WordPress 2.8 – pro uživatele doladěn téměř k dokonalosti

Nová verze WordPressu 2.8 vyjde již velmi brzy, druhá betaverze funguje bez sebemenších problémů, takže nastal čas podívat se, co se za posledních pár měsíců urodilo u WordPressu nového. Budu se zabývat pouze změnami viditelnými pro běžné uživatele, programátoři si určitě projdou anglickou dokumentaci, protože i pro ně se tam nějaké vylepšení najde. Stručně řečeno – všechny novinky, které přináší nová verze WordPressu, uživatelsky vylepšují a rozšiřují některé jeho funkce, takže se po několikadenním testování betaverze už docela těším až mi všechny ostatní weby nabídnou automatickou aktualizaci. Ale pojďme se na všechna vylepšení podívat podrobněji…

  • Pokud WordPress teprve instalujete, tak hned při prvním přihlášení se objeví nové informační okno, které upozorní, že byste si měli raději změnit heslo, abyste si ho pro příště pamatovali. Sice drobnost, ale už jsem na to také několikrát zapomněl a hledal automaticky vygenerované heslo ve starých emailech. A pokud vás štvalo, že když jste založili někomu účet, tak jste mu museli ještě poslat emailem login a heslo, tak už máte také o starost méně – hesla vytvořeného uživatele mu přijde automaticky emailem (pokud tuto volbu při jeho vytváření zaškrtnete).
  • Označujete často komentáře jako spam? Tak v nové verzi WordPressu už nevyskakuje okno pro potvrzení této akce. Můžete také pro moderování komentářů používat klávesové zkratky.
  • Zcela přepracovány byly widgety. Nemusíte už pořád ukládat změny dodatečným tlačítkem, ale můžete už jen vesele klikat a přesouvat a klikat a přesouvat… Také je možné použít více widgetů stejného typu, což dříve u většiny z nich moc nešlo. A pro vývojáře tu máme nové API (lze předpokládat, že kvůli tomu budou nějaké problémy s pluginy, které jste zatím používali pro widgety).
  • Pokud budete upravovat zdrojový kód v souborech šablony nebo pluginu, tak vcelku mile potěší zvýrazněná syntaxe, takže na první pohled uvidíte, kde je PHP a kde už zase začíná XHTML, atd (založeno na opensource CodePress). Asi v tom nebudete programovat plugin, ale drobné úpravy jsou zase trochu jednodušší (i když mě zatím trochu zlobí IE8, který si to formátuje podle svého). Také u všech funkcí WordPressu, které se v upravovaném souboru objeví, si můžete jedním kliknutím vyhledat jejich přesné použití a paramentry přímo v manuálu. Také můžete upravovat všechny soubory pluginů a ne jen jeden hlavní .php soubor. Taková hloupost, ale pro drobné zásahy u některých pluginů moc šikovná.
  • Zlepšeno bylo vyhledávání pluginů a šablon, které bylo dříve bohužel dost nepoužitelné.
  • Automatická instalace a vyhledávání šablon přímo z administrace (za chvíli už nebudete vůbec potřebovat FTP). Takže stejně jako minule u pluginů nainstalujete šablonu několika kliknutími z administrace. Jen pozor na automatické aktualizace šablon, protože si smažete všechny své vlastní úpravy.
  • Nástěnku si můžete uspořádat do několika sloupců, což je vhodné pokud třeba sledujete několik RSS zdrojů, nebo používáte nějaké pluginy, které tam zobrazují různé informace.
  • Můžete si (konečně) zvolit kolik příspěvků, stránek, rubrik, štítků, komentářů (a možná i něčeho jiného) se bude v administraci vypisovat na jednu stránku. Velmi šikovná věcička a už nemusíte používat příslušný plugin.
  • Výběr časového pásma nyní zvládnete, aniž vůbec tušíte, co to vlastně je. Prostě zvolíte nejbližší město (pro nás Praha) a vše je vyřešeno. WordPress nyní podporuje i automatickou změnu na letní čas (a naopak), takže už nemusíte čas dvakrát ročně přepínat, nebo vysvětlovat čtenářům, proč máte špatně nasatvené hodiny. A dozvíte se i budoucí datum přechodu a zvědavci si mohou prohlédnout cca 500 geografických názvů, které jsou kromě Prahy na výběr a vyzkoušet si tak svoje znalosti zeměpisu.
  • Další úpravy Javascriptu (nové jQuery) a optimalizace rychlosti celého systému nejen v administraci. Sice se to píše u každé nové verze WordPressu, ale myslím, že se to opravdu postupně zlepšuje.
  • Nebudete už dostávat emailové notifikace o svých komentářích (jako autor příspěvku).
  • Informativní “Přehled” na Nástěnce je klikací, takže už nejde jen o nicneříkající informace, ale o šikovný rozcestník.
  • Drobné úpravy defaultní šablony, zahrnuty některé nové funkce.

 Kompletní seznam novinek najdete zde (anglicky), nebo i s vysvětlujícími obrázky zde (také anglicky).

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

3 thoughts on “WordPress 2.8 – pro uživatele doladěn téměř k dokonalosti”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *