Nepravidelné postřehy ze světa WordPressu (1)

Občas narazím na něco zajímavého, ale nevím jak na to čtenáře co nejlépe upozornit. Sociální sítě téměř nevyužívám a pro každou drobnost se mi nechce vytvářet samostatný příspěvek. Takže to zkusím jednou za čas trochu shrnout v rámci nějakého delšího článku.

Samotný výběr bude zcela subjektivní. Zaměřím se spíše na české články, akce či projekty (klidně i komerční), které jsem v poslední době objevil (zejména pokud jsou důležité či originální). Pokud si myslíte, že jsem na něco zásadního zapomněl, tak se můžete klidně ozvat na email, přímo do komentářů nebo svůj projekt nejdříve představit v našem fóru, které má pro tyto účely zřízenou i příslušnou sekci.

Pro začínající uživatele se zcela nečekaně objevil rozsáhlý a povedený zdroj informací o WordPressu, a to v podobě webu WP-see, který obsahuje videa s mnoha různými návody a postřehy. A to nejlepší nakonec, videa jsou dostupná zdarma a v češtině. Autorem je Vláďa Musílek, který se po neúspěšném pokusu o komerční provoz rozhodl, že budou videa uvolněna pro všechny uživatele zdarma. A i když nejsou natočená profesionálním režisérem, tak tomu autor evidentně věnoval desítky hodin práce a výsledek je velmi dobrý. Na webu najdete mnohé zajímavé postřehy, takže ho určitě doporučuji pořádně prozkoumat, nějaké nové informace tam určitě najde každý uživatel. Osobně mi přijde trochu škoda, že se placená varianta neujala (možná zkusit levnější předplatné dostupné pro více uživatelů), protože by se tomu mohl autor dále věnovat (a evidentně má talent).

Koncem listopadu proběhla další konference o WordPressu v Praze. Bohužel jsem se nemohl zúčastnit, ale některé přednášky vypadají docela zajímavě a díky natočeným video záznamům je mohou zájemci stále ještě shlédnout. V souvislosti s konferencí vyšel zajímavý článek (a infografika) o využití WordPressu na nejnavštěvovanějších českých webech (a zda ho administrátoři udržují v aktualizované podobě). Stále se také chystám pořádně prozkoumat český WP Framework, který byl na konferenci oficiálně představen jako samostatný projekt.

Přišel jsem do kontaktu s mnoha různými pluginy pro správu restauračního menu a chtěl bych zmínit i Foodlist, který má český původ a vcelku inovativně využívá stávajícího prostředí a možností widgetů. Bohužel mu chybí jednoduchá podpora klasického denního restauračního menu, což je v českém prostředí poměrně zásadní nedostatek.

A kam až to můžete dotáhnout, když se budete pořádně snažit? David Biňovec se nedávno stal zaměstnancem americké firmy Automattic, což je provozovatel celosvětové sítě WordPress.com a hlavní sponzor vývoje samotného WordPressu.

Zájemci mohou shlédnout např. jeho přednášku z loňského WordCampu, která byla podle mě jednou z nejpřínosnějších (zejména pro správce rozsáhlých webů).

Mimochodem WordCamp 2015 už se pomalu chystá (28. února 2015) a podle předběžného programu nás čekají mnozí zahraniční hosté, což bude pro místní vývojáře určitě dobrá zkušenost.

A protože opensource je z hlediska financování poměrně záludná věc (mnozí vývojáři by mohli na základě požadavků od uživatelů rozšiřovat a podporovat své pluginy zdarma až do smrti), tak se objevil nápad s uspořádáním sbírky. Jeden z hlavních vývojářů oblíbených pluginů bbPress a BuddyPress se bude moci za 50 tisíc dolarů půl roku věnovat jejich dalšímu rozvoji. A protože i naše fórum funguje na základě pluginu bbPress, tak se docela těším.

Ideální český hosting pro český WordPress je CZECHIA.CZ

One thought on “Nepravidelné postřehy ze světa WordPressu (1)”

  1. Moc děkujeme za krátký odstavec o našem projektu WP Framework, který se snažíme aktuálně vyvíjet a tlačit mezi “český lid”. Pokud bys měl zájem, rádi si vyslechneme tvé názory, náměty, kritiku ke všemu ,co jsme zatím v rámci FW připravili a co naopak zatím úplně chybí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *