Příliš mnoho souborů

Zvolené téma obsahuje celkem 21 odpovědí. Do diskuze (4 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Michal Janata a poslední změna je stará 9 let, 6 měsíců.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (z celkem 22)
 • Autor
  Příspěvky
 • #6264

  tuneweb
  Participant
  Web

  Ahoj lidi. Připadám si jako naprostý idiot. Už rok provozuji stránky http://www.tune-nechanice.cz. Používám wordpress 3.4.2. Je to jednoduché, nenáročné a oblíbené. WordPressu v podstatě moc nerozumím, nejak jsem to stvořil podle svých představ a dělá to to, co od toho chci, takže nad tím moc nebádám.

  Jenže nedávno mi z wedosu napsali: “na vašem webhostingu se v jednom nebo více adresářích nachází příliš velké množství souborů. Jedná se o tyto adresáře: 52782 - ./www/wp-content/uploads/2013/10 a 17926 - ./www/wp-content/uploads. Žádáme vás o prověření této situace a nalezení nějakého řešení.”

  Mají samozřejmě pravdu a tak jsem se pokusil problém vyřešit tím, že soubory v inkriminovaném adresáři smažu a znovu nahraju do adresáře jiného. Jenže to nejde. Když si v menu “Nastavení – Média” napíšu jiný adresář, kam chci soubory nahrát, nahraje se mi to do wp-content/uploads a navíc se mi pak starší příspěvky nezobrazují. Musím ten adresář v menu “Nastavení – Média” smazat, pak se zobrazují starší příspěvky ale zase se nezobrazí ten nový.

  Jsem z toho na bednu, bádám nad tím už dva dny, pročítám kila diskuzí na tomto i jiných fórech ale nic na toto téma nanacházím. Většině diskuzí vůbec nerozumím a připadám si jako naprostý idiot. Akdyž jsem požádal wedos o radu, napsali mi: “nemáme v popisu práce suplování správce Vaší aplikace ani její podporu. Pokud na správu nestačíte, najměte si webmastera, který se Vám bude o web starat”. Milé, že?

  Asi to bude úplná prkotina, ale já neznám nikoho, kdo by mi poradil. Najde se někdo na tomto fóru???

  #17069

  admin
  Keymaster
  Web

  Kolik souborů tam v těch adresářích máte? Podle textu jde o dva různé weby, na jednom jde o adresář /www/wp-content/uploads/2013/10 a na druhém pak o adresář /www/wp-content/uploads. V druhém případě jde patrně o problém, že nahráváte všechny obrázky do jednoho adresáře a nemáte zaškrtnutou volbu “Ukládat nahrané soubory do podadresářů přehledně pojmenovaných po jednotlivých měsících a letech” v menu Nastavení – Média (slouží právě pro případy, aby nebyly všechny obrázky v jednom adresáři).

  #17070

  tuneweb
  Participant
  Web

  Trefil jste to docela přesně. Chápu, že problém by mohl být v tom, že nemám
  zaškrtnutou “Ukládat nahrané soubory…”. To už jsme objevil. Zaškrtnutá ta
  volba byla, ale nahrával jsem obrázky z minulosti, když jsme ještě web
  neměli, ale obrázky jsem schovával. Nahrával jsem to v říjnu, takže se
  všechny nacpaly do 2013/10 (a je jich tam 52782). A teď je potřebuju
  přesunout, nebo smazat a nahrát někam jinam (např. 2007/12; 2007/11, … atd
  … až 2013/12), aby to bylo dle představ wedosu, ale neumím to. Možná by se
  vám to ujasnilo, kdybyste se kouknul přímo na http://www.tune-nechanice.cz, menu
  “fotogalerie podle roků” – tam je ten problém celý.

  Pokud jde o adresář www/wp-content/uploads, nemám tušení, co v něm vlastně
  je (údajně 17926 souborů), mám jenom jeden web, tohle si nechávám na
  později, snad na to přijdu.

  Potřebuju nějaký skutečně blbecký návod. Sice pracuji s počítači od dob
  děrných štítků (je mi 61), ale vždy jen jako “poučený uživatel” a o tom, jak
  funguje web v podstatě nemám potuchy.

  Díky za radu a hlavně trpělivost, asi to se mnou nebude jednoduché.

  #17071

  admin
  Keymaster
  Web

  Už to vidím, je to docela zajímavý problém…

  Pro každou fotogalerii jste vytvořil během října stránku a tak se všechny nahrané obrázky uložily do jednoho adresáře 2013/10. A protože jde o mnoho tisíc fotek, ke kterým se automaticky vytváří ještě různé jiné velikosti náhledových obrázků, tak ten počet opravdu narostl. A co teď s tím?

  Můžete použít např. plugin Custom Upload Dir, pomocí kterého si můžete definovat vlastní cestu pro ukládání souborů. V tomto případě by totiž asi bylo vhodnější použít adresářovou strukturu v podobě ID/Název, tedy místo měsíčního 2013/10, by to bylo např. 156/volby-do-ps-25-a-26-10-2013. Každá stránka se svou fotogalerií by tak měla svůj adresář a k těmto problémům už by nemohlo do budoucna dojít. Pokud je mi ale známo, tak to platí až pro nově nahrané obrázky a nikoli pro stávající (již nahrané). Na serveru pak ani nemáme žádné informace, ke které galerii patří jaký obrázek, aby se dal napsat nějaký jednoduchý skript (vše je nyní namícháno v jednom adresáři a odlišit to lze pouze pomocí databáze).

  Na podobném principu funguje např. plugin NextGEN Gallery, který funguje trochu jinak než standardní Knihovna médií a ukládá obrázky do adresářů podle názvů galerií.

  Takže umíme se tomu vyhnout do budoucna, ale horší to bude opravit zpětně. Zatím mě napadá jenom ruční řešení, tedy nastavit novou strukturu adresářů a pak u každé stránky (fotogalerie) vždy smazat všechny nahrané soubory (fotky) a nahrát je znovu (tak budou zařazeny do nového adresáře). To je ale dost nudná činnost, takže ještě chvíli vydržte, zkusím něco vymyslet…

  A pokud jde o adresář www/wp-content/uploads, nemohl jste tam nahrávat první fotky než jste zaškrtl zmiňovanou volbu s možností třídění podle jednotlivých měsíců?

  #17072

  tuneweb
  Participant
  Web

  Myslím, že budoucnost řešit není třeba. Pokud budu používat automatické vytváření měsíčních adresářů, bude to do budoucna vyhovovat, těch fotografií za měsíc zase není tolik, aby tento problém vznikl znovu (z wedosu mi napsali, že je přípusné mít v jednom adresáři “řádově tisíce položek” a já mám za celý letošní rok 2400 fotografií).

  V adresáři www/wp-content/uploads mohou být skutečně nejdříve nahrané fotky, než jsem zaškrtl tu volbu, to už si fakt nepamatuji, než jsem se naučil nahrávat, chvilku mi to taky dalo přemýšlení.

  Teď jde o to, jak dostat fotografie z těchto dvou adresářů do jiných. Pokud bych měl nějaký souborový manažer, kterým by to šlo, nevidím v tom problém,v drtivé většině mám fotografie jako soubory pojmenované tak, že z názvu poznám, kam patří. Takže i když jsou jich v adresáři 2013/10 mraky, dovedl bych je “rozstrkat” do různých adresářů, kdybych věděl jak.

  #17073

  mirekk
  Participant
  Web

  Mě jen tak napad nápad: nestačilo by, alespoň tedy jako z nejhoršího ven, smazat nepotřebné náhledy? Myslím tím, zjistit, jak velké šablona skutečně používá a ty ostatní smazat? Vyfiltrovat je commanderem na ftp a smáznout?

  Mě se to taky stalo při přechodu na WP, měl jsem takto ohromný adresář /storage a použil jsem ke spokojenosti pana Wedose toto řešení a do budoucna už se poučil a ukládám podle roku/měsíce.

  Edit: souborový manažer ke své spokojenosti používím FreeCommander

  #17074

  tuneweb
  Participant
  Web

  to je právě to, že moc nevím, o čem mluvíte na fóru. Takže ze sebe zae musím udělat blbce: jak poznám nepotřebné náhledy? A jak se dostanu “commanederem na ftp”?
  P.S. Já vím, co je comamnder, vzhledem k tomu, že jsem vyrostl na DOSu používám ho raději než všelijaké průzkumníky, momentálně už několik let k plné spokojenosti Windows Commander 5,0. Ten se taky umí připojit na ftp, ale chce po mně volby, které neumím vyplnit…

  #17075

  tuneweb
  Participant
  Web

  Prosím, bude se se mnou ještě někdo bavit, nebo se mám jít pověsit???

  #17076

  admin
  Keymaster
  Web

  Prosím, bude se se mnou ještě někdo bavit, nebo se mám jít pověsit???

  :-)

  Náhledy nejsou zase tak nepotřebné, rozhodně bych je nemazal, protože může dojít k problémům v databázi, kde jsou uloženy odkazy. I kdyby se smazaly všechny náhledy, tak čtvrtina souborů zůstane, což je cca 13 tisíc souborů. Opravdu jste tam nahrál cca 13 tisíc fotek? Asi to není nemožné, ale přijde mi to už docela dost…

  Souborový manažer (např. Total Commander či Filezilla) je v tomto případě k ničemu, protože je vše v jednom adresáři a patrně netušíte, jak soubory rozdělit podle jednotlivých příspěvků? Nebo v tom máte nějaký systém podle čísel v názvech fotografií? Ale i přesto by došlo pouze k přesunu souborů a v databázi by to zůstalo špatně, takže by se obrázky nezobrazovaly.

  Na žádné automatizované řešení jsem ale bohužel nenarazil, takže máte několik možností:

  1) Můžeme zkusit nějaké automatizované řešení vymyslet a naprogramovat, ale to už bude muset být placená zakázka, protože to není zcela triviální záležitost.

  2) Můžete to udělat ručně, tedy nastavit nové cesty pro ukládání souborů do adresářů podle názvů příspěvků (viz výše uvedený plugin) a potom u každého příspěvku smazat obrázky a znovu je nahrát. V tomto případě bychom ale museli najít nějaký plugin na hromadné označení všech obrázků přiřazených ke konkrétnímu příspěvku. Pak by to bylo vcelku jednoduché – vybrat příspěvek, označit všechny související obrázky, smazat je a nově je nahrát, čímž by se uložily už do svého vlastního adresáře.

  3) Podařilo se mi najít i nějaké pluginy, které fungují jako online souborový manažer, takže je můžete vyzkoušet (např. Media File Manager Advanced a Media File Manager. Snadno pak lze vytvářet nové adresáře a obrázky do nich přesunovat (samozřejmě i se všemi úpravami databáze). Ale nevím, jak to bude fungovat s desetitisíci souborů aneb jestli to zvládne prohlížeč a nebude zahlcen daty. Ale za zkoušku to určitě stojí. Podobně pak funguje ještě další plugin Relocate Upload, ale tam se musí u každého souboru ručně změnit umístění, což je u tohoto počtu nahraných souborů docela o duševní zdraví :-)

  mirekk: Jen pro zajímavost jsem ještě hledal čistící pluginy, které automaticky smažou nepotřebné náhledy, tedy např. u nepoužívaných obrázků a velikostí, a našel jsem WP Media Cleaner a WordPress Uploaded Files Cleaner. Vypadají zajímavě, schválně je trochu vyzkouším, jakmile udělám pořádné zálohy :-)

  #17077

  tuneweb
  Participant
  Web

  Díky za rady. Podle toho, co mi hlásí Picasa, kterou používám pro pořádání obrázků, jsem tam nahrál asi 11 tis. obrázků.

  Zkusím ten plugin, mám obrázky pojmenované tak, že vím, který kam patří. Je to sice pracné, ale já jsem poměrně pilný, takže to snad zvládnu.

  Jen se ještě chci zeptat: když smažu příspěvek a poté všechny obrázky v menu “Média”, je to smazáno všechno? Aby mi tam něco nezůstávalo viset a já se zase nedivil.

  Děkuji.

  #17078

  admin
  Keymaster
  Web

  Příspěvky bych raději nemazal, není to potřeba. Stačí smazat příslušné mediální soubory. Pokud to budete dělat standardní cestou přes administraci WordPressu, tak by se to mělo smazat kompletně, tedy i s vygenerovanými menšími náhledy. raději bych to ale u několika prvních obrázků zkontroloval na FTP (jak smazané soubory, tak zda jsou nově nahrané ve správném adresáři).

  Pokud používáte Picasu, tak je také ještě další řešení (a doporučil bych ho), a to načítat soubory přímo odtud a nenahrávat je do WordPressu. Vhodné je to zejména v případě, kdy s nimi nechcete dále pracovat, ale pouze je zobrazovat jako galerie. Zkuste se podívat na pluginy Embed Picasa Album či Picasa and Google Plus Express. Není potřeba mít nahrané fotky na několika různých místech…

  #17079

  tuneweb
  Participant
  Web

  Tak jsem si stáhnul Media File Manager Advanced v blahém domnění, že to bude jednoduché a není. Když se mi otevře, mám jenom prázdná okna, kde mohu vytvořit nový adresář. Zkusil jsem, vytvoří se nový adresář pod wp-content/uploads. Ale nejsem schopen se podívat na stávající adresáře, například na ten inkriminovaný wp-content/uploads/2013/10, abych z něj soubory přesunul do adresáře nového. Co sakra zase dělám špatně?
  (používám WP 3.4.2 s češtinou).

  #17080

  tuneweb
  Participant
  Web

  Teď jsem se dostal kousek dál, ale pořád je to k ničemu. V menu nastavení – Média jsem si změnil adresu k ukládání nahraných souborů jeń na wp-content. File Manager mi teď zobrazuje adresáře, mj. i adresář uploads, ale ten mi nejde otevřít. Když na něj kliknu pravým tlačítkem myši a zvolím “preview”, otevře se mi nové okno “Forbidden. You don’t have permission to access /wp-content//uploads/ on this server.” Oprávnění k přístupu v nastavešní File Manageru mám. Takže jsem zase v …

  #17081

  tuneweb
  Participant
  Web

  Pěkně prosím ještě o radu, jak zacházet s tím File Managerem (viz. výše). :-(((

  #17082

  admin
  Keymaster
  Web

  Obávám se, že neděláte špatně nic, jenom tam je prostě moc souborů. Mám na webu řádově stovky obrázků a také mám několik vteřin bílou obrazovku než se zobrazí a načtou všechny soubory. S desetitisící to bude trvat buď o dost déle nebo se možná nenačtou vůbec… Zkuste chvíli počkat, nechat bílou stránku a na nic neklikat…

  Složku wp-content si určitě nenastavujte jako hlavní pro nahrávání obrázků, mohlo by to způsobit zase jiné problémy. Chyba může být způsobena třeba hostingem (nějaké omezení) nebo nějakým problémem na straně pluginu, těžko říci. Plugin jsem zkoušel a fungoval, ale nemusí to tak být všude… Můžete zkusit ještě ten druhý plugin, ale stejně bych asi raději doporučil načítat obrázky přímo z Picasy? Tento způsob by nevyhovoval?

  #17083

  tuneweb
  Participant
  Web

  Jo, máte recht, chyba je v přílišném množství souborů. Když to nechám v klidu, po 90 vteřinách se mi zobrazí chybová hláška, že čas vypršel. Takže tudy cesta nevede.

  Složku wp-content nechci nastavit jako hlavní, jen jsem zkoušel, jestli ten File manager vůbec neco zobrazí. Je mi jasné, že takto nelze.

  Ten druhý plugin se chová stejně, jen s tím rozdílem, že po uplynutí 90 vteřin celý WP zamrzne.

  Načítat orázky z Picasy je určitě vynikající řešení, jen jsme si nerozuměli. Já mám obrázky na lokálním disku a Picasu používám na jejich základní úpravy a pořádání. Takže mi nezbude, než to postupně mazat a nahrávat znovu do samostatných adresářů.

  Chtěl jsem si stáhnout plugin Custom Upload Dir a pustit se do toho, leč ouha, zase chybka. Ten plugin je komapatibilní až od verze 3.5.1 a já mám 3.4.2. Zatím nechci WP aktualizovat, protože jsem pro vyšší verzi nenašel češtinu (kterou preferuji). Máte pro mně ještě nějakou radu? Pokud ne, budu muset aktualizovat na aglickou verzi a nějak se s tím poprat, ale joj! ;-(

  #17084

  admin
  Keymaster
  Web

  Dnes konečně vyšla čeština pro nejnovější WordPress 3.8, takže už se nemusíte bát aktualizace (dosud bylo také možné aktualizovat na anglickou verzi a čeština zůstala z velké části zachována).

  Právě protože používáte Picasu jako program na počítači, tak jsem doporučil jeho použití pro online úložiště. Není totiž nic jednoduššího než označit jednotlivá alba a automaticky je nahrát online, odkud je pak můžete přebírat z WordPress webu. Stačí se myslím jenom zaregistrovat a zdarma dostanete 15 GB prostoru, projděte si prosím návod. Stále si myslím, že je to vhodnější nástroj, nehledě na to, že takto budete mít fotky také zálohované online.

  #17085

  tuneweb
  Participant
  Web

  Díky za rady, problém je snad konečně vyřešen. Stáhnul jsem WP 3.8 CZ, nainstaloval plugin Custom Upload Dir a ono to funguje, jak se čekalo. Jen drobný poznatek – ten plugin mi hlásil, že ho v této verzi ještě nikdo nezkoušel. Nuže, byl jsem první a funguje.

  Ještě mám jeden dotaz z jiného soudku – když vytvářím příspěvek, píšu v názvu třeba “Dětský den u koní”, jakmile však příspěvek publikuju, objeví se “Dětský Den U Koní” – každé slovo začínáí velkým písmenem. V editaci je to normálně. Poradíte, co stím?

  Ještě jednou moc děkuji za předchozí rady.

  #17086

  admin
  Keymaster
  Web

  Perfektní, ale tím řešíte pouze nově nahrané soubory, takže původně nahrané soubory postupně mažete a znovu nahráváte? Stejně bych asi doporučil v tomto případě Picasu :-) Jinak plugin ještě nemusí být označen jako kompatibilní, to záleží na uživatelích…

  Ohledně velkých písmen je to nastavené v kaskádových stylech (CSS). V souboru style.css máte pro nadpisy h1 uvedenou následující vlastnost:

  text-transform: capitalize;

  První písmena jsou tak v nadpisech vždy zobrazována jako velká. Můžete to upravit rovnou v tomto souboru (smazat), ale pozor na případné aktualizace šablony (změna bude přemazána novými soubory). Možná ale máte v administraci přímo v nastavení šablony nějaké políčko pro úpravy CSS? Zjistil jsem, že používáte šablonu s názvem Ultra, ale našel jsem jen tento odkaz (placená šablona), takže to nemohu vyzkoušet…

  #17087

  tuneweb
  Participant
  Web

  Původně nahrané soubory, kterých je příliš mnoho v jednom adresáři, mažu a nahrávám znovu do více adresářů. Tím řeším problém, kvůli kterému tato diskuze začala. S nově nahranými soubory již v podstatě ani stejný problém vzniknout nemusí. Je to časově docela náročné, ale pevně věřím tomu, že až tam udělám pořádek, budu moci používat některý File Manager, takže případné další problémy už budu řešit s menší námahou.
  Pokud jde o vámi zřejmě oblíbenou Picasu – původně jsem používal webová alba Picasa, ale fotek už bylo tolik, že se nevešly do volných 15 GB a musel jsem staré mazat. Takže jsem založit tento web, kde to můžu mít pohromadě.
  Šablonu jsem upravil a velká písmena na začátku slov rázem zmizela. Jak je to jednoduché, když člově ví, jak na to.
  Ještě jednou mnohokrát děkuji

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (z celkem 22)

Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.