Redakční systém WordPress má do budoucna pěkně nášlápnuto

WordPress se po mnoha letech vývoje probojoval na čelní pozice prestižní soutěže Open Source CMS Award 2009 o nejlepší opensource systém pro správu obsahu (Content management system aneb CMS, zkráceně se také používá název redakční systém) a dokonce zvítězil v obecné kategorii o nejlepší redakční systém. Jak si ale vysvětlíme dále, tak mnohem důležitější je druhá příčka (za Drupalem) v kategorii nejlepší opensource CMS systém pro PHP.

Vítězství WordPressu v obecné kategorii (Overall) je sice důležité (mimochodem na druhém (a třetím) místě se společně umístily CMS systémy MODx a SilverStripe), ale lesku mu bohužel trochu ubírá neúčast jeho největších konkurentů, Drupalu a Joomly. Důvodem jsou nová pravidla soutěže, kdy se nesmí této kategorie účastnit žádný systém, který ji už někdy dříve vyhrál. A protože v roce 2006 v této kategorii zvítězila Joomla a další dva roky okupoval první místo Drupal, tak se už nemohli účastnit této kategorie, ale postoupili do nové soutěžní kategorie určené už pouze pro vyvolené (Síň slávy, Hall of Fame). A letos tam tedy svým vítězstvím postoupil i WordPress, takže příští rok budeme svědky rozhodně zajímavého souboje velké trojky (letošní výhru zde získal Drupal před Joomlou).

Nejvíce nás ale zajímá soutěžní kategorie opensource redakčních systémů pro PHP, kde sice zvítězil Drupal, ale WordPress se umístil hned na druhém místě a přeskočil tak třetí Joomlu (do finálové pětky pak postoupily ještě systémy MODx a TYPOlight). Všechny další podrobnosti (soutěžní kategorie, jejich účastníky a konečné pořadí) si můžete prohlédnout přímo na stránkách soutěže.

WordPress však postupně přestává být jednoduchým blogerským nástrojem, ale naopak se mění ve flexibilní redakční systém. Často je sice WordPressu vyčítána jeho pomalost (někdy oprávněně), která je však z velké části způsobena dosavadní podporou starší verze PHP 4 a tedy i nemožností flexibilnějšího objektového řešení určeného pouz epro novější verze PHP 5. Mimochodem, PHP 4 využívá odhadem kolem 11 % instalací WordPressu a již dříve bylo vývojáři zmíněno, že pokoření desetiprocentní hranice by mohlo být tím přelomovým bodem v úvahách o přepsání velké části kódu s podporu pouze PHP 5. Uvidíme, možná již ve verzi 3.0 (zatím nebylo stanoveno, jaké novinky budou do této jubilejní verze zahrnuty). Ale již WordPress 2.9 přichází s další rozšířenou podporou flexibilní správy obsahu (brzy se dozvíte další podrobnosti v našem seriálu o novinkách této verze), takže kromě obvyklých příspěvků, stránek a příloh bude možné definovat i další typy obsahu. Společně s taxonomiemi (představeny ve WordPressu 2.8) půjde o další krok k plnohodnotnému CMS systému.

A přidám ještě něco z vlastních zkušeností, kdy si nepamatuji zakázku z poslední doby, která by nešla s WordPressem (či nějakým jeho pluginem či dalším produktem typu bbPress a BuddyPress) poměrně jednoduše vyřešit, ať už šlo o katalog, inzertní server či firemní stránky. Postupem času (začínal jsem někde u verze 2.0.x) se tvorba i složitějších webů výrazně zjednodušuje. O oblibě WordPressu však vypovídá zejména obrovský počet jeho uživatelů, kdy počet stažení samotného instalačního balíčku verze 2.8.x dosáhl téměř 9 milionů (16. listopadu 2009). Sice jsou do statistik patrně zahrnuty i všechny automatické aktualizace, ale na druhou stranu zase tolik lidí (bohužel) pravidelně neaktualizuje. Každopádně již brzy se podíváme trochu na konkrétní statistiky (počty stažení české verze WordPressu, porovnání jednotlivých zemí, ale i redakčních systémů). Umístění v soutěži je však velkým úspěchem nejen pro WordPress, ale hlavně pro jeho uživatele, kteří si dobře zvolili svůj pravidelně aktualizovaný redakční systém, z něhož se postupně stává plnohodnotný CMS systém vhodný pro široké využití.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

2 thoughts on “Redakční systém WordPress má do budoucna pěkně nášlápnuto”

  1. Docela by mě potěšilo, kdyby spolu s novými funkcemi očekávatelnými ve WordPressu 3.0 se podařilo svrhnout z trůnu Drupal aspoň v nějaké kategorii, i když možná spíš víc tak nějak “z hecu”, protože je WordPressu a jeho uživatelům pořád “nandaváno”, že je to systém jen pro začátečníky (i když to samozřejmě je, ale to je jeho plus). ;-) Jinak proti Drupalu a jeho zastáncům samozřejmě vůbec nic nemám. :-D

  2. Ano, jednoduchost pro uživatele je jednou z programátory podceňovaných výhod WordPressu. Nejde vlastně ani moc říci, který ze systémů je lepší, každému vyhovuje trochu něco jiného a každý systém má jiné výhody a nevýhody. Zkoušel jsem i Drupal a i když si myslím, že jsem ho pochopil, tak už mám prostě po těch letech více zkušeností s WordPressem, umím tam udělat vše možné i nemožné a nechce se mi ho opouštět kvůli potencionálním programátorským výhodám (ano, něco by bylo rychlejší a programátorsky čistší). A klienti ho mají rádi :-) Ale uvidíme, Drupal 7 versus WordPress 3 bude zajímavý souboj…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *