WordPress 2.9 a chystané novinky (3): Hromadná aktualizace pluginů a využití uživatelského hodnocení jejich kompatibility

Narozdíl od předchozího velmi dlouhého článku budu tentokrát stručný. Jak všichni dobře víte, můžeme zatím ve WordPressu pluginy hromadně aktivovat a deaktivovat, což se hodí zejména v případě nějakého podivného problému, kdy je třeba pluginy otestovat, zda nějaký z nich tento problém nezpůsobuje. Ale pokud nechodíte na svůj web moc často a používáte třeba jen několik pluginů, tak se vám po přihlášení může stát, že bude třeba mnohé pluginy aktualizovat. Takže musíte postupně klikat na jednotlivé pluginy a postupně je aktualizovat. WordPress 2.9 však přichází s příjemnou novinkou v podobě hromadné aktualizace pluginů. Jak to vlastně přesně funguje?

V menu Nástroje – Aktualizovat WordPress se nově objeví další možnost, jak můžete pluginy hromadně aktualizovat. Zobrazí se zde přehledný seznam všech pluginů, které máte na webu nainstalovány a mají k dispozici aktuálnější verzi.

WordPress 2.9: Hromadná aktualizace pluginů (1)

Na obrázku také vidíte jedno z prvních využití nového nástroje pro uživatelské hodnocení kompatibility pluginů, který byl oficiálně představen již na konci října (v češtině zmíněno např. zde). WordPress tedy nechce jít cestou (do pekel) nějakého oficiálního schvalování pluginů a testování jejich funkčnosti, ale z velké části bude záležet hlavně na vlastní aktivitě uživatelů (takže si případně můžeme stěžovat sami na sebe). Myšlenka je taková, že by měl každý uživatel WordPressu přihlásit  v oficiálním adresáři pluginů a ohodnotit funkčnost všech svých pluginů na používané verzi WordPressu a podobně to udělat po každé aktualizaci WordPressu. Naštěstí jde zatím pouze o betaverzi, protože kdo z čtenářů to zatím opravdu udělal? Většího rozmachu se však této funkcionalitě podle mě dostane až bude přímo dostupná v administraci webu (takže nebude třeba vyplňovat verzi WordPressu) a bude možné jen rychle naklikat (ne)funkčnost používaných a testovaných pluginů (ideálně pokud by to fungovalo i trochu automaticky aneb všechny mnou aktivované pluginy by byly označeny na dané verzi jako funkční a ostatní bych si už během chvilky doklikal). Takže do budoucna je to rozhodně velmi dobrá myšlenka, která alespoň trochu umožní nováčkům orientaci ve stále rostoucím oficiálním adresáři pluginů.

WordPress 2.9: Kompatibilita pluginů

A první využití této funkcionality můžete vidět právě u hromadné aktualizace pluginů, kde je u nových verzí pluginů upozornění o jejich dosavadním uživatelském zhodnocení kompatibility (tato funkcionalita má i své API, takže bude možné výsledky hodnocení používat i v dalších pluginech). Při aktualizaci zde tedy vlastně uvidíte, zda novou verzi pluginu už někteří uživatelé zkoušeli a jak to dopadlo (zda vše v pořádku funguje a nemusíte se tedy obávat aktualizace). Nápad je to výborný, protože se často setkávám s dotazy na velmi zastaralé (a nefunkční) pluginy a toto by je mohlo časem postupně vyfiltrovat (a vyřazovat). Zatím asi ještě není vše doladěno a hodnoty, které ukazuje oficiální adresář pluginů a nový nástroj pro hromadnou aktualizaci pluginů, se neshodují (respektive ukazuje mi to hodnoty pro WordPress 2.8.4, i když používám testovací WordPress 2.9 – patrně to neumí ještě nevydanou verzi rozpoznat a podstrkuje mi tak jiné výsledky), ale to bude pouze otázkou času a určitě půjde o velmi dobrý nástroj pro všechny uživatele WordPressu.

WordPress 2.9: Hromadná aktualizace pluginů (2)

Jedinou nevýhodu hromadné aktualizace pluginů vidím v tom, že když jich aktualizujete hned několik najednou a něco přestane fungovat, tak budete muset déle pátrat po “viníkovi”. Ale pokud používáte nejnovější verze WordPressu a pluginů, tak se obvykle zase tolik problémů nevyskytuje, a do budoucna by to mělo řešit právě zmiňované uživatelské hodnocení pluginů. Jinak jde o uživatelsky příjemný nástroj, kde z jedné stránky administrace nejdříve aktualizujete samotný WordPress a potom jedním šmahem i všechny neaktuální pluginy. Web se přitom přepne do režimu údržby (zatím se mi nepodařilo přesně zjistit o co jde), proběhnou všechny aktualizace pluginů (sledujete jejich průběh) a režim údržby se poté zase vypne. A je hotovo.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

Tento příspěvek je 3. částí z celkem 4 článků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *