Editor Gutenberg

Zvolené téma obsahuje celkem 15 odpovědí. Do diskuze (8 účastníků) se naposledy zapojil uživatel  Raider a poslední změna je stará 1 týden, 1 den.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 16 příspěvků - 1. až 16. (z celkem 16)
 • Autor
  Příspěvky
 • #34760

  Prefin
  Participant
  Web

  Tak jsem měl poprvé tu čest vidět Gutenberg v praxi a chce se mi blejt velebnosti. Jestli nepůjde vypnout tak si rozmyslím aktualizace.

  #35615

  ferda
  Participant

  Vyzkoušel jsem ho a nadšení rozhodně nesdílím. Hodnocení taky žádná sláva, viz https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg/reviews/ :-(

  #35626

  mirekk
  Participant
  Web

  Právě z důvodu existence tohoto editoru jsem dosud neaktualizoval WP na nejnovější.
  Můžete mi někdo říct, jestli se editor sám při aktualizaci nainstaluje, nebo si mohu zvolit zda ho chci či ne?
  Děkuji

  #35627

  Prefin
  Participant
  Web

  Ještě aktualizovat lze. Poslední aktualizace pouze na nástěnce nabízí možnost instalace G. jako k pluginu. Nasazený editor je zatím původní.
  Raději ho ale neinstalovat. Mě rozhodil html snipety, které v textu stránek používám, když jsem ho chtěl jenom prubnout.

  #35628

  admin
  Keymaster
  Web

  Jsem docela zvědav, jak to celé dopadne :-) Nový editor je ve vývoji už více než rok, ale uživatelé ho zatím moc dobře nehodnotí. Na druhou stranu je asi potřeba nějaký technologický posun a pro některé weby je podobný blokový vizuální editor dobrým řešením. Pokud bych si měl vsadit, tak bude Gutenberg součástí nového WordPressu 5.0, ale nebude zapnut defaultně pro všechny uživatele (možná pouze pro nové instalace) a bude možné ho případně snadno vypnout (nastavení nebo plugin). Osobně se mi moc nelíbí technické řešení přes HTML komentáře, ale nevím, co by bylo lepší…

  #35629

  Prefin
  Participant
  Web

  V podstatě souhlasím, ale díky naprosté absenci intuitivního rozhraní bude komplikované v něm cokoli dělat. Já osobně píši texty zásadně v režimu html. Jsem na to zvyklý a obsah je takto pod kontrolou. Upřímně doufám v možnost deaktivovat G. a nahradit jej čímkoli, co možnost editace v html opět umožní.
  Ale možná se najde někdo, komu bude vyhovovat.

  #36065

  ippokorny
  Participant
  Web

  Zkusil jsem editor Gutenberg a ovládání bylo tak složité, že jsem to vzdal a deaktivoval ho.
  Proč je WordPress nejrozšířenější redakční systém? Třeba proto, že má obsluhu jednoduší než MS Word nebo než nějaký webový editor. A když se mě někdo ptal, jak se WordPress obsluhuje, tak jsem řekl, jednodušeji, než MS Word.
  Wordpress není ani webový editor, je to redakční systém, tedy web půjde lépe vytvořit ve webovém editoru, třeba ve Microsoft Expression Web.
  V autech bývá nyní tolik tlačítek a funkcí, že významné procento řidičů ani všechny nezná. Já osobně bych u aut uvítal levnější auto bez těch vymožeností, proč dávat další peníze za navigaci v autě, když již jednu mám.
  Tedy obdobně uvítám robustní spolehlivý a jednoduchý redakční systém. Na psaní textu použiji MS Word, který bude vždy uživatelsky lepší než textový editor ve WordPress, a pak text překopíruji do WordPress.
  A používání HTML? V současné době moc lidí HTML nezná, tedy ho spíše nevyužijí (jako ta tlačítka u těch aut).
  Tedy předpokládám, že budu používat původní textový editor ve WordPress, pro mě jsou primární texty, ne webové “srandičky”, a když budu chtít něco webově složitějšího, tak si na chvíli přepnu na Gutenberg.

  #36262

  admin
  Keymaster
  Web

  Tak jsem právě instaloval nový WordPress 5.0 (zatím jen RC3, oficiálně by měl vyjít zítra) a chtěl jsem upravit defaultní stránku a trochu jsem hned narazil :-) Stránka je rozdělená na několik bloků, které jsem chtěl smazat a moc mi to nešlo. Označit všechny nešly, žádný křížek (nebo ikonka koše) při přejetí myší přes blok (je tam pouze plusko pro přidání dalšího bloku), chvíli mi to trvalo. Je třeba kliknout na každý blok, zvolit tři tečky pod sebou (More options) – Remove block (klávesová zkratka Shift + Alt + Z). Takže pro 5 bloků, to máme 15 kliknutí, abych smazal kus textu? Klávesová zkratka trošičku pomůže, ale stejně se musí do každého bloku nejdříve kliknout. Hmmm…

  Upravil jsem si jeden blok a chtěl jsem za něj přidat další. Opět jezdím myší po aktuálním bloku, je tam sice plusko pro přidání nového bloku, ale ten jde přidat pouze nad současný blok a nikoli pod něj. Aha, tamhle je ještě jedno malé plusko, úplně vlevo nahoře, mimo psaný text. OK, provedeme cestu mimo editor a přidáme blok. Hmmm…

  A teď snad něco pozitivního, editor je rychlý, ukládání bleskové, pocit příjemný. Ale ta změna bude asi trochu bolet, jsem zvědavý na uživatelské zkušenosti :-)

  #36267

  ippokorny
  Participant
  Web

  Otázka je, zda přepínání editorů při editaci nezpůsobí nějaký nestandardní stav. I u Word máme menu “Zkontrolovat kompatibilitu”.

  #36269

  admin
  Keymaster
  Web

  Tak to jsem ještě nezkoušel. Takže udělat pár příspěvků na zkoušku v Gutenbergu a pak se vrátit ke klasickému editoru? To asi moc funkční nebude, naopak přechod na Gutenberg by měl asi udělat z odstavců automaticky bloky, nevím…

  #36285

  Prefin
  Participant
  Web

  Ověřeno.
  Před aktualizací na 5.0 aktivovat Klasický editor (https://wordpress.org/plugins/classic-editor/), pak v Nastavení -> Publikování překontrolovat zákaz G a zakázat volbu pro uživatele (pod tím).
  Pak lze v pohodě aktualizovat na 5.0 a G zůstane u ledu. Funguje vše jako doposud.
  Aktivace Gutenbergu (v nastavení) a otevření jakéhokoli obsahu způsobí změny ve struktuře obsahu.
  Prý to takhle pojede do 2022.

  #36286

  admin
  Keymaster
  Web

  Asi udělám aktualizaci zdejšího webu a všichni uživatelé fóra budou muset používat bloky z Gutenbergu :-)

  #36300

  honza33
  Participant
  Web

  Z toho jde normálně strach :D Ještě že jsem ho ještě neinstaloval :D.

  #36301

  jardakiss
  Participant

  Díky Prefin, Classic Editor zafungoval a aktualizace proběhla v pořádku.

  #36302

  Prefin
  Participant
  Web

  Není zač :)

  #36304

  Raider
  Participant

  No já nainstaloval WP 5.00 a ten nový editor mě vyděsil taky. Práce = hrůza. Dá se s tím něco ještě udělat, když už jsem ten WP 5 nainstaloval?

  Každopádně jsem googlil, až jsem naše plugin Disable Gutenberg a díky němu jsem to vyřešil…

  Ale to nemění nic na mé první otázce, protože se mi nelíbí mít na řešení kdejaké blbosti další a další pluginy..

  Dá se s tím prosím něco ještě udělat, když už jsem ten WP 5 nainstaloval??

  Děkuji!

Aktuálně je na stránce zobrazeno 16 příspěvků - 1. až 16. (z celkem 16)

Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.

WordPress – novinky, návody a zajímavosti