Originální české šablony?

Myslím, že mám docela přehled o českých autorech šablon a pluginů pro WordPress. Snažím se sledovat aktuální dění a nové projekty, takže jsem nemohl minout ani web České šablony. Nedávno mě jeden známý požádal o názor na jejich kvalitu, takže nastala chvíle, abych se pokusil zjistit podrobnější informace.

Na první pohled jde o profesionálně vytvořené české šablony, jejichž autor sice vlastně nikde přímo nezmiňuje, že je osobně vytvořil, ale všude alespoň nezapomene zdůraznit, že jsou české. Nedávno se objevila i nabídka provizního programu a začalo se spekulovat o jejich původu. Jedna šablona s názvem Blogger byla před několika dny poskytnuta uživatelům na ukázku zdarma (v podobě funkčně ořezané verze), takže jsem se alespoň mohl podrobněji podívat na zdrojové kódy.

K samotnému odhalení pak stačilo jen velmi málo, žádné překvapení (a objev nadějného českého vývojáře) se bohužel nekoná, protože jde patrně o upravené šablony z webu MyThemeShop. Šablony sice na první pohled nevypadají zcela stejně (a jinak se jmenují), ale to je patrně způsobeno tím, že jsou na náhledových obrázcích chytře použité různé barvy (skiny) a widgety.

Nechci moc zabíhat do problematiky licencí a řešit, zda je tento způsob prodeje šablon legální nebo ne (uvítám názory v komentářích). Celý příběh bude ale patrně velmi jednoduchý. Provozovatel webu s českými šablonami si patrně zakoupil (možná má i nějakou smlouvu o spolupráci či partnerství) originální verze, upravil je pro své účely (= doplnil o češtinu, maskování a další úpravy) a prodává pod vlastním jménem (aneb GPL).

Nevím, do jaké míry je to dnes běžný způsob online podnikání (nejen v Česku), ale osobně se mi moc nelíbí. Provedené úpravy souborů šablon mají totiž hlavně maskovat jejich původ (nějaké vylepšení tam asi také bude, nezkoumal jsem to podrobněji) a bohužel tím negativně ovlivňují např. budoucí aktualizace.

Na provedené změny se ale můžeme podrobně podívat, protože autoři z MyThemeShop také nabízejí také jednu šablonu s názvem Point zdarma (je dostupná přímo v oficiálním adresáři šablon WordPressu, což kromě dobrého hodnocení také trochu vypovídá o její kvalitě). Po stažení a instalaci můžeme tedy začít porovnávat. Názvy souborů jsou sice téměř stejné u každé šablony, ale když nahlédneme do podadresáře functions, tak už to začne být trochu zajímavé.

České šablony: Adresář functions (srovnání)

Následovat bude série obrázků, kde bude každému programátorovi zřejmé, že jde o upravenou kopii původních zdrojových kódů. Sice je vše prováděno v rámci GPL licence, takže to asi nebude přímo nelegální, ale stejně by měli zájemci pořádně zvážit případnou koupi. Proč?

České šablony: Zdrojový kód page.php (srovnání)

Změna funkcí (např. mts_meta() na czs_meta()) a proměnných (např. $mts_options na $czs_options) může totiž do budoucna znepříjemnit aktualizace. Pokud vydají autoři z MyThemeShop novou verzi originální šablony, tak budou muset zákazníci českých šablon čekat, než čeští autoři připraví vlastní verzi.

Musí se ale nechat, že jsou šablony opravdu pečlivě maskované, aby nebylo na první pohled zřejmé odkud pochází, a přejmenované (počeštěné) je snad skoro všechno (kromě obecných věcí). Autoři také změnili framework pro správu nastavení šablony (Redux Framework), takže je trochu jiný i vzhled administrace, ale samotné nastavení zůstalo stejné (nevím jak je tomu u placených šablon).

České šablony: Zdrojový kód theme-actions.php (srovnání 1)

Proč jsou však původní zdrojové kódy (zbytečně) měněny a původ šablon skrýván? Bohužel to spíše naznačuje nepříliš čisté úmysly. Ano, pak by se asi snadněji přišlo na to, odkud vlastně šablony pochází. Ale ono se na to stejně vždycky přijde :-) Nebylo by lepší nezasahovat do zdrojových kódů, poskytovat zákazníkům aktuální verze a češtinu (klidně placenou) distribuovat klasickou cestou prostřednictvím lokalizačních souborů?

České šablony: Zdrojový kód theme-actions.php (srovnání 2)

České šablony: Zdrojový kód widget-ad300.php (srovnání)

A proč o tom vlastně píšu a nenechám si to pro sebe? Nechci nikomu pomlouvat jeho projekt a ničit obchodní model, ale tento způsob se mi prostě nelíbí. A to nejen z morálního hlediska, ale zejména proto, že by měl tyto informace před případnou koupí vědět i každý potenciální zákazník. Chápu, že jde v dnešní době snadno poslepovat z různých zdrojů své vlastní “projekty”, ale osobně jim moc nedůvěřuji, protože to o nich něco vypovídá a jejich budoucnost je zpravidla nejistá. Každý z nás kopíruje a používá potřebné části zdrojových kódů a není na tom nic špatného (pokud je to v souladu s licencí), ale v některých případech může být překročena hranice mezi inspirací a plagiátem.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

3 thoughts on “Originální české šablony?”

  1. Hezký článek. Pokud je však originální šablona v GPLv2 a modifikovaná také, pak je to legální. Nicméně plně souhlasím s tebou, že je to dost nemorální a ten způsob se mi také vůbec nelíbí.

  2. Díky za článek! Dodělal jsem pro své klienty velice rychlou šablonu: http://www.danielnytra.cz/wordpress-sablona-zdarma/ a rozhodl jsem se ji poskytnout zdarma. Nejsem programátor, ale markeťák a hlavní důraz dávám na rychlost zobrazování stránek.. proto jsem byl nucený si vytvořit pomocí frameworku vlastní. Máte zkušenosti s měřením rychlostí šablon? Jak je testujete? Díky! DaN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *