Tabulky ve WordPressu (1): Čeština pro plugin WP-Table Reloaded verze 1.3

Existuje několik možností, jak vytvářet, upravovat a spravovat tabulky ve WordPressu. Dnes si představíme první z nich – plugin WP-Table Reloaded (verze 1.3), který zapisuje tabulková data přímo do databáze a potom je na základě požadavku generuje pro čtenáře. Ale není třeba se bát vytížení databáze, plugin je poměrně dobře optimalizovaný a celou tabulku si vezme během jednoho dotazu. Obrovskou výhodou je však intuitivní administrativní rozhraní, kde zvládne tabulku vytvořit i uživatel, který nemá moc ponětí o HTML. Součástí tohoto pluginu je i naše čeština, která bude automaticky použita, pokud používáte českou verzi WordPressu.

Samotný plugin vychází ze staršího pluginu WP-Table, jehož vývoj byl ale již v roce 2007 ukončen a letos se tohoto řešení chopil nový schopný autor, který plugin dále vyvíjí a už brzy se na nás chystá nová verze s mnoha vylepšeními. Pojďme si alespoň stručně představit, jak se tvoří tabulky a co je s tímto pluginem všechno možné. Po jeho instalaci a aktivaci se vám v menu Nástroje nově objeví položka WP-Table Reloaded, kudy se dostanete do hlavní správy všech tabulek, kde máte další nabídku činností (např. i možnost hromadných úprav).

WTR - Správa tabulek

Vytvoření tabulky je velmi jednoduché. Kliknete na “Vytvořit tabulku”, vyplníte její název, stručný popis a počty sloupců a řádků (nebojte se, můžete je i potom přidávat a odebírat, tohle je jen pro první náhled, abyste je nemuseli naklikávat ručně).

WTR - Vytvořit tabulku

A tabulka je připravena. Nyní už můžete vkládat data, popisovat sloupce, ale nově (verze 1.3) i vkládat a mazat řádky a sloupce.

WTR - Úprava tabulky

Ke každé tabulce je také možné zvolit specifické nastavení, jako např. střídání barev lichých a sudých řádků tabulky, použití prvního řádku tabulky jako záhlaví, možnost zobrazování názvu a stručného popisu tabulky a povolení Tablesorteru, což je plugin pro jQuery, který čtenářům umožní data v tabulce interaktivně řadit podle vybraných sloupců. V administraci můžete také prohazovat řádky a sloupce, což je velice příjemné pro větší tabulky, které se neustále vyvíjí a rozšiřují.

WTR - Nastavení konkrétní tabulky

Celý plugin má také několik globálních nastavení (např. povolení Tablesorteru) s polem pro specifikaci vlastního CSS. Nemá cenu si tu blíže popisovat stylování, k dispozici je i několik příkladů, se kterými si můžete vyhrát.

WTR - Obecné nastavení WP-Table Reloaded

Pokud se vám plugin znechutí, není nic jednoduššího než ho deaktivovat a také definitivně odinstalovat, takže vám po něm nezůstane ani nic v databázi.

WTR - Odinstalace WP-Table Reloaded

K dispozici jsou také přeložené základní informace o pluginu a odkazy na související stránky, poděkování a debug informace, které používejte v případě hlášení problémů.

WTR - Informace o WP-Table Reloaded

WTR - Poděkování a debug info

A jako bonus tu máme dvě důležité funkce – export a import. Do WordPressu tak velmi jednoduše dostanete všechny tabulky z formátů CSV, HTML a XML, které máte uložené u sebe na počítači či na (cizím či vašem) serveru. Také export do těchto formátů je funkční, nevadí mu české znaky (pouze v názvech exportovaných souborů má plugin trochu problémy, což však moc nevadí) a můžete si tak tabulková data kdykoliv přesunout pro jiné než webové použití.

WTR - Importovat tabulku

WTR - Exportovat tabulku

Do příspěvku pak tabulku vložíte jednoduše pomocí HTML editoru, nebo ručně pomocí zápisu.

WTR - Tlačítko v HTML editoru

WTR - Výběr tabulky pro vložení do příspěvku

K dispozici je také funkce pro libovolné vložení tabulky do šablony a vlastně všem, kteří se chtějí do něčeho podobného pouštět doporučuji pečlivě prostudovat podrobně zpracovanou dokumentaci. Pokud byste chtěli něco vylepšit, nebo jste našli chybu, můžete ji reportovat a sledovat, zda a kdy bude případně opravena. Do konce července by se měla objevit nová verze s mnoha příjemnými vylepšeními. Čeština je součástí tohoto pluginu, takže ji nemusíte nikde shánět a stahovat, ale vše nainstalujete přímo z administrace WordPressu (menu Pluginy – Instalace pluginů, můžete vyhledat název pluginu a automatickyho nainstalovat). Pokud byste si nevěděli s něčím rady, dejte vědět v komentářích…

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

13 komentářů u „Tabulky ve WordPressu (1): Čeština pro plugin WP-Table Reloaded verze 1.3“

 1. Zdravím, používám tento plugin a jsem spokojen, akorát jsem narazil na problém a nevím jak ho vyřešit. Potřeboval bych, aby určité řádky v tabulce byly zvýrazněny (např. tučné písmo). Dokáže mi někdo poradit, jak na to? Děkuji.

 2. Musíš upravit CSS, každý řádek má vlastní třídu ve tvaru row-cislo, takže nastavíš např. row-3 { font-weight:bold; } a třetí řádek bude zobrazen tučně. Všechny další podrobnosti najdeš zde.

 3. Díky za odpověď, ale pokud upravím CSS , tak to tak bude pro každou tabulku, ne? Abychom si rozuměli, např. tabulka 1 potřebuji zvýraznit řádek 3, tabulka 2 – zvýraznit řádek 5. čili je třeba vytvořit pro každou tabulku zvláštní CSS, nebo to jde i jinak?

 4. Tak to použiješ ještě další třídu wp-table-reloaded-id-cislo (kde cislo je id tabulky). Takže výsledný zápis by měl vypadat asi nějak takto .wp-table-reloaded-id-3 .row-3 { font-weight:bold; } a třetí řádek u tabulky s ID = 3 bude zobrazen tučně. Možná :-) Dej vědět, jak to dopadlo…

 5. mika: Co tím máte přesně na mysli? Myslíte vzorce jako fungují třeba v Excelu (např. součet)? To pokud vím samo o sobě nefunguje, ale asi by šel napsat plugin, který by to umožňoval…

 6. Dobry den,

  prosim je mozne tabulce rici, aby se roztahla na celou sirku sloupce, ve kterem ma byt zobrazena? Predem dekuju za pomoc

 7. M@rek: Ano, určitě. Bude třeba upravit kaskádové styly a nastavit např. valstnost width na “100%”. Např. pro tabulku s ID=1 to bude něco jako .wp-table-reloaded-id-1 { width: 100%; }. Možná to ale může trochu rušit používaná šablona, chtělo by to asi vidět online…

 8. Zdravím, chtěl jsem mít na stránce jednoduchý formulář pro galerie, do kterého návštěvníci vypíšou jméno,název a odkaz galerie (popř.Capchtu)stiskem tlačítka ji odešlou do databáze a na jiné stránce to zase v tabulce naběhne do pokračujícího seznamu.
  Měl jsem dojem,že tento plugin by to mohl zvládat systémem pro blbce(mne:-D),ale nějak jsem to v návodě nenašel.
  Umí to tenhle plugin?A je k tomu nějaký cz-lama návod?

 9. Dobry den,
  Ak mam tabulku ktorá má cca 100 riadkov, tak je obtiažne sa pri vkladani nových vracat scrolom dolu na editovanie riadku. Dá sa nastavit stránkovanie tohto pluginu? Alebo: da sa zabezpecit, aby sa riadky pridavali hned nad nastaveniami? (pod podmienkou ze na stranke budu zobrazene ako prve?)
  Dik za odpoved

 10. neznáte někdo řešení pro řazení tabulky dle českých znaků ?
  při všech mých pokusech se řadí žščř až na konec abecedy za písmena bez háčků

 11. bohužel tam nejsem schopny importovat HTML tabulku (hlasi tabulka nemohla byt importovana). Potrebuju mit v tabulce aktivni odkazy. Mate nejaky tip?
  Dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *