Novinářské bláboly na internetu (2): Budou ceny bytů klesat?

I když jsem tyto “zprávy” nasbíral už během letní okurkové sezóny (srpen) a nejsou tak moc aktuální, nechtěl bych aby těchto několik novinářských perliček bylo zapomenuto. Pojďme se tedy společně pokochat několika nesmysly o skupování české půdy, rostoucích cenách bytů a přestřelkách v Pákistánu…

Jako první je tu informačně nabitá zpráva z dalekého Pákistánu s titulkem: “Nástupci údajně zabitého šéfa pákistánského Talibanu se prý vystříleli”. Hned dvě pochybnosti v názvu se jen tak nevidí. Dozvěděli jsme se tedy něco ve smyslu, že byl údajně zabit šéf pákistánského Talibanu (patrně to někdo tvrdí) a jeho nástupci se prý vystříleli (rozuměj jedna paní povídala). Výborně. Zpráva však byla vydána a myslíte si, že redaktoři situaci dále sledují, aby si fakta ověřili a nedejbože připojili nějaký dovětek jak to vlastně dopadlo? Nikoliv. Hezky to ponechali tak, jak to je. Sice již o den později bylo jasné, že se žádní nástupci nikde nevystříleli, protože se objevili v pákistánských médiích, ale to už asi není moc aktuální. Až o několik týdnů později se potvrdila první část zprávy, takže šéf pákinstánského Talibanu opravdu zemřel (ale až později na následky zranění)…

Jak jednoduše vyvolat paniku a nacionalistické vášně? Stačí jen vhodný titulek: “Třetinu české půdy už mají cizinci a bude hůř, bojí se zemědělci”. Zajímavé, takže autor chce patrně říci, že i tady v našem okolí vlastní třetinu půdy cizinci. Co by jim tady kolem naší obce všechno mohlo patřit? Nic mě nenapadá, takže čtu článek podrobně dále, kde Josef Erhard z karlovarské Okresní agrární komory varuje čtenáře: “U nás cizinci vlastní už možná více než třetinu půdy.” Podle článku pak stejně hovoří drtivá většina dalších farmářů. A jsme doma. Problém číslo 1: O jakou půdu tu vlastně jde? Článek je o zemědělcích, takže jde o zemědělskou půdu, tedy ZPF? Nebo jehom o její část, tedy ornou půdu? Problém číslo 2: Nejde o celou českou půdu, ale pouze o oblast hezky specifikovanou pojmem “u nás”. A protože je pán z Karlovarska, tak jde asi o tento okres? Nebo jenom o několik vesnic, kde cizinci skoupili několik polí a opravdu tam vlastní třetinu okolní zemědělské půdy? Problém číslo 3: Co je to proboha za údaj ta “třetina” (odkud má pán ten údaj, jak ho vůbec sleduje a kde si ho můžeme ověřit)? Problém číslo 4: Co je to “drtivá většina farmářů”? Jeden pán povídal a hned je z toho titulek vyvolávající národní vášně ve stylu “cizáci levně skupují rodnou českou hroudu”. Neuvěřitelné… Různé zájmové skupiny evidentně velmi snadno využívají novináře pro propagaci svých myšlenek a zájmů.

A poslední částí se dostaneme k aktuální ekonomické situaci. Ceny zboží a služeb mírně klesají, ale již několik měsíců se v rámci “krizového zpravodajství” dozvídáme, že ceny aut, bytů a vlastně všeho jsou na minimu a dále už klesat prostě nebudou, ale naopak už porostou. Sice se to zatím nepotvrdilo, ale podobných zpráv se objevuje čím dál více: “Ceny bytů otočily a zvolna míří vzhůru. Klesat nebudou”.  Zajímavé, to asi vychází z nějaké statitsiky, kdo to vlastně tvrdí? V článku je autor tohoto výroku definován jako “alespoň podle údajů některých realitních serverů a kanceláří”. Aha. Když trochu povzbudíme potávku, tak by snad ceny konečně mohly začít růst. Abychom nekřivdili, tak pravdu uvidíme až za pár měsíců (v době vydání tohoto příspěvku – říjen 2009 – to však zatím na nějaký růst nevypadá). Ale nesouhlasná reakce v diskuzním fóru u tohoto článku vypovídá o mnohém (odborníci z realitek, zbožné přání realitek). Schválně jsem zkoušel trochu hledat a shromáždil jsem náhodné zprávy, které se také snaží propagovat chystaný růst cen a závěry ponechám již na čtenáři…

Takže jenom namátkou (a pro pobavení) články o cenách nemovitostí:

Již na počátku krize (8. 9. 2008) nás realitní kancelář Remax upozornila, že ceny bytů klesat nebudou. Asi abychom nespoléhali na nějakou krizi a vesele dál nakupovali předražené nemovitosti, jejichž ceny již jinde ve světě výrazně klesaly. Ani v době zahraniční paniky (27. 11. 2008) u nás ceny neklesaly a podle ČT24 opět ani v budoucnu klesat nebudou (alespoň to v článku nestranně tvrdí výkonný ředitel komory realitních kanceláří René Hradecký). Po dvou měsících (28. 1. 2009) se “odborníci” opět ozvali na iDNES.cz, tentokráte podle nich nebudou klesat ceny kvalitních nemovitostí. Takže už došlo alespoň k nějakému drobnému posunu, i když hodnocení prověděli zástupci bank, developerů a realitních kanceláří (tedy těch, kteří budou případným poklesem cen nejvíce poškozeni). Ale zástupci pražských developerských společností se posléze shodli (10. 2. 2009), že ceny předražených bytů neklesají, protože je stále dost zájemců a očekávat, že ceny nových bytů budou z důvodu celosvětové krize výrazně klesat, je zbytečné (v článku pak nechybí ani hezká fotka spokojené rodiny s dítětem, kde otec ukazuje klíče od nového bytu).

Několik dalších měsíců, kdy krize vrcholila, průmysl padal o 20 % a ceny akcií se podívaly na mnohaletá minima, se mnoho zpráv neobjevovalo, ale začátkem léta s několika dobrými zprávami ze zahraničí se jich vyrojilo více než dost. Realitní kancelář Soccer Reality nás upozornila (1. 7. 2009), že po delší stagnaci přichází oživení na trhu, ceny již klesat nebudou, ale objevuje se i zmínka, že se k novým bytům přidává zdarma auto či nějaká jiná pěkná odměna. A ve stejný den nás opět další “odborníci” varují, že ceny bydlení už klesat nebudou (mimochodem pod slovem “odborníci” je ukryt pouze Aleš Budín, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ). Lidé to ale asi patrně nějak nechápou, takže už za měsíc (29. 7. 2009) jim to musíme opět připomenout: Ceny bydlení už klesat nebudou. Také vám to zní jako: “Prostě to pochopte, na nic nečekejte a pojďte nakupovat, dokud to máme. Kolikrát vám to máme opakovat?” Odborníci zde dokonce varují před kalkulacemi na další pokles cen (mimochodem “odborníkem” je opět pan Budín). A netrvalo to dlouho (12. 8. 2009) a ceny bytů už začaly stoupat. Developeři rozmrazují projekty, ceny v Praze a Brně už rostou, pospěšte si. Sice se uvádí, že ceny rostou po ročním propadu, ale v novinách jsem si žádných zpráv o propadu nevšiml. Alespoň Český statistický úřad (ČSÚ) však na základě statistických dat tvrdí, že ceny bytů klesají (a ve 2. čtvrtletí 2009 už vcelku výrazně).

Situace se však začíná postupně měnit a vypadá to, že propaganda o neklesajících cenách je lidmi ignorována. ČSÚ zveřejňuje (19. 8. 2009)informace, že se výstavba bytů rekordně propadla a ani do budoucna to nevypadá moc pozitivně. A neuvěřitelné se stává (3. 9. 2009) skutkem – ceny bytů klesají, v Praze až o stovky tisíc. Jde o údaje z Institutu regionálních informací (spolupráce s iDNES.cz), takže snad mají nějakou vypovídací schopnost). Ale pozor! Na podobné nezávislé zprávy je třeba zareagovat, takže hned za pár dní (8. 9. 2009) je tu opět pan Budín, tentokrát s myšlenkou, že se cenový propad bytů zpomaluje a na jaře 2010 by ceny mohly už opět růst. Přejme mu to, ať se nedočkáme jarních článků o růstu cen v létě, atd. Říká se, že přání je otcem myšlenky, ale taková cenová propaganda je už poněkud otravná. Věřím, že by realitní kanceláře potřebovaly oživení trhu a růst cen, ale kde nic není… Uvidíme koncem roku, zda dluhové (a hypoteční) břemeno zlomí mnoha lidem vaz. Pokud dostanou exekuce na nemovitosti, tak budou muset vyměnit nemovitost za menší (či v horší lokalitě) a rozjede se další fáze poklesu cen nemovitostí, nebo že by přece jen už ceny neklesaly. Každopádně doporučujeme ignorovat zprávy a řídit se vlastním instiktem a zkušenostmi…

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

One thought on “Novinářské bláboly na internetu (2): Budou ceny bytů klesat?”

  1. No teďka i když je korona krize tak jsem četl že realitní trh s podobnými nemovitostmi a různými developerskymi projekty roste a byty a domy se prodávají i přes něco takového jako je korona virus a pandemie a ekonomickou krizi pro spousty odvětví od gastra,kulturu a spousty dalších podnikání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *