Čeština pro WordPress a nízký memory_limit

Pokud máte u svého poskytovatele hostingu problém s omezením PHP paměti (tzv. memory_limit, občas nastaven pouze na 32 MB) a třeba právě kvůli tomu máte vypnutou i češtinu pro WordPress, abyste trochu paměti ušetřili (samotná čeština zabírá odhadem 4 – 6 MB), tak i v tomto případě existuje jednoduché řešení.

WordPress totiž využívá jako výchozí možnost pro překlad gettext (a příslušnou PHP knihovnu), který je sice ideální pro překladatele (práce s .po soubory probíhá např. pomocí českého programu poedit), ale s rostoucí velikostí přeloženého souboru roste bohužel také paměťová náročnost na provoz WordPressu. Problém s pamětí obvykle poznáte když se začne objevovat na různých místech webu (zejména administrace) bílá obrazovka či chybová hláška “Fatal error: Allowed memory size of 12345 bytes exhausted…” (viz mnoho podobných dotazů na našem fóru) a konkrétní hodnotu pak ověříte např. pomocí funkce phpinfo() či využitím pluginu WP-Memory-Usage (ukazuje hodnoty maximální a aktuálně využité paměti).

Existuje ale jedno rychlé řešení tohoto problému – plugin Pure PHP Localization (nedávno aktualizován pro nejnovější verzi WordPressu), pomocí kterého je překlad (v podobě .mo souboru) načten do klasického PHP pole, se kterým pak WordPress dále pracuje a zobrazuje příslušné přeložené řetězce. Pokud tomu ale moc nerozumíte, tak to vůbec nevadí, vše funguje automaticky, nemusíte nic nastavovat či upravovat, pouze plugin nainstalujete a aktivujete (případně deaktivujete). A pak už jen můžete porovnávat. Plugin jsem poslední dobou vyzkoušel na několika drobných projektech a pokud využíváte memory_limit opravdu “na hraně”, tak je to asi ideální řešení. Pokud ho vyzkoušíte, tak se prosím podělte také o svoje dojmy.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

21 thoughts on “Čeština pro WordPress a nízký memory_limit”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *