Archiv pro rubriku: Novinky

WordCamp v Praze – 22. února 2014

Celosvětově známé setkání všech příznivců WordPressu se konečně uskuteční také v Praze (konkrétně Impact Hub Praha, Drtinova 557/10), a to 22. února 2014 (od 9:30 do zhruba 17:30 + samozřejmě večerní after-party). Přednášky budou probíhat ve dvou sálech, tematicky rozdělené na uživatele a vývojáře (+ možnost speciálně zaměřených Workshopů). Program ještě stále dolaďujeme, ale účast již přislíbili např. Pavel Ungr (SEO), Vlastimil Ott (nápady na podnikání), Tomáš Poner (affiliate), Agnes Bury (WPML, anglicky), Radek Kučera (firemní weby), Vladislav Musílek (vlastní typy obsahu), Jan Kvasnička (UI v prémiových šablonách), Peter Gramantik (bezpečnost), Ján Bočinec (JavaScript a AJAX), Martin Michálek (CSS) a další. Cena se bude předběžně pohybovat kolem 400 Kč, zahrnovat bude jídlo, pití, uvítací nápoj na after-party a dárek. Předprodej začne v polovině ledna 2014, počet míst bude omezen (cca 200). Další podrobnosti (možnosti ubytování a další novinky) naleznete na oficiálním webu českého WordCampu. Těšíme se na setkání!

Setkání v Jičíně

V rámci plánovaného WordCampu v Praze (1. čtvrtletí 2014) probíhá série několika WordPress setkání (Meetup), kde se mohou potkávat lidé, kteří se nějakým způsobem zajímají o WordPress. První setkání proběhlo v listopadu v Praze a další (předvánoční) se uskuteční 20. prosince 2013 v 18 hodin v Jičíně (Jungmannova 1103 – Office house u autobusového nádraží – budova České pojišťovny, následujte jmenovku Tomáš Poner). Aktuální informace o programu naleznete v příslušné skupině na Facebooku. Jedním z témat bude i budoucnost české lokalizace WordPressu, novinky WordPressu 3.8 a šablona Twenty Fourteen (2014). Pokud máte nějaký nápad či téma, o kterém byste chtěli diskutovat, ozvěte se prosím v komentářích. Setkání je určeno pro veřejnost, nemusíte nic umět, stačí jen chuť potkat nové lidi a možná se i něco zajímavého dozvíte.

Budoucnost administrace WordPressu

Budoucnost administrace WordPressu?

Vývojáři pomalu dokončují WordPress 3.6 (brzy by měla vyjít první beta verze) a nedávno se objevil zajímavý „tajný“ plugin s kódovým označením MP6, na němž se kromě vývojářů podílí i sám zakladatel Matt Mullenweg, takže můžeme začít spekulovat o chystaných změnách v administraci, která by to už možná trochu potřebovala. Plugin vyžaduje aktuální vývojářskou verzi WordPressu 3.6 (můžete použít např. plugin WordPress Beta Tester) a hned po jeho aktivaci se bez dalšího nastavování změní vzhled celé administrace. Osobně se mi nové barevné schéma moc líbí, takže doufám, že se dočkáme už třeba ve WordPressu 3.7.

WordPress 3.3 už je na cestě a potěší zejména vývojáře

Podle předběžných plánů by měl chystaný WordPress 3.3 vyjít ještě před Vánocemi, konkrétně pak koncem listopadu 2011. WordPress 3.3 nebude obsahovat žádné velké změny pro běžné uživatele, ale vývojáři se budou muset učit spoustu nových věcí. Několik hlavních změn se bude totiž týkat různých částí API WordPressu (stránky s nastavením, vizuální editor, metaboxy), což však do budoucna nejen usnadní práci, ale i rozšíří možnosti úprav a tvorby vlastních pluginů a šablon. Následující, informačně poměrně obsáhlý, článek vychází z aktuální situace, takže předem upozorňujeme, že je WordPress 3.3 v současné chvíli teprve ve vývoji a konečná verze může doznat ještě velkých změn.

Pokračování textu

WordPress 3.2 přichází pro rok 2011 s novou šablonou Twenty Eleven

Twenty Eleven (náhled)Před pár dny vyšlaprvní Release candidate (RC1) WordPressu 3.2, takže se vydání finální verze pomalu blíží. Sice už asi nebude splněn plánovaný termín (konec června), ale případný posun by neměl být výrazný (odhadem jeden až dva týdny). Pro uživatele bude asi nejviditelnější změnou nová výchozí šablona Twenty Eleven (2011), kterou si můžete už nyní vyzkoušet, a to rovnou v češtině.

Pokračování textu

Nevyrušované psaní ve WordPressu 3.2

Jak jsme již dříve informovali v našem přehledném souhrnu, jednou z mála uživatelských novinek chystaného WordPressu 3.2 bude nový způsob práce s textem, tzv. režim „nevyrušovaného psaní“ (distraction-free writing). V současné době si už můžete vyzkoušet testovací plugin, který se snad nebude příliš lišit od konečné verze. A jak to vlastně bude celé fungovat?

Pokračování textu

WordPress 3.2 bude rychlejší a lehčí

Ještě sice nebyly upřesněny všechny nové funkce, kterými se bude moci WordPress 3.2 pochlubit, ale již teď je známo několik základních (a vcelku potěšujících) informací. WordPress 3.2 se bude soustředit zejména na rychlejší načítání administrace, optimalizaci stávajících funkcí a odstraňování starých nepotřebných věcí. Nedočkáme se tedy patrně žádné “úžasné“ nové funkce, ale uživatelé (a hlavně vývojáři) mohou být s vytyčenou linií chystané verze více než spokojeni. Jaké jsou tedy konkrétní záměry?

Pokračování textu

WordPress 3.1 se nečekaně zpožďuje

Po novoroční verzi v podobě Release candidate 2 se všeobecně čekalo, že je oficiální vydání WordPressu 3.1 už definitivně na spadnutí (obvykle to pak trvá ještě cca týden). Pokud ale vývoj sledujete trochu pozorněji, tak jste si nemohli nevšimnout poněkud překvapivé třítýdenní odmlky. Včera pak konečně vyšla nová testovací verze Release candidate 3 a snad už se tedy během několika dní opravdu dočkáme. Co se vlastně stalo?

Pokračování textu

WordPress přichází pro rok 2010 s novou výchozí šablonou

Všichni určitě znáte současnou světle modrou výchozí šablonu, která se pod názvy Kubrick či WordPress Default objevovala jako součást WordPressu již mnoho let. A i když byla tato šablona v době svého vzniku považována za velmi moderní (čistý design, kulaté rohy, volitelná barva), tak dnes se už používají trochu jiné standardy a přišel tedy konečně čas tuto šablonu definitivně nahradit, což se stane již patrně v chystané verzi WordPressu 3.0.

Pokračování textu

WordPress 2.9 a chystané novinky (4): Koš pro příspěvky, stránky, komentáře a nahrané soubory

Tato nová funkce WordPressu je velmi jednoduchá a všichni ji určitě dobře znají přímo z Windows a i proto budou v české lokalizaci ponechány podobné výrazy. Koš ve WordPressu funguje totiž úplně stejně a nově ho ve WordPressu 2.9 můžete využít pro příspěvky, stránky, komentáře a nahrané soubory (dále si už budeme funkčnost popisovat jenom na příkladu příspěvků, ale funguje to všude stejně).

Pokračování textu

Tento příspěvek je 4. částí z celkem 4 článků.