Narazil jste zrovna na zásadní problém s WordPressem :-) Velmi špatně lze totiž synchronizovat soubory a databázi. Pokud si stáhnete soubory a databázi na lokální počítač (aneb development prostředí), tak můžete ladit, zkoušet aktualizovat, upravovat šablonu, atd. Ale na produkční server (aneb live prostředí) můžete pouze nahrát upravené soubory, protože už v databázi určitě proběhly nějaké další změny (komentáře, postmeta, a další). Takže pokud jste třeba někde něco nastavil (plugin, šablona), tak to budete muset ručně naklikat znovu, aby se to dostalo i do produkční databáze.
A jak se to dnes většinou dělá?
– Pracuje se na produkční verzi s dostupnou zálohou po ruce :-)
– Stáhne se aktuální podoba z produkční verze (soubory + databáze) a je možné pracovat lokálně. Pokud provádíte nějaké databázové operace, tak je třeba produkční web na nějakou dobu odstavit (např. v noci) a po dokončení práce tam nahrát upravenou databázi.
– Většinou je ale potřeba pouze vyzkoušet aktualizaci WP/pluginů/šablony, provést nějakou úpravu zobrazení CSS, doplnit funkci či naprogramovat plugin. Potom stačí upravovat konkrétní soubory a následně je nahrát na produkční server. Vše si můžete lokálně verzovat (SVN, Git), aby v tom byl pořádek.
Existují různé (většinou) placené nástroje, ale většinou fungují na principu pravidelné zálohy a rychlé možnosti obnovení :-)
Tento problém se snaží odstranit např. VersionPress, pomocí kterého v podstatě přesunete celý web do Gitu a můžete potom z development prostředí pushnout přímo na produkci, protože dojde ke klasickému sjednocení provedených změn (merge). Bohužel lze ale VersionPress v současné době (3.0-beta) použít spíše pouze pro čistý WordPress, podpora pluginů a šablon bude funkční až během několika měsíců. Osobně jsem si ale vývoj webu tímto způsobem už vyzkoušel a je to příjemné a nebál bych se říci přelomové…