODĚJI LIDI.Ještě ty zloději čez drze učtují 10kč za co?Vždy telefon má každý operátor dneska zdarma i praconí.Ale zloději čez budou učtovat 10 korun.Podvodníci zlodějský a to jejich penále ani to neumějí vypočítat že prý to nevědí,dobytek zlodějskej FUJ ten Třiašedesátiletý útočník z Uherského Brodu tohle neměl dělat.Měl jít pekně do čezu k těm zlodějům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *