Nefunguje nahrávání obrázků aneb chyba “Dočasný adresář neexistuje”

Tento problém byl stručně a jasně popsaný: “Nejde mi nahrát nový soubor (např. obrázek) přes WordPress, hlásí mi to chybu “Dočasný adresář neexistuje.” Přes FTP adresář wp-content/uploads fyzicky vidím, ručně do něj nahrávat obrázky mohu, ale přes WordPress už to nejde. Oprávnění adresářů mám nastavené na 777 a v menu WordPress – Nastavení – Ostatní – Ukládat nahrané soubory v adresáři “wp-content/uploads”. Předem děkuji za radu. Dále jsem vypnul všechny pluginy a postupně je zapínal, ale nepomohlo to.” Tak podobné zadání by se mi pokaždé líbilo…

V dotazu se sice objevilo i několik nejasností (např. o nějakém předchozím mazání obrázků z databáze), které zde neuvádím, protože nejsou příliš důležité, ale tazatel přidal i jednoduchý screenshot, za což ho chválím. V podobném případě je jen několik možných řešení. Je možné (pokud to dříve fungovalo), že došlo k nějaké změně přímo na hostingu (nastavení serveru, zabezpečení), což obnáší komunikaci s hostingem. Případně se můžete pokusit definovat pro WordPress vlastní dočasný TMP adresář, což už je ale trochu složitější a musíte trochu rozumět nastavení PHP. Obvykle to je třeba začít řešit, pokud např. nefunguje i instalace pluginů a aktualizace samotného WordPressu, což indikuje právě tento problém.

Dočasný adresář neexistuje

Ale pokud máte štěstí v neštěstí, tak lze tento problém vyřešit velmi jednoduchým trikem, se kterým jsem se už několikrát setkal. Někdy totiž stačí  přímo v rootu webu (tedy tam, kde jsou uloženy adresáře “wp-content”, “wp-admin”, atd.) vytvořit adresář s názvem “tmp”, kterému je třeba nastavit CHMOD 777. Nejčastěji to platí v případech, kdy tento adresář již existuje (a je patrně přímo defaultně nastaven pro PHP jako temp adresář). V tomto případě trik stačil a problém byl vyřešen. Máte nějaké jiné zkušenosti?

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

22 komentářů u „Nefunguje nahrávání obrázků aneb chyba “Dočasný adresář neexistuje”“

 1. Ted jsem promazával Temp a Temp. int. files v PC a následně po tom WP nenahrál obrázek s hláškou “Dočasný adresář neexistuje” :(

 2. Heh, to by nemělo mít žádný vliv, ne? Promazával jsi soubory na PC ve Windows a pak ti nefungoval web na hostingu (nebo localhostu)? To by opravdu nemělo mít žádnou souvislost…

 3. Hm to bude pravda, na PC by to němělo být závislé… ale ta shoda okolností mě překvapila. Jedná se o cca 2 měsíce starou instalaci WP na subdoméně.
  tip s tmp souborem nefunguje. Na tom samém hostingu mám více instalací WP a dokonce WP mu, ted jsem to testoval na bigdrobek.com blogu a tam v poho…

 4. Takže máš multihosting? Protože jinak i když používáš stejný hosting, tak může být zrovna jedna doména umístěna na jiném serveru než ostatní. Nemůže to být třeba nějaké nastavení subdomény? Přenáší se tam stejné nastavení php.ini? A existuje tam adresář uploads s CHMODem 777?

 5. Hosting je lehce myslím osekaný VPS za 300 měsíčně, takže se tam nastavuje snad skoro všechno, ale já tomu zas tak nerozumím :)
  Mrknu na to, díky za rady

 6. Budeme rádi, když se pak podělíš o řešení, případně dej vědět a zkusíme to nějak vyřešit… Fungovat by to ale určitě mělo :-)

 7. Vyřešeno

  1)Nejdříve jsem zjistil, že admin – nastavení – ostatní se nějak smazala cesta která udává kam se nahrávají defaultně obrázky “Ukládat nahrané soubory v adresáři Výchozím adresářem pro nahrávání je wp-content/uploads”
  ” nevím jestli to souvisí, každopádně to nepomohlo ……
  2) v adresáři wp-content/uploads/2010/02/ mám fotku ze 16.2 …
  3) pomohlo smazání domény v administraci hostingu – Nastavení Apache (soubory) a zadání znovu. funguje to jako “restart” do defaultních hodnot. A zde jsou právě nějak i cesty k tmp….

  Takže nevím jestli jsem tam udělal nějakou chybu já nebo hosting, každopádně teď už funguje
  HURÁÁÁÁ

 8. Mám nastavený CHMOD na 777 a stále mám problém s nemožností zapsat do wp-content/uploads
  V podstatě cokoli, co importuji z počítače je blokováno. Pokud instaluji cokoli přes FTP v prostředí redakčního systému je to OK.
  Hostuji na PIPNI… nemůže být právě tohle problém?

 9. Pavel: Ano, velmi pravděpodobně půjde o problém hostingu, patrně nějaké restriktivní nastavení serveru. Zkoušel jste vytvořit i tmp adresář jak je uvedeno v článku? Dalších možností je opravdu mnoho a je potřeba otestovat nastavení serveru a filesystemu. Pokud máte placený hosting, tak bychom se každopádně měli pokusit problém vyřešit. Pošlete prosím přihlašovací údaje (admin WordPressu a FTP) na email pavelevap@separatista.net, zkusíme se na to podívat.

 10. Problém byl údajně vyřešen tímto způsobem (přepis emailové komunikace), bohužel neznám další ověřitelné podrobnosti, takže půjde patrně o nějaké “magické” vysvětlení:

  Pavel: Vypadá to, že po vytvoření .htaccess s parametrama, co jsem našel u Vás na fóru mi pomohlo to vyřešit… a funguju… :-)
  Jedná se o:
  RewriteEngine On
  RewriteBase /
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteRule . /index.php [L]

  Nahrál jsem to do wp-content/uploads/ a od té doby vše OK.
  Díky za pomoc, bez Vaší navigace bych si doteď lámal hlavu…

  Separatista: Co jste vlastně přesně našel na fóru?
  Můžete mi poslat správné přístupy na FTP, abych se na to mohl konkrétně podívat a vyzkoušet a udělat návod i pro ostatní? Nebo mi to prosím blíže popište, nějak z toho nejsem moudrý…
  Díky moc…

  Pavel: V podstatě šlo o to, že jsem nebyl schopen cokoli nahrát přes redakční rozhraní WordPressu z mého počítače a přitom šablony a pluginy fungovali normálně (ty se stahují v rámci Internetu). Takže jsem chvíli zmatkoval a posílal žádosti o pomoc všemi směry, až jste mě nasměroval na fórum.
  Hostuji na Pipni… Vím, že to není zrovna výhra, ale před pěti lety byli pravděpodobně jediní, kteří nabízeli webovskou administraci atd… prostě už jsem u nich zůstal.
  No… v každém případě jsem si zjistil něco o souboru .htaccess a protože jsem ho neměl v adresáři uploads, vytvořil si ho a zkopíroval ten skript.
  Toť vše… prosté.
  Takže děkuji za pomoc… už jsem myslel, že budu muset vyměnit WordPress, ale je to spíš poskytovatel hostingu, kdo by měl být vyměněn… minimálně za nějaký placený.
  btw, nemáte tip na nějaký? :-)

  Separatista: Na Pipni máš placený hosting nebo zdarma?
  Chápu v čem byl problém (nešly nahrávat obrázky), ale v adresáři uploads by neměl být žádný soubor .htaccess a právě proto bych potřeboval vyzkoušet, co to dělá za problém bez něj a jak je možné, že jeho použití funguje (když by nemělo). Jinak to nemůžeme zveřejnit i pro ostatní, protože neznáme příčinu ani přesné řešení… A ještě pravděpodobnější je, že problém jde odstranit i nějak jinak – prostě bychom se na to potřebovali podívat, abychom zjistili, kde je příčina…
  Jeden hosting propagujeme i na našem webu separatista.net (v pravém sloupci je banner). Je vcelku levný a podle zkušeností zatím bez problémů. A pokud si ho objednáš kliknutím na náš banner, tak ještě dostaneme odměnu :-)

  Toť zatím opět vše, za případné doplnění (vysvětlení) budu rád…

 11. Ahoj, tak jsem přesunul web u free Pípni na Wedos…a mám tenhle problém. Adresáře “temp” nebo “tmp” nezbaraly. Htaccess je pro mě španělská vesnice, asi jsem udělal blbost, že jsem z hostingu před náhráním dat jejich soubor máznul. Stejně, jako jsem smazal složky “Domains”, “alias”, nechal si prostě jen prázdné “WWW”. Vše jede ok, jen nemůžu nahrát žádný obrázek. Nějaký nápad ? Díky

 12. Ahoj

  mám přesně ten stejný problém. Přešel jsem na WordPress 3.5 a když použiju na nahrání obrázků Multi-file uploader hodí to chybu Dočasný adresář neexistuje. Když použiju browser uploader chyba:Nepodařilo se uložit mediální soubor.
  Problém bude někde ve wordpress, protože ho používám na telefonu a tam to bezproblému jde. Takže na FTP a nastavení složky problém není. Taky ve verzi 3.5 není v menu možné změnit složka kam se obrázky nahrávají nebo jsem to nenašel. Nevěděl by někdo co s tím.

  Díky

 13. Lukáš: Jaký používáte hosting? Problém vznikl až s novou verzí WordPressu 3.5? Instalace/aktualizace pluginů funguje bez problémů? Velmi často jde o nastavení safe_mode, které znemožňuje vytváření nových adresářů. V našem fóru je mnoho podobných případů (např. zde). Obecně však nelze bohužel odpovědět, protože je mnoho možností a záleží to na konkrétním nastavení hostingu. Prohledejte prosím trochu fórum, případně se pak ozvěte s podrobnostmi na email, který tam naleznete…

  P.S. Na webu uvedeném v profilu hlásí Chrome malware. Nemůže to být způsobeno virem?

 14. Nešťastnou náhodou jsem klikl na aktualizaci na verzi 3.5 a v tu ránu začaly problémy s obrázky. Nejen že mi zmizela knihovna médií a všechny obrázky, co jsem ta měl (ty v článcích zůstaly), ale nebylo možné nahrát nové obrázky. Nový systém totiž hlásí vždy chybu “při nahrávání obrázku došlo k chybě, zkuste to prosím později”. Tento problém na netu mělo hodně lidí, někdo radil downgrade na předchozí verzi, ale na to jsem si netroufl. Jediné co mi pomohlo byl plugin Faster Image Insert, po nainstalování a aktivaci se pod textovým polem objeví forma na nahrání médií původním způsobem jaká byla v 3.4.2. Download link – http://wordpress.org/extend/plugins/faster-image-insert/

 15. Dobry den,
  chci se zeptat: mam stejny problem jako je uvedeno v diskuzi vyse. Delal jsem redesign webu a podedil jsem hosting Pipni.cz. (nejjednodussi bude zrejme zmenit hosting), ale zatim: vyresili jste nakonec nejak tenhle problem s uploadem souboru. Zkousel jsem vsechno vyse uvedene (tmp adresar, chmod 777), ale stale nemuzu uploadovat nic (obrazky, galerie pro Nextgen Gallery, ani soubory pro Download manager) z administrace WordPressu. Pres FTP klienta to jde. Nevidim nic v Knihovne medii, galerie v NextGen Gallery vidim ale upload nove nejde. Technicka podpora Pipni, prestoze to uz museli resit, je na dve veci…
  Kdybyste meli nejake reseni, pomohlo by dost:-)
  diky

 16. Xichtu: Všechny problémy spojené s tímto hostingem naleznete v našem fóru. Zásadním problémem je tam ale restriktivně nastavený safe_mode, který moc obejít nejde. Nahrávat obrázky pak šlo pouze v případě, že odškrtnete v Nastavení – Média – Nahrávání souborů – Ukládat nahrané soubory do podadresářů přehledně pojmenovaných po jednotlivých měsících a letech. Teoreticky by šlo nahrávat soubory prostřednictvím FTP protokolu (automatické aktualizace pluginů fungují), ale vývoj podobného řešení nikdo nezaplatí, protože se to prostě nevyplatí. Takže doporučuji jediné rychlé řešení – rychle pryč! Koupit normální hosting za pár korun, za hodinku máte přesunuto, přes noc se změní DNS záznamy a ráno už nemusíte nic podobného řešit :-)

 17. Tak nakonec vsechno funguje i na Pipni.cz. Po celodennim prudeni technicke podpory vse funguje jak ma. Kdyz jsem se ptal v cem byl zakopan pes dostal jsem odpoved, cituji:

  Vypnul jsem Vam gzip kompresi. V php mame zapnutou gzip kompresi. IE si s tim neumi poradit, treba v Opere to funguje bez problemu.

  Moc tomu nerozumim, ale hlavne ze to funguje.:-)

 18. Xichtu: Díky za info, ale stejně tomu moc nerozumím. Z toho by také vyplývalo, že nahrávání nefungovalo pouze v IE? Na fóru jsme ale také řešili podobné problémy a zkoušel jsem to většinou pomocí Chrome. Takže těžko říci, ale každopádně gratulace :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *