WordPress 4.5 “Coleman”

Po čtyřech měsících tu máme přesně podle plánu nový WordPress 4.5 “Coleman”, který přestavuje některé drobné novinky pro uživatele, opravuje mnoho různých problémů i doplňuje další funkce, které jsou důležité zejména pro vývojáře.

Hned na úvod si opět připomeneme slavnou hudební legendu, podle které je nová verze tradičně pojmenována, tentokrát je to významný americký jazzový tenorsaxofonista Coleman Hawkins. WordPress 4.5 nepřináší žádné kontroverzní změny, ale drží se raději pravidla mírného pokroku v mezích uživatelské spokojenosti.

Základní představu získáte asi nejlépe po shlédnutí úvodního prezentačního videa, kam se i tentokrát podařilo doplnit české titulky.


A co bude nového pro uživatele? Kompletní přehled novinek naleznete přímo v dokumentaci (anglicky), nejdůležitější změny si nyní stručně představíme.

WordPress 4.5: Ikony pro responzivní náhled

Hlavním tahákem by měly být asi nové responzivní náhledy (podrobnosti), aneb tři nová tlačítka v rámci aktuálních možností nastavení, kde můžete snadno kontrolovat náhled webu už nejen na počítači, ale i pro tablet či mobil. Sice trochu nenápadná, ale šikovná funkce, nemusíte už ani používat klávesu F12 pro spouštění vývojářských nástrojů přímo v prohlížeči :-) Zajímavé, že např. Chrome nedávno představil rozšířené možnosti responzivních náhledů a také bez nutnosti obnovení načtené stránky.

WordPress 4.5: Responzivní náhled

Dále tam máme dvě nové formátovací zkratky, a to pro označení zdrojového kódu a vložení vodorovné čáry.

WordPress 4.5: Formátovací zkratky

Příjemnější způsob byl vymyšlen pro vkládání externích odkazů či dohledávání existujícího obsahu webu. Nové okno je menší a zobrazuje se nikoli přes celou stránku, ale přímo u vytvářeného odkazu. A nemusíte už ani překliknout do jiného políčka, pokud chcete odkazovat na nějaký vlastní článek, ale rovnou můžete začít psát příslušné klíčové slovo pro jeho vyhledání. Další šikovná drobnost, za pár měsíců si už ani nevzpomenete, že to dříve fungovalo trochu jinak :-)

WordPress 4.5: Nové okno pro odkazy

Trochu nový vzhled získala i stránka určená pro moderování komentářů (podrobnosti), která se zobrazuje pouze v případě, pokud používáte příslušné odkazy v notifikačních emailech.

WordPress 4.5: Stránka pro moderování komentářů

Administrační stránka pro úpravy položek taxonomií byla také částečně přepracována (podrobnosti), což je sice trochu potenciál pro různé problémy s placenými pluginy, ale do budoucna jde o pozitivní změnu. Vznikl dokonce nový soubor wp-admin/term.php, takže když budete chtít v administraci odkazovat na položku s ID 123, tak už nebude muset používat dlouhou adresu wp-admin/edit-tags.php?action=edit&taxonomy=post_tag&tag_ID=123, ale bude stačit wp-admin/term.php?tag_ID=123. Opravena tím byla také chyba, kdy se v záložce “Nastavení zobrazených informací” objevovaly irelevantní možnosti.

Nesmíme zapomenout ani na novou funkci pro vložení vlastního loga, což ale musí nejdříve podporovat používaná šablona (pomocí jednoduché funkce). Autoři šablon už většinou měli pro uživatele nějaké vlastní řešení, takže hlavní výhoda spočívá v tom, že dojde ke zjednodušení implementace této funkce a sjednocení šablon, kdy budou uživatelé do budoucna nastavovat logo pro každou šablonu stále na stejném místě.

WordPress 4.5: Možnost nastavení vlastního loga

A co tam máme dál? Pro uživatele to bude už asi vlastně všechno. Obecně bych řekl, že se dostáváme do stadia, kdy budou nové verze stále méně důležité a postupně si jich ani nikdo nebude všímat, protože budou následovat příklad prohlížečů, kdy prostě jen občas zaznamenáte nějaké drobné změny.

A hlavní novinky pro vývojáře? Sice jsou většinou zmiňovány jen některé, ale průběžně dochází k mnoha drobným vylepšením v mezích možností (aneb zpětná kompatibilita). Pořád si říkám, kdy už to prostě nepůjde a bude potřeba nějaká radikálnější změna, ale zatím se vždy našla nějaká klikatá cestička, aby to ještě šlo :-)

  • Efektivněji se pracuje s obrázky, a to bez očividné ztráty kvality (po snížení kvality obrázků z 92 % na 80 % došlo ke snížení jejich velikosti cca o 50 %).
  • Částečný refresh výrazně zrychluje práci s aktuálními náhledy. Dříve se musela i při drobné změně aktualizovat celá stránka s náhledem webu, zatímco nyní pouze příslušná část. V rámci WordPressu by to už mělo být implementováno např. pro widgety a menu.
  • Nová funkce wp_add_inline_script(), která umožní lépe pracovat s doplňovaným (inline) JavaScriptem.
  • Můžete také definovat vlastní šablony pro sdílený obsah webu (podrobnosti), což je další rozšířená podpora nedávné novinky WordPressu 4.4.
  • Aktualizace externích knihoven: Backbone 1.2.3 (původně 1.1.2), Underscore 1.8.3 (původně 1.6.0), jQuery 1.12.3 (původně 1.11.3) či jQuery Migrate 1.4.0 (původně 1.2.1).

Čeština pro WordPress 4.5 bude postupně doplňována, aktuální stav, podrobnější informace a různé náměty k diskuzi se pokusím průběžně zveřejňovat přímo na fóru. Samozřejmě se můžete také zapojit do překladu, nové nápady jsou určitě vítány (pokuste se prosím dodržovat základní pravidla). Nemusíte se však obávat aktualizovat rovnou na nejnovější anglickou verzi, stávající čeština zůstane zachována (také instalace anglické verze 4.5 by měla obsahovat češtinu z verze 4.4.2). Osobně však spíše doporučuji počkat na první opravnou verzi (tedy 4.5.1).

Pokud došlo po aktualizaci na WordPress 4.5 k nějakému problému, tak ho neváhejte nahlásit v místním fóru. A co si o nové verzi myslíte?

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

One thought on “WordPress 4.5 “Coleman””

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *