Čeština pro plugin Custom field images verze 2.0 aneb jednoduché řešení pro volitelné obrázky

Určitě už se vám to už také stalo. Ke každému publikovanému příspěvku máte nahraných několik obrázků a potřebovali byste jeden z nich nějak označit jako hlavní, respektive si ho nějak zvolit a jednoduše ho pak používat v šabloně, např. při výpisu rubrik. Můžete sice obrázek vybrat a ručně vkládat hned na samotný začátek příspěvku, ale není to moc pohodlné řešení (nemluvě třeba o tom, když časem změníte jeho popisek v Knihovně médií), protože někde ho zase budete chtít zobrazovat bez obrázku. A proto je tu plugin Custom Field Images (verze 2.0, česky Volitelné obrázky), který vás tohoto problému jednoduše zbaví. A že jde o velmi užitečnou záležitost svědčí i poslední anketa o tom, co by si uživatelé přáli v chystané nové verzi WordPressu 2.9 v oblasti správy médií, kde byla tato funkcionalita zmíněna právě jako jedna z budoucích možností samotného WordPressu.

A hned na úvod jedna příjemná maličkost – plugin stačí nainstalovat přímo z administrace WordPressu a češtinu nemusíte už nikde stahovat a nahrávat přes FTP, ale pokud používáte češtinu v samotném Wordpressu, tak bude automaticky aktivována, protože je přímo součástí tohoto pluginu.

CFI - čeština i v popisu pluginu

A jak celý plugin vlastně přesně funguje? První kroky by měly vést do menu Nastavení – Volitelné obrázky, kde si můžete navolit přesně to, co od pluginu potřebujete. Nebudu popisovat všechny možnosti (můžete si je vyzkoušet a i jejich popis je docela zřejmý), ale chtěl bych zmínit zejména možnost importu a exportu, kde si plugin automaticky “vyzobe” všechny obrázky, které byly dosud vkládány starým způsobem (tedy ručně na začátek příspěvku) a importuje si je k sobě. A funguje to také naopak aneb když budete chtít plugin po nějakém čase odstranit, tak zase všechny obrázky do příspěvků vrátí a nepřijdete tak o žádná data. Doporučujeme pro další použití zaškrtnout zejména možnost Tlačítko “Vložit jako volitelný obrázek”.

CFI - možnosti nastavení v administraci

Pokud vytváříte, nebo upravujete nějaký příspěvek (stránku), objeví se vám dole další formulář právě pro volitelný hlavní obrázek.

CFI - úprava příspěvku před výběrem volitelného obrázku

Ale nemusíte nic ručně vyplňovat. Kliknete jen na “Přidat obrázek”, čímž se dostanete do Knihovny médií, vyberete si vhodný obrázek (nemusí jít jen o obrázek, který byl nahrán k tomuto příspěvku, ale o jakýkoliv obrázek), nastavíte si parametry obrázku jaké potřebujete a místo tlačítka “Vložit do příspěvku” kliknete na “Vložit jako volitelný obrázek”.

CFI - samotný výběr volitelného obrázku 

Hotovo, formulář je automaticky vyplněn a obrázek by se měl zobrazovat i na webu podle zvolených možností v menu Nastavení.

CFI - úprava příspěvku po výběru volitelného obrázku 

Dalším bonusem je pak ještě např. funkce custom_field_images(), pomocí které si můžete zobrazování volitelných obrázků ještě doladit ve specifických případech, nebo můžete dokonce použít widget, který zobrazí libovolné volitelné obrázky. Existují i další pomocné funkce a s obrázky lze provést téměř cokoliv, takže pokud si s něčím nevíte rady, doporučuji začít u readme.txt (součást pluginu), nebo pokračovat na stránky autora pluginu.

Pokud máte nějaké dotazy nebo problémy s pluginem a nevládnete moc anglicky, neváhejte se ptát v komentářích, téměř vše je řešitelné. A češtinu nikde nestahujte, je součástí pluginu :-)

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

14 komentářů u „Čeština pro plugin Custom field images verze 2.0 aneb jednoduché řešení pro volitelné obrázky“

 1. Já před mnoha měsíci také (mimochodem autor je přímo jeden z vývojářů WordPressu). V nejnovějším WordPressu 2.9.1 bych už ale možná využil možnosti náhledových obrázků…

 2. No, zkousim ale moc to nejede :(
  – do functions.php jsem pridal podporu
  – volba Pridat nahledovy obrazek se objevila v administraci
  – do souboru sablony jsem pridal
  – stranka ale hlasi “Fatal error: Call to undefined function the_post_image() “

 3. Omlouvám se, článek byl napsán, ale vývojáři pak na poslední chvíli změnili název funkce, takže se všechny výskyty post_image změnily na post_thumbnail, tudíž i funkce má být správně the_post_thumbnail(). Opravil jsem to i v původním článku…

 4. Zkousim to, ale vypada, ze Custom field images je lepsi. Uz jenom proto, ze umi automaticky vlozit ALT/TITLE popisek, ktery je shodny s clankem. To post_thumbnail neumi – vklada informace z knihovny.

 5. Ano, automaticky to náhledové obrázky neumí, ale můžeš si to jednoduše dopsat jako velmi krátkou funkci (můžu ji sem pak přidat, jestli bude zájem). Výhodou pluginu je, že to umožníš jen zaškrtnutím v administraci, nevýhodou, že to je plugin a když ho autor přestane s další verzí WordPressu podporovat, tak budeš mít problém :-) V tomto případě to sice asi nehrozí, ale myslím, že je lepší používat interní funkci WordPressu (mimochodem, to vkládání obrázků ke příspěvkům je podle mě řešené uživatelsky velmi dobře – vidíš, který obrázek tam je přiřazen a ne jen jeho název a id)…

 6. Z casoveho hlediska mas rozhodne pravdu – autor muze danou funkci prestat podporovat a konec. Dobre, ukecal jsi me :-)

  A kdy bude ta funkce? Prosim, prosim? :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *