HTTPS na separatista.net

Zvolené téma obsahuje celkem 31 odpovědí. Do diskuze (10 účastníků) se naposledy zapojil uživatel  alexmorco a poslední změna je stará 5 let, 1 měsíc.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (z celkem 32)
 • Autor
  Příspěvky
 • #31794

  Michal Stanke
  Participant

  Ahoj.

  Plánujete na separatista.net nasadit HTTPS? Zajímal by mne nějaký osvědčený postup na nasazení HTTPS na už nainstalovaném WordPressu, a co by bylo lepší, než mít postup použitý třeba tady.

  Michal

  #31797

  admin
  Keymaster
  Web

  HTTPS už tu mělo dávno být, jen jsem se k tomu ještě nedostal :-) Obecně stačí získat certifikát (např. Let’s Encrypt), změnit obě (!) URL adresy v menu Nastavení – Obecné a použít plugin Really Simple SSL, který řeší i přesměrování a nahrazuje HTTP verzi adres v obsahu příspěvků (např. vložené obrázky) a načítaných skriptech (když to dělá šablona nebo plugin špatně). Ideálním způsobem je ale asi migrace databáze (HTTP -> HTTPS) a případná oprava/odebrání nekorektních pluginů či šablony. Zbavíte se tím kontroly při každém načtení webu, kterou provádí plugin… Příští týden bych se do toho chtěl pustit, tak snad napíšu i nějaké zkušenosti (trochu se obávám fóra bbPress, ale měla by konečně vyjít nová verze 2.6).

  #31799

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  Postup u Českého hostingu: v sekci “WEBSERVER”, v části “HTTPS – zabezpečený přístup na web” si přiřadím certifikát “Let’s Encrypt”, do souboru “.htaccess” vložím následujících pár řádků:

  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} off
  RewriteRule ^(.*)$ https://%{SERVER_NAME}/$1 [R=301,L]
  

  a hotovo!
  Žádný plugin není potřeba, není potřeba ani měnit “URL adresy v menu Nastavení – Obecné”. Celkový čas úprav cca 3 minuty. Výsledek je na patokryje.cz

  PS: jak se migruje databáze z HTTP na HTTPS? :-) :-) :-)

  #31802

  admin
  Keymaster
  Web

  @rehakk: To je přesně ten příklad, kde to máte nefunkční :-)

  Nemáte tam zelený zámeček, který značí funkční HTTPS připojení (viz screenshot), nebo ho tam alespoň nevidím (Chrome). A je tam spousta chyb se smíšeným obsahem:

  Mixed Content: The page at 'https://www.patokryje.cz/' was loaded over HTTPS, but requested an insecure image 'http://www.patokryje.cz/wp-content/uploads/2016/03/erb_patokryje-barva-bez-textu-2.jpg'. This content should also be served over HTTPS.

  Problém je v tom, že sice načítáte stránku na adrese https://www.patokryje.cz/ (přes zabezpečený protokol), ale z ní jsou odkazovány obrázky (patrně vložené jako HTML v příspěvku nebo widgetu) v rámci nezabezpečeného protokolu, např. http://www.patokryje.cz/wp-content/uploads/2016/03/erb_patokryje-barva-bez-textu-2.jpg. A k tomu právě slouží buď migrace databáze (pak to bude natvrdo uložené v databázi) nebo plugin (bude muset být stále aktivní jinak to po jeho deaktivaci přestane fungovat).

  #31805

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  Ano, jedná se o smíšený obsah. Pokud ale na odkaz http://www.patokryje.cz/wp-content/uploads/2016/03/erb_patokryje-barva-bez-textu-2.jpg kliknete, zobrazí se Vám ze zabezpečené adresy…

  #31807

  admin
  Keymaster
  Web

  @rehakk: To sice ano, ale tím vůbec neřešíte příčinu problému. Pokud zadáte odkaz na obrázek přímo do okna prohlížeče, tak se dotážete na server, který zpracuje pravidla ze souboru .htaccess a správně vrátí HTTPS verzi URL. Ale pokud se dotážete např. na úvodní stránku webu (nebo jakoukoli jinou), tak pouze ta je správně přesměrována, další obrázky jsou načtené v rámci obsahu této stránky (neprochází tedy přes pravidla souboru .htaccess) a prohlížeč je tam tedy také správně načítá v nezabezpečené HTTP podobě (tedy v podobě, jaké byly na webu zadány).

  Pozor na návody hostingů, které to řeší většinou pouze z technického hlediska (aneb co je potřeba z jejich strany, aby to fungovalo). Musíte pak ještě přizpůsobit fungování vlastní aplikace (v tomto případě WordPressu).

  I zmiňovaný plugin Really Simple SSL je sice jednoduchý, ale bohužel trochu zbytečně web zatěžuje (při každém načtení stránky předělává obsah z HTTP na HTTPS), nehledě na to, že je třeba ho správně nastavit (přesměrování pomocí .htaccess).

  #31867

  JKovac
  Participant

  Super diskuse. Dobře, že se ozval někdo s chybou ( @rehakk: jen v dobrém :). Sám jsem to nikdy nedělal). Těžko říct jestli by se to tak pěkně potom rozebralo.

  @admin: V té DB bych si potom musel změnit všechny http na https? To by šlo udělat jednoduše SQL příkazem. Nebo je zapotřebí ještě něco. Myšleno udělat to bez pluginu.

  #31871

  admin
  Keymaster
  Web

  @kovanda: Ano, přesně tak, http://domena.cz -> https://domena.cz, např. pomocí pluginu Better Search Replace. Povedený detailní návod je např. zde, příští týden podle něj budu postupovat a zkusím také vyrobit nějaký návod. Použití pluginu Really Simple SSL sice vypadá jako rychlé a snadné řešení, ale bohužel samotné řešení pouze oddaluje a slouží tak sice pro okamžité přepnutí na HTTPS, ale hlavní práci s databází a kompatibilitou pluginů odkládá na “někdy jindy” :-)

  #31872

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  Zkoušel jsem použít plugin Really Simple SSL, a když nastavím do pole Instalace WordPressu adresu HTTTS://…. tak se zobrazí jen část webu, v příloze. Takže to mám zatím bez toho, a zdá se že to ničemu nevadí…

  Na dalším webu jsem začal měnit odkazy v db z http na https, ale nemůžu se pořádně dopátrat, kterých tabulek a sloupců se to týká…

  #31873

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  File exceeds allowed file size

  Tak ještě jednou ten obrázek

  Attachments:
  #31892

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  Tady je podrobný návod na přechod…

  Jak nastavit HTTPS u WordPress webu

  #31896

  Kurt
  Participant
  Web

  Nastavoval jsem minulý týden podle tohoto návodu: https://petrhlozek.cz/wordpress-u-wedos-a-prechod-na-https/
  Obešel jsem se bez dalšího pluginu, ale mám web udělaný jednoduše – žádný eCommerce, žádné fórum, čistě informace pro rybáře.
  Největší čas mi tak zabralo procházení odkazů v příspěvcích a jejich změna na relativní.
  Nyní je web již bez hlášení o smíšeném obsahu.

  #31901

  admin
  Keymaster
  Web

  Díky všem za tipy na návody :-) Postupně je projdu a nechám tu pak jen ten nejlepší, abychom neposílali uživatele zbytečně testovat nějaké další…

  #31915

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  Tak jsem trochu laboroval, a soukromý web jsem převedl během pár minut dle výše vloženého návodu. Problém mám ale s firemním webem. Například tato stránka https://test.patokryje.cz/uredni-deska/ se IE zobrazí s varováním na smíšený obsah, ale v Chrome je zelený zámek a text Zabezpečeno, tak čemu věřit?

  #31916

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  Tak jsem to našel. IE měl pravdu a dělal to plugin “Facebook Like Button”

  #31918

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  Takže… Firemní web patokryje.cz jsem nakonec převedl pomocí utility “Search-Replace-DB-master” během cca třech minut. Jediné, co jsem musel udělat “ručně”, bylo oprava pluginu “Facebook Like Button”.

  Do .htaccess jsem doplnil

  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} off
  RewriteRule ^(.*)$ https://%{SERVER_NAME}/$1 [R=301,L]
  

  a do wp-config.php
  define('FORCE_SSL_ADMIN', true);

  To snad bylo všechno…

  Takže s chutí do toho…

  #31919

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  A ještě něco. Opravit adresu webu v souboru “robots.txt” a zaregistrovat znovu web u vyhledávačů…

  Teď je to snad všechno :-)

  #31922

  admin
  Keymaster
  Web

  @rehakk: Soubor robots.txt fyzicky vlastně ani neexistuje? A proč přidáváte konstantu FORCE_SSL_ADMIN, k čemu ji tam potřebujete?

  #31923

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  Nerozumím té první větě..

  Force SSL jsem přidal po přečtení několika návodů na netu.

  #31924

  Karel Řehák
  Participant
  Web

  Tady je asi nejlépe vysvětleno, proč použít FORCE_SSL_ADMIN či FORCE_SSL_LOGIN…

  Definitive Guide to WordPress SSL

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (z celkem 32)

Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.