WordPress 3.1 “Django”

Po mnoha peripetiích a bezprecendentním zpoždění (více než dva měsíce) dnes konečně vychází WordPress 3.1 “Django”. Přehled všech důležitých nových funkcí si můžete přečíst v našem podrobném článku.

Před několika dny vyšla ještě poslední skrytá Release Candidate 5 (vývojáři už asi nechtěli uživatele moc dráždit) a dnes jsme se tedy konečně dočkali oficiálního vydání. Jako každá velká verze WordPressu (v pořadí již čtrnáctá) se jmenuje po nějakém známém hudebníkovi, tentokrát padla volba na jazzového kytaristu Django Reinhardta. WordPress 3.1 obsahuje více než 2000 (větších či menších) změn a podílelo se na něm více než 180 lidí.

Cílem následujícího přehledu není podrobný popis všech novinek, ale pouze stručný náhled na nové funkce ve WordPressu 3.1. Zaměříme se také spíše na běžné uživatele, naopak programátory upozorníme spíše poznámkami a odkazy na další anglickou dokumentaci. Podrobné informace můžete nalézt v detailním anglickém přehledu. Viditelných změn ale na první pohled není příliš mnoho. Hodně se toho ale skrývá “pod kapotou”, kdy byly mnohé funkce (zejména související s WordPressem 3.0) doladěny a optimalizovány. Dokonce podle našich testů mírně pokleslo i využití PHP paměti (memory_limit), což je na základě zkušeností z dosavadního vývoje dost neobvyklé a uvítáme vaše zkušenosti. Každopádně se aktualizace na WordPress 3.1 určitě vyplatí, samozřejmě se zálohou a aktualizací používaných pluginů. Nejjednodušší je provést přímo automatickou aktualizaci, pokud vám však z nějakého důvodu nefunguje nebo s WordPressem teprve začínáte, můžete si stáhnout celý instalační balíček přímo na oficiálních stránkách.

Formáty příspěvků

Zatím jsme se ještě definitivně nerozhodli, který název nakonec v češtině použijeme, protože “šablony příspěvků” sice logicky odpovídají stávajícím šablonám u stránek, ale význam slova “formát” je zase výstižnější, takže se k němu zatím přikláníme (názory prosím případně do komentářů). Tato novinka však není úplně pro každého a využívat ji vlastně ani nemusíte, záležet bude zejména na používané šabloně. Víceméně jde o další možnost třídění obsahu, tentokrát ale z hlediska způsobu zobrazení a nikoli logiky či hierarchie. Pokud se pořádně nevyznáte v rozdílech mezi příspěvky, stránkami, rubrikami, štítky, taxonomiemi a vlastními typy obsahu (Custom post types) a nevíte přesně jak je správně používat, tak si budete muset ještě chvíli počkat než dokončíme seriál článků, který se bude zabývat WordPressem jako pokročilým systémem pro správu obsahu (CMS). Technicky řečeno jsou totiž formáty příspěvků vlastně jen standardizovanou taxonomií (bez možnosti rozšiřování jejích položek), kdy mohou uživatelé v administraci jednoduše volit formát, jak bude příspěvek zobrazen na webu (pokud to ovšem používaná šablona podporuje).

WordPress 3.1 - Formáty příspěvků

Nejlépe si to ale asi představíme na příkladu. Řekněme, že máte na svém webu např. rubriku o svém psovi. A vydáváte v ní jak krátké novinky (“Dneska jsme byli na očkování”), tak fotogalerie z výletů nebo i delší články (např. o zvoleném plemenu). A protože chcete mít tyto odlišné příspěvky logicky všechny v jedné rubrice (týkají se pořád jenom psa), tak použijete právě formáty příspěvků, čímž dosáhnete toho, že budou příspěvky na webu vypadat trochu odlišně. Novinky budou tedy zobrazeny např. jen jako krátký text bez nadpisu (nebo s aktuálním datem), fotogalerie budou zase bez dalšího textu a zaměřené na hezkou přehlednou grafiku (např. bez postranního sloupce), zatímco delší články zůstanou v podobě klasických příspěvků. A všechny příspěvky přitom stále zůstávají ve stejné rubrice.

Nové formáty příspěvků tedy vlastně nabízejí jednoduchou možnost výběru způsobu zobrazení, aniž byste museli k příspěvkům vkládat nějaké speciální uživatelské pole nebo je dále řadit do nesmyslných podrubrik. Doporučujeme se nad obsahem celého webu nejdříve pořádně zamyslet, vhodně ho logicky strukturovat a uvidíte, že se nakonec budou formáty příspěvků docela hodit. Jejich standardizace má své velké výhody (možnost přenosu mezi šablonami) i nevýhody (nemůžete přidat svůj další typ). Každopádně jde o velmi užitečnou funkci, která má do budoucna nejen velký potenciál pro tvůrce šablon, ale už také nebudete muset mít nadále zbytečné rubriky typu Fotogalerie či Novinky a využijete systém rubrik pouze pro logické členění obsahu webu a nikoli způsobu jeho zobrazení.

Formáty příspěvků povolíte v souboru functions.php (v adresáři používané šablony), a to přidáním následujícího kódu:

add_theme_support( 'post-formats', array( 'aside', 'gallery' ) );

Funkci add_theme_support() už určitě znáte např. z náhledových obrázků (novinka WordPressu 2.9), pouze k ní doplníte konkrétní formáty, které budou pro vaši šablonu dostupné (manuál, anglicky). A nakonec ještě malé připomenutí – formáty příspěvků nejsou pluginem či přímo aktivovanou součástí WordPressu, ale musí je podporovat aktuálně používaná šablona (vyzkoušet to samozřejmě můžete u výchozí šablony Twenty Ten).  O možnostech konkrétního využití této funkce u nás vyjde brzy podrobný článek, ale pokud chcete experimentovat již teď, budete muset nastudovat funkce get_post_format() a has_post_format(). A poradíme ještě jeden trik, a to využití formátů příspěvků ve spojitosti s funkcí get_template_part().

Ajax v administraci

Z původně zajímavé funkce zbyly zatím bohužel jen trosky, a to libovolné řazení sloupců a předělané stránkování. Implementace ostatních výhod byla přesunuta do některé z dalších verzí WordPressu. Pokud vás zajímají detaily, doporučuji přečíst si náš článek. Řazení sloupců funguje velmi jednoduše. Pokud je název sloupce modrý (a naznačuje tak odkaz), můžete podle něj řadit jednotlivé položky výpisu. Když přes něj přejedete myší, tak zčerná a objeví se u něj malá šipka, na kterou stačí kliknout. Pokud je název sloupce černý, tak podle něj řadit nemůžete.

WordPress 3.1 - Řazení sloupců

Snadné vyhledání odkazů na obsah vlastního webu

Velmi důležitá a příjemná funkce pro všechny uživatele. Určitě to znáte sami, chcete odkázat na nějaký svůj starší příspěvek, ale musíte si nejdříve otevřít nové okno (záložku) prohlížeče a začít ho hledat (buď v administraci nebo přímo na webu). A když už ho najdete, musíte ještě zkopírovat jeho URL adresu a vložit ji do formuláře pro vložení odkazu u chystaného textu. Několik zcela zbytečných kroků. Už nikdy více! Ve vizuálním editoru bylo totiž zcela přepracováno tlačítko pro vkládání odkazů, které nyní umí rychle vyhledávat obsah na vašem webu a dokonce přímo automaticky vložit odkaz. Články jsou průběžně vyhledávány už během psaní klíčového slova a nová funkce není omezena jen na příspěvky, takže vidíte i stránky a případné další vlastní typy obsahu.

Hezky vyřešené, jasné a rychlé. Není co dodat, až na drobnost, že je odkaz vkládán do textu natrvalo jako HTML kód, takže tam v této podobě zůstane už většinou navždy, i když třeba adresu odkazovaného příspěvku později změníte. WordPress to sice umí automaticky přesměrovat, ale ideálně bych si to představoval tak, že by se místo HTML kódu vkládal spíše zkrácený zápis s typem a identifikačním číslem příspěvku a samotný odkaz by se pak generoval automaticky až během zobrazování odkazu na webu. Existují sice podobné pluginy, ale žádné zase nemají tak hezké uživatelské rozhraní přímo ve vizuálním editoru. Na druhou stranu by šlo při generování odkazů zase o další dotazy do databáze (aneb zvýšené požadavky na výkon). Možná se však podobného flexibilního řešení dočkáme někdy příště.

WordPress 3.1 - Odkazy na obsah vlastního webu

Administrační lišta

Mnozí uživatelé už ji důvěrně znají z blogovacího portálu WordPress.com, kde často začínali svoji pouť s WordPressem. Jde vlastně o speciální administrační menu, které se objeví zcela nahoře na vašem webu (pouze pokud jste přihlášeni) a usnadní tak práci díky rychlém přístupu do jednotlivých částí administrace WordPressu. Dokonce i nabídka této lišty se průběžně mění, takže když si na webu prohlížíte výpis rubriky, tak se tam např. objeví nabídka “Upravit rubriku”, atd. Původně jsem si myslel, že jde o zbytečnost, ale už jsem si na lištu docela zvykl. Pomocí systému rozevíracích menu se totiž z webu okamžitě dostanete do nejdůležitějších částí administrace a nemusíte otevírat ručně další okna a hledat příslušné stránky. Možná nemusela být tato lišta hned přímo součástí WordPressu, ale stačil by samostatný plugin, ale to už je asi jedno. Administrační lištu lze rozšiřovat pomocí pluginů a můžete ji také vcelku jednoduše vypnout, a to pomocí nastavení profilu (menu Uživatelé – Profil). Pokud ji ale chcete “diktátorsky” zrušit kompletně (pro všechny uživatele), tak je to možné také, např. pomocí nějakého vhodného pluginu nebo vložením následujícího kódu do souboru functions.php:

add_filter( 'show_admin_bar', '__return_false' );

Pozor, pole pro možnost volby v profilu zůstanou i v tomto případě stále viditelné, jen nebudou fungovat. Skrýt je pak můžete pomocí CSS či jQuery.

WordPress 3.1 - Administrační lišta

Pokročilé dotazy

Dostáváme se už na pomezí pokročilejších uživatelů a programátorů, takže to nebudeme příliš rozebírat a necháme si prostor na další podrobný článek. V podstatě jde o to, že nově můžeme jednoduše pomocí funkce query_posts() zobrazovat všechny příspěvky, které obsahují různé položky z jiných taxonomií, tedy např. příspěvky z rubriky “Pes”, které jsou zároveň označeny štítkem “Výcvik”. Vznikly tak nové parametry tax_query a meta_query, které můžete ve WordPressu 3.1 nově využívat. Všichni, kteří dosud psali vlastní SQL dotazy tuto novinku určitě ocení. Dalším příkladem pak může být výpis příspěvků na základě hodnot několika uživatelských polí najednou.

Další změny, které stojí za zmínku:

  • Nová funkce edit_term_link(), která je vlastně obdobou funkce edit_post_link() a umožňuje zobrazit přímo na webu odkaz vedoucí do administrace pro úpravu konkrétní položky taxonomie (přejmenování, změna URL adresy).
  • Defaultně by měly být také vypnuté některé sekce u vytváření (a upravování) stránek a příspěvků. Můžete si je pak samozřejmě libovolně zapnout pomocí záložky “Nastavení zobrazených informací”, ale není důvod, aby se nováček “utápěl” množstvím různých nastavení, jako jsou Uživatelská pole, Autor či Název v URL. Pokud to bude někdo potřebovat, tak se toho snad dopátrá.
  • Součástí WordPressu 3.1 je také nová verze šablony Twenty Ten 1.2, která opravuje drobné chyby, ale slouží zejména jako studijní materiál, protože v sobě obsahuje většinu novinek, např. právě formáty příspěvků.
  • Poměrně velkých úprav se dočkal i protokol XML-RPC pro vzdálený přístup k WordPressu, kdy je nově využíváno HTTP API WordPressu a přibyly i některé nové metody.
  • Úpravy exportu/importu dat z/do WordPressu.
  • Několik drobných doplnění v licencích, WordPress je od verze 3.0.5 oficiálně pod licencí GPL verze 2 nebo vyšší.
  • Také víceuživatelská verze prošla velkými změnami a hlavní administrátor (Super Admin) má nyní svoji vlastní speciální Nástěnku na adrese /wp-admin/network.
  • Rozšířeny byly možnosti správy menu u taxonomií.
  • Nově jsou také podporovány archivní přehledové stránky pro taxonomie.
  • Došlo i k vylepšení editoru šablon, např. u odvozených šablon (Child themes) se nově objevují pouze příslušné soubory této šablony a nikoli i její nadřazené rodičovské šablony.
  • Nové verze používaných externích skriptů, tedy jQuery 1.4.4 a TinyMCE 3.3.9.3.

A nakonec ještě jedna špatná zpráva aneb co se ještě nepodařilo stihnout. Slibované vylepšení pro jednoduché rozšiřování známé funkce Rychlý příspěvek (QuickPress) z Nástěnky a jejího využití i v šabloně, kdy by vlastně vznikl jednoduchý formulář pro uživatele (např. na vkládání příspěvků, inzerátů či čehokoli jiného), se nakonec také bohužel odkládá.

Nápadů pro WordPress 3.2 je už nyní více než dost a kromě ukončení podpory starších verzí PHP a MySQL se o připravovaných novinkách brzy rozhodne na některém z dalších setkání vývojářů. V roce 2011 by tak podle plánu měly vyjít celkem tři velké verze WordPressu, kromě stávající verze 3.1 to bude během léta verze 3.2 a koncem roku pak ještě 3.3. Uvidíme. O aktuálním vývoji vás budeme samozřejmě průběžně informovat.

Čeština pro WordPress 3.1 vyjde během několika dní, ale nemusíte se vůbec obávat ani aktualizace na anglickou verzi, protože se žádné zásadní změny neudály (nový překlad se týká cca 10 % všech řetězců). Pouze asi občas narazíte na nějaké anglické slovo či větu, ale většina WordPressu bude stále v češtině. A až vyjde česká verze, tak pouze opět provedete automatickou aktualizaci. Bohužel není aktuální verze češtiny zatím dostupná v online aplikaci GlotPress, protože ji tam nemůžeme testovat přímo ve WordPressu. Vše ale během příštích několika dní postupně doplníme. Každopádně čeština je na dobré cestě, což můžete vidět i na přiložených obrázcích k tomuto článku.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

64 thoughts on “WordPress 3.1 “Django””

  1. Ahoj,
    tak co jak je na tom překlad? Už to je docela dlouho co to vyšlo a pořád nic… Jak to vypadá?

  2. Po vydání WP 3.1 bylo v Poeditu toto:
    90% přeloženo, 3173 řetězců (240 nepřesných, 0 špatných, 50 nepřeloženo).
    Nic z těch nepřeložených nebylo až tak zásadních nebo problematických. Práce tak na 2 hoďky, s testováním a opravami tak 2 dny. Multiverzi nepočítám, tam je pole neorané.
    Tož tak. Vypadá to na nějaký šum v týmu. Hoši, měli byste se vyjádřit, jestli jako jo nebo jako ne. Když už se tváříte být oficiálními.

  3. tomas: Ano, odkazy je do lišty možné jednoduše přidávat. Bude to součástí našeho návodu, zatím si musíte vystačit s anglickým návodem (je tam i konkrétní příklad pro tento případ).

    Dominik Matus: Bohužel to tentokrát nevyšlo, ale na příští setkání už jsem přislíbil účast.

    robert, SSuk: Chyba je to podivná, máte nějaký screenshot? Nedělá to jen u nějakého konkrétního hostingu? Nemůže to způsobovat nějaký plugin či šablona? Zkuste využít naše fórum, podobné věci tam (často úspěšně) řešíme.

    Dan: Ano, ale nemůžeš už bohužel jednoduše zakázat, aby se všem uživatelům v Profilu vůbec nezobrazovala možnost menu zapnout/vypnout, což tu právě řešíme.

    Jik: Ano, widget “Nejnovější příspěvky” zobrazuje příspěvky logicky podle data vydání. Pokud chceš mít ve widgetu výpis příspěvků podle abecedy, doporučuji použít geniální plugin Query Posts.

    Jumpa, Respekt, Michal Janata, Pepawo: Omlouváme se, překlad se trochu zpozdil, ale do konce tohoto týdne si dáváme závazný termín (snad to bude dříve než WordPress 3.1.1). “Roztříštili” jsme totiž trochu síly na oficiální překlad jednoho “velkého” pluginu (více než 1600 řetězců, cca polovina celého WordPressu), který snad mnohé potěší. Přidala se také nemoc kolegy a jarní prázdniny, takže se čeština opozdila…

    Jumpa, Pepawo: Ohledně Wedosu mohu potvrdit kvality pro WordPress. Když už ho propagujeme, tak jsem ho včera i otestoval a převedl k nim jeden web. Všechno funguje bezvadně, mají patrně i nějaké cachování skriptů přímo na serveru, protože jsem s několika většími pluginy na hodnotě 23 MB (memory_limit), jinde obvykle přes 50 MB.

    Pepawo: Ano, přeložit bylo třeba cca 10 % řetězců. Vysvětlení zpoždění viz výše, do konce týdne čeština vyjde. Těšíme se na důkladnou recenzi překladu :-) O chybném zobrazování komentářů vím, jde o problém se stránkováním. Komentáře jsou vidět všechny pouze s využitím odkazů “Starší komentáře”. Takže komentářů je opravdu 42, ale stránkování je nastavené na 20 a šablona si už bohužel u třetí stránky nepamatuje, že jich má ještě 40 navíc a začíná je tak vždy znovu počítat od jedné. Připravujeme však nasazení nové šablony, takže to už opravovat nebudeme.

    Díky všem za komentáře a trpělivost!

  4. Dík za zprávu o stavu překladu. Vím, že je to nelehké a že budete vždy pod palbou kritiky, ale zvolili jste si to :-). Nicméně dva příklady z praxe: Dělám něco na překladech okolo satelitní TV, tam se to hemží “czechlish” výrazy a slovními spojeními až po naprostou ztrátu nebo zkreslení významu. Proti tomu je WP CZ překladatelská perla. Jako opačný pól bych uvedl překlad Seamonkey (Michal Kec), kde snad nelze nalézt chybičku.

  5. Pepawo: Trochu jsme to také podcenili (nebylo tolik důležitých změn a dělali jsme i jiném překladu), ale do konce týdne už bude čeština venku. Pro WordPress 3.2 bychom také rádi udělali trochu větší “revizi” některých pojmů, pokud budeš mít čas a chuť, tak bych se ozval emailem a nabídl nějakou užší spolupráci. Bohužel GlotPress je stále dost nepoužitelný (uvidíme ještě v následujících týdnech – budou se rozhodovat velké lokalizační změny), takže bychom to asi museli řešit trochu jinak…

  6. Ozvi se beze všeho. Rád pomůžu, i když teď víc dělám pro linuxovou komunitu a zmíněné sat sw. Víc očí víc vidí, já ovšem zastupuji tu starší část publika, takže mám na češtinu trochu jiný pohled než je dnes běžné (např. mi berou dech běhající titulky různých našich TV stanic). Asi bych to vždy prošel a napsal Ti rovnou připomínky, ať už se podle nich zařídíte nebo ne. Na webu bych to ale neřešil.

  7. Děkuju, už se na WP 3.1 opravdu těším :-) už jen čekám až bude čeština hotová

  8. nač ta hysterie, až čeština bude, tak bude. Ty lidi to dělají zadarmo, ve svém volném čase. Ke všemu já mám 3.1 nainstalovanou, v admin. rozhraní je jen pár ang. výrazů.

  9. Konec týdne je odjakživa neděle :-) Dokončovací práce pokračují vcelku dobře, možná to ještě nedopadne zítra, ale v pondělí by se už měla objevit určitě…

  10. Zdravím. Kde se dá zapnout volba autora a zobrazování komentářů? V novém wp 3.1 je to schované a nemohu najít jak to zapnout? Díky.

  11. Už sem to našel je to v pravém horním rohu pod odhlásit “Rozšířené možnosti zobrazení” snad se bude někomu tato informace také hodit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *