Novinářské bláboly na internetu (1)

Poslední dobou se čím dál častěji setkávám s různými chybami v poměrně seriózních článcích, které přistanou v mojí RSS čtečce. Pokusím se na ně tedy občas poukazovat krátkým příspěvkem, od kterého si neslibuju nápravu těchto chyb, ale spíše zamyšlení a pobavení čtenářů. Dnes se podíváme hned na dva příklady, kdy Erste Bank zvyšuje zisk díky nižším provizím a Mexiko je podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se svou ekonomickou úrovní kousek před Somálskem. První z případů je pak pozitivní zejména z toho hlediska, že byl později redakčně opraven. Proto budu vždy a všude uvádět nejen aktivní odkaz, ale i screenshot původní verze kompromitujícího článku.

Finanční server Patria nám koncem dubna naservíroval poněkud překvapivou zprávu (přímo v titulku), že měla Erste Bank za první čtvrtletí vyšší zisk díky nižším provizím. Bohužel se žádná senzace nekonala a nečekají nás sladké nové časy post-kapitalismu, kdy se budou marže snižovat a zisky současně zvyšovat, ale šlo pochopitelně o úsměvnou chybu, kdy autor zaměnil “provize” za “rezervy”. I samotný počátek celého nadpisu zní trochu podivně (sousloví “zisk je lepší díky vyššímu zisku” toho opravdu hodně vysvětluje), ale budiž. V dnešní době nejde tak ani o kvalitu informací, jako spíše o jejich rychlost (a kvantitu). Bohužel je samotný článek určen pouze pro předplatitele, takže jsem si ho nemohl pročíst pořádně…

Novinářský blábol - Erste Bank a nižši provize

Druhý případ není tak evidentní už přímo ve spojitosti s titulkem, ale zamyšlení se nad čísly zveřejňovanými v textu, který čtete. V jednom ze série článků vycházejících v rámci celosvětové paniky z prasečí (mexické) chřipky tu máme také pokus o vyčíslení ekonomických dopadů na nejvíce zdiskreditovanou zemi – Mexiko. Samotný titulek “Strach z chřipky spolkne Mexiku přes 10 miliard dolarů” vypadá reálně, mnoho turistů mediální hrátky asi opravdu odradí. Vše tedy vypadá na první pohled v pořádku, dokud se však nepodíváme dále do textu, kde zjistíme následující informaci: “Mexické příjmy z cestovního ruchu za loňský rok dosáhly 10 miliard dolarů, to je přibližně 205 miliard korun. To představuje osm procent hrubého domácího produktu Mexika,” upozornil mluvčí asociace Tomio Okamura.

Novinářský blábol - HDP Mexika

Vraťme se na chvíli do hodin zeměpisu a ihned si vzpomeneme, že Mexiko je sice relativně chudší zemí než Česko, ale pokud budeme jen trochu v hlavě počítat, tak 8 % hrubého domácího produktu (HDP) Mexika je podle článku 10 miliard dolarů, z čehož vyplývá že celý HDP Mexika by měl být cca 120 miliard dolarů. Zkusíme porovnání s Českem? Český HDP v roce 2008 činil cca 3700 miliard Kč, tedy asi 180 milard dolarů. Máme tedy výrazně vyšší HDP než Mexiko. Jediným “drobným” rozdílem je tak fakt, že v Mexiku žije více než desetkrát více lidí (110 milionů na počátku roku 2009). Evidentní číselný nesmysl. A správný výsledek? HDP Mexika je určitě vyšší než 1000 miliard dolarů (viz odkaz výše, přesná hodnota pak záleží na tom, zda jde o výpočet v běžných cenách, nebo podle parity kupní síly). Jako bonus u tohoto článku naleznete pár kometářů, které se sice tématu moc netýkají, ale pobaví (prozradím, že hlavní reakcí Čechů je to, že čekají na slevu zájezdů do Mexika).

Nechci nikoho zesměšňovat, také někdy myslím na spoustu jiných věcí a chybka je na světě. Problém je však v tom, že já nejsem renomované internetové zpravodajské médium a neovlivňuju tím mnoho čtenářů. Chtěl bych touto sérii novinářských blábolů shromáždit některé do očí bijící příklady a poukázat tak na stále častější problémy s kvalitou informací. Všímáte si podobných “blábolů”? Víte o nějakém konkrétním? Uvědomujete si význam citovaných číselných hodnot v článcích, které čtete, nebo je berete jako fakt?

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *