Vychází nový Wordpres 2.3 “Dexter” s integrovanými tagy

Nová verze WordPressu, která vyšla 25. září 2007, je poměrně velkou programátorskou změnou (došlo např. ke změně databázové struktury) a přináší do tohoto redakčního systému mnoho zajímavých novinek. Název této verze je poctou americkému jazzovému (tenor)saxofonistovi Dexter Gordonovi. Vzhledem k nedostatku času na zpracování podrobnějšího popisu změn tak v tomto příspěvku naleznete zejména odkazy, kde hledat podrobnější informace. 1) Společně s rubrikami (kategoriemi) nyní můžete nově používat i tzv. tagy. Pokud jste používali dříve nějaký plugin (Ultimate Tag Warrior, Jerome’s Keywords, Simple Tags či Bunny’s Technorati Tag), tak jsou připraveny nástroje pro import těchto tagů, abyste o ně v nové verzi nepřišli a mohli je využívat i nadále. Další podrobnosti a vysvětlení práce s tagy naleznete např. u Widláka.

2) Kromě podpory tagů jsou další velmi příjemnou změnou automatické notifikace o nových verzích nejen WordPressu, ale i všech pluginů, které jsou shromážděny v oficiálním adresáři u Wordressu. Váš blog vlastně pošle informace o nainstalovaných (aktivovaných i neaktivovaných) pluginech a verzi WordPressu na novou službu api.wordpress.org, která je porovná s databází pluginů a upozorní na možné aktuálnější verze. Výborná věc, i když nyní zase aktualizuji mnohem častěji než dříve. Ideální je tato funkce v kombinaci s pluginem pro automatický upgrade WordPressu. Takže pokud vyjde nová verze WordPressu, tak se nebojte, že si toho nevšimnete. Občas pak můžete zabrousit do menu Pluginy, kde uvidíte, zda jsou všechny pluginy (i neaktivované) aktuální. Drobná změna, která ušetří spoustu práce a napomůže udržovat vše v aktuálním stavu.

3) Kanonické URL, o kterých existuje jeden odborný článek, takže se tím nebudu dále zabývat.

4) Vylepšená správa příspěvků a jejich workflow obsahuje dvě hlavní změny:

– Lepší správa (management) a třídění příspěvků a jejich konceptů. V menu Správa – Příspěvky se nově objevilo roletkové menu, kde můžete hledat (třídit) příspěvky podle různých kritérií: stavu (publikováno, koncept), měsíce a rubrik a stránky např. podle typu stránky (koncept, publikováno, soukromá). Trochu to zpřehledňuje práci (zejména pokud máte blog založen již dlouhou dobu), ale určitá zlepšení by se ještě určitě hodila. Pokud také máte více než dva koncepty, tak se nebudou objevovat jako obvykle nahoře i s odkazy, ale pouze první dva s odkazem Více, což ale na druhou stranu také trochu zpřehlední situaci. Ale nesmíte nastavit datum vydání u konceptu, nebo tam vidět bohužel nebudou, což zase naopak situaci znepřehlední.

– Lepší management příspěvků, aneb vznikl pro příspěvky nový stav “čekající na schválení”, což je ideální pro blogy, kam přispívá více autorů. Když mají autoři příspěvek hotový, tak ho mohou publikovat (ne doopravdy) a jejich nadřízený (korektor, editor) jednoduše uvidí (a přijde mu automaticky oznámení, že může příspěvek vydat). Dříve totiž mohli autoři uložit pouze koncept a doufat, že si ho časem vůbec někdo všimne.

5) Pomocí nově přidaných hooků (filtrů) lze nástěnku (dashboard) výrazně upravovat.

Stáhnout si novou verzi můžete u WordPressu, nebo přímo zde.

Další nová “velká” verze 2.4 byla původně ohlášena před Vánoce, ale posléze o měsíc posunuta na lkonec ledna 2008.

Pokud chcete znát ještě další podrobnosti a názory, tak doporučuju třeba některé následující články.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

4 thoughts on “Vychází nový Wordpres 2.3 “Dexter” s integrovanými tagy”

  1. Super, není zač! Možná, že inspirací byl James Brown :-) a tak James Brown + Dexter Gordon = Dexter Brown :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *