WordPress 4.1 “Dinah”

Pouze tři a půl měsíce trval vývoj WordPressu 4.1, který dnes oficiálně vychází a přináší několik zajímavých novinek. Bohužel se některé plánované funkce nepodařilo zcela dokončit, takže je pro uživatele hlavním “tahákem” zejména nová šablona Twenty Fifteen.

WordPress 4.1 byl pojmenován podle americké zpěvačky a pianistky Dinah Washington. Nejdůležitější novinky si stručně představíme v následujícím přehledu.

Twenty Fifteen je nejnovější výchozí šablonou WordPressu pro rok 2015, ideální zejména na osobní weby (a obecně blogování). Jednoduchý a přímočarý vzhled usnadňuje použití v rozmanitých jazykových verzích, a to i díky zvolenému Google fontu NotoČistá a jasná grafika působí srozumitelně a přehledně, z typografického hlediska zase určitě oceníte dobře čitelný text a dostatečný kontrast. Šablona se umí automaticky přizpůsobit zařízením s různou velikostí, takže je hlavní obsah směřován na střed webu, a to bez ohledu na to, zda návštěvník přichází z mobilu, tabletu, notebooku nebo klasického počítače. Další podrobnosti o šabloně naleznete v našem nedávném článku.

Nová výchozí šablona Twenty Fifteen (2015)

Někdy se prostě potřebujete hlavně pořádně soustředit na samotné myšlenky a přemýšlet nad konkrétní podobou připravovaného textu, což alespoň trochu usnadňoval režim nevyrušovaného psaní. Bohužel byl dost opomíjen (a příslušné tlačítko nenápadně zastrčeno), takže byl částečně přepracován a nově ho můžete používat v automatické podobě. Jakmile začnete něco psát, tak okolní informace nenápadně zmizí. Posunutím kurzoru myši mimo oblast vizuálního editoru zase okamžitě zobrazíte celou administrační stránku. Po aktualizaci na nejnovější WordPress 4.1 budete na možnost použití upozorněni nepřehlédnutelným informačním ukazatelem. Automatický režim nevyrušovaného psaní jsme podrobněji rozebírali zde.

Tlačítko pro režim nevyrušovaného psaní (informační ukazatel)

  • Používaný jazyk bude možné jednoduše změnit přímo v administraci, a to na stránce s obecným nastavením. Není tedy nadále potřeba doplňovat konstantu WPLANG do souboru wp-config.php, ani kopírovat na FTP potřebné lokalizační soubory. Čeština zatím bohužel není zcela kompletní. Aby to fungovalo podle původních představ vývojářů, tak musí být překlad hotový na 100 %, a to včetně víceuživatelské verze WordPressu (Multisite).
  • Nemusíte se už nikdy obávat, že jste se zapomněli odhlásit z nějakého veřejného počítače (knihovna, škola). Stačí doma použít příslušné tlačítko přímo na stránce s uživatelským profilem, čímž okamžitě odhlásíte všechny ostatní aktivní relace.
  • Pokud se chystáte instalovat nějaké nové pluginy, tak můžete vyzkoušet novou záložku s mnoha doplňujícími návrhy, které jsou zvoleny automaticky na základě aktuálně instalovaných pluginů a těch, které by se třeba ještě mohly hodit podle ostatních uživatelů. Další podrobnosti naleznete v našem článku.
  • Pro obrázky vložené do vizuálního editoru jsou dostupné speciální malé ikonky, které jsou určené hlavně pro jejich rychlé zarovnávání, což je patrně nejčastější aktivita.
  • Samostatné administrační stránky pro nastavení vlastního pozadí a záhlaví jsou přesměrovány přímo do sekce s aktuálními možnostmi nastavení vzhledu (aneb Customizer).
  • WordPress nově podporuje oblíbenou (zejména v zahraničí) službu Vine, odkud mohou uživatelé získávat a na svém webu snadno sdílet externí mediální obsah.

Mobilní podoba nové šablony Twenty Fifteen

Došlo samozřejmě také k mnoha dalším změnám, které sice uživatelé patrně ani nepostřehnou, ale pro vývojáře a administrátory jsou velmi důležité (kompletní přehled):

  • Pro komplikovanější dotazy při výběru příspěvků (na základě souvisejících informací, konkrétního data nebo přiřazených položek taxonomií) určitě uvítáte nové možnosti pro složitější podmíněnou logiku, takže můžete využít několikanásobné podmínky i vnořené dotazy, např. A AND ( B OR C ).
  • Opět bylo rozšířeno API pro snadné přizpůsobování aktuálního vzhledu (Customizer). Nově podporuje snadnější práci s mediálními soubory a ovládací prvky, záložky a sekce mohou být zobrazovány dynamicky na základě aktuálního kontextu (aneb co je právě zobrazeno v náhledu webu).
  • Titulek stránky <title> v šablonách nově zařídíte pomocí jednoduché funkce add_theme_support( 'title-tag' ), která automaticky řeší i některé další detaily související s jejím fungováním (podrobnosti v našem článku).
  • Průběžným doplňováním dokumentace do zdrojového kódu postupně vzniká velmi rozsáhlý a podrobný manuál pro vývojáře.
  • Aktualizované externí knihovny: TinyMCE 4.1.7, jQuery 1.11.1, MediaElement 2.16.2, getID3 1.9.8 a Iris 1.0.7.

A co čeština pro WordPress 4.1? Postupně se na lokalizaci pracuje, stránka s novinkami už je připravená a šablona Twenty Fifteen kompletně přeložená. Postupně bude snad čeština kompletně dokončena. Rozhodně ale můžete zatím bez obav aktualizovat přímo na nejnovější anglickou verzi, protože naprostá většina informací zůstane v češtině. Jakmile překlad dosáhne hranice 100 %, tak by se měla čeština automaticky doinstalovat sama, aniž se o tom vůbec dozvíte. Češtinu pro Twenty Fifteen získáte snadno na stránce Nástěnka – Aktualizace, kde se dole objeví informace, že jsou některé používané české verze zastaralé a můžete použít tlačítko “Aktualizovat české verze”.

Novinky ve WordPressu 4.1 (čeština)

A co chystá pro WordPress 4.2? Tentokrát se zatím neví skoro nic, ale konečně by snad mělo dojít k integraci nového WP API, které nahradí stávající protokol XML-RPC. A samozřejmě se asi také dočkáme dokončení toho, co se ve WordPressu 4.1 nestihlo (zejména slibovaná hromadná instalace pluginů s indikátorem aktuálního průběhu by se určitě hodila).

Pokud máte s novou verzí WordPressu 4.1 nějaký problém, tak neváhejte využít místní fórum. A jak se vám líbí?

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

16 thoughts on “WordPress 4.1 “Dinah””

  1. No já už u sebe na webu testuji skoro týden WP 4.2, ale změn jsem si nevšiml, navíc v identifikaci (alespoň podle pluginu pro Firefox) mi to ukazuje, že mám pořád verzi 4.1, ale v administraci vidím 4.2 alpha tak nevím :D

  2. Díky za detailní článek. My jsme se také rozepsali o novém wordpressu a ještě navrch jsme přidali video s ukázkami všech novinek.

  3. Instalace proběhla v pohodě, jen když si zkouším v adminu v Šablonách aktulní náhled šablon, tak některé se zobrazí, některé nikoliv

  4. Mohl bych poprosit o to, aby se někdo kouknul a začal schvalovat překlady pro Network Admin? Začínám víc využívat sítě webů a ten překlad mi tam docela chybí. Něco jsem tam i přeložil, ale když už se na to koukám, tak bych byl rád aby to bylo i odsouhlasené. děkuji

  5. Mírně O.T. – udivuje mě, že vám tak špatně funguje rozdělování slov na konci řádku, téměř každé je špatně, a to v článcích i komentářích.

  6. včera jsem aktualizoval šablonu Twenty Fourteen přes automatickou aktualizaci a dnes se mi občas stránky příspěvků zobrazí graficky jinak (modrá barva). Dnes jsem aktualizoval WP z 4.0.1 na 4.1, tak uvidím zda to pomůže. Každopádně u nové verze 4.1 už mi Wordfence nehlásí rozdíly (chyby) v kódu mezi oficiální verzí WP a mou CZ verzí, což u staré verze dělalo.

  7. Martin: Těžko říci, máte nějaký příklad zdarma dostupných šablon, které nefungují?

    kalich5: Bohužel na Multisite zatím nebyl čas. Navržené překlady není možné hromadně schválit, protože jsou mnohé nepřesné nebo nekvalitní (pravopisné chyby). Ale překlad je v plánu, protože je podmínkou pro fungování automatického spouštění aktualizace pro jazykové verze.

    Pepawo: Nebyl by nějaký screenshot? Žádné rozdělování slov na webu nevidím (používám Chrome)?

    Luboš: Problém s Twenty Fourteen řešíme přímo na fóru. Problém s Wordfence se řešil také zde. Zatím tam žádný problém není, protože nemáte českou verzi pro WordPress 4.1 (zatím nevyšla). Ale snad to už bude v pořádku i potom.

    Mirek: Pokud se nestane nic nečekaného (a API to bude ještě umět), tak vyjde instalační a aktualizační balíček do konce týdne. Aktualizaci češtiny ale budete muset opět klasicky odkliknout v administraci, zatím se aktualizace totiž nespustí sama, aniž byste se o tom vůbec dozvěděl. K tomu je potřeba nejdříve dokončit překlad Multisite verze, což bude ještě nějakou dobu trvat.

  8. Čeština pro 4.1 už je 100% přeložená, jen to zatím nevím proč nevidím v nastavení. :(

  9. Anton: Vydržte, probíhají ještě korektury a další drobné úpravy. Na 100% je přeložena pouze hlavní část, např. Multisite ještě stále není dokončená. Pokud to bude možné, tak vyjde instalační a aktualizační balíček ještě dnes či během víkendu. Podrobnosti se dozvíte v příspěvku, až čeština oficiálně vyjde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *