První beta verze pro WordPress 4.4

Dnes v noci se podle očekávání oficiálně objevila první beta verze pro chystaný WordPress 4.4 a podle všech náznaků to zatím vypadá, že se mohou těšit zejména vývojáři. A co se tedy v nové verzi chystá?

Pokud sledujete alespoň trochu podrobněji vývoj WordPressu, tak jste si během posledních několika týdnů nemohli nevšimnout poměrně neobvyklé aktivity programátorů. Opravovány byly chyby staré třeba několik let (!) a došlo i na mnoho novějších problémů. Každopádně bude WordPress 4.4 určen zejména pro vývojáře a podle počtu a významu některých změn půjde o jednu z těch důležitějších verzí. Ale i uživatelé si určitě všimnou některých novinek.

Hlavním tahákem bude samozřejmě první část integrace WP REST API. Zatím sice nebude kompletní součástí WordPressu, ale částečně se tak alespoň vyzkouší na další novince (zobrazování externího obsahu) a hlavně tím chtějí dát vývojáři všem jasně najevo: Ano, opravdu bude brzy integrováno, můžete to začít bez obav používat.

WP REST API (dokumentace) by si určitě zasloužilo samostatný detailní článek (dosud bylo v podobě samostatného pluginu), ale stručně řečeno půjde o modernější variantu stávajícího protokolu XML-RPC, která umožní automatizovaně, snadno a efektivně pracovat s uloženými daty ve WordPressu. Potřebujete svůj web nějak propojit s jiným webem? Není problém. Potřebujete napojit mobilní aplikaci? Není problém. Možnosti jsou téměř neomezené a bude záležet pouze na invenci a fantazii zkušených vývojářů, aby vytvořili nové funkce, o kterých zatím ještě ani nevíte, že bez nich nemůžete dál žít :-) Ale vážně, WP REST API umožňuje zejména snadno přistupovat k datům, aniž byste museli při každém požadavku načítat zbytečně celý WordPress (jako je tomu dosud třeba i v rámci Ajaxu).

WordPress 4.4: Graficky přehledný odkaz

V současné době můžete do příspěvku vložit např. video z Youtube, které se na webu zobrazí tak, že si ho uživatel může přímo v prohlížeči přehrávat (funguje to na základě technologie oEmbed). Podobně to funguje také u Facebooku přímo s klasickými odkazy a pokud tam nějaký vložíte, tak z něj Facebook automaticky vytvoří náhled, který obsahuje název, obrázek, odkaz a stručný výpis. A přesně to bude nově možné také s WordPressem, kdy se každý web stane poskytovatelem oEmbed služeb.

Pokud tedy budete chtít odkázat na nějaký článek, tak jen vložíte příslušný URL odkaz a WordPress ho automaticky zpracuje do graficky přehledné podoby. Podmínkou samozřejmě bude, aby oba weby používaly nejnovější WordPress 4.4. Pokud jsem to dobře pochopil, tak má tato funkce bohužel i některé nevýhody, takže když se povede napsat zajímavý článek a tímto způsobem na něj někdo odkáže na hodně navštěvovaném webu, tak nebude obsah odkazu cachován, ale každé jeho zobrazení bude zároveň dotazovat domovský server, což může vést bohužel např. k problémům s výkonem na webu původního autora. Objevily se už také nápady s budoucí záměnou, kdy může časem někdo změnit obsah článku se zachováním jeho URL adresy (např. na reklamu).

Další důležitou novinkou je podpora responzivních obrázků. Uživatelé naštěstí nebudou muset nic řešit ani nastavovat, protože WordPress začne automaticky přidávat pro obrázek atributy srcset a sizes, kde budou načítány existující velikosti obrázků. Pokud tedy budete prohlížet web na mobilním zařízení, tak by se měl místo celého obrázku načítat pouze příslušný náhled či jiná velikost, která nejlépe odpovídá nastaveným velikostem obrázků a použitému zařízení.

Šablona Twenty Sixteen

O šabloně Twenty Sixteen jsem se trochu zmiňoval dříve, dostupná je už delší dobu přímo v oficiálním adresáři šablon. V podstatě ji můžeme považovat za dokončenou a probíhají pouze drobné úpravy, zájemci mohou bez větších obav vyzkoušet.

Po několika letech se nám objeví nová databázová tabulka, a to wp_termmeta, kam bude možné pomocí nových funkcí snadno ukládat dodatečné informace k položkám taxonomií (např. rubrikám či štítkům). Možností je mnoho, některé pluginy už používají vlastní řešení (např. WooCommerce) a patrně budou časem migrovat. Nyní nám tedy chybí ke štěstí už jenom poslední relační tabulka, kde by bylo možné definovat jednotlivé vztahy mezi obsahem (např. snadno přiřadit příspěvky ke stránce, atd).

WordPress 4.4: Chybějící tlačítko "Zobrazit příspěvek"

Obrovské množství práce bylo provedeno v oblasti komentářů, jejichž načítání a zobrazování je nově optimalizováno a lépe cachováno. Mezi další drobné změny patří třeba přemístění pole pro text komentáře zcela nahoru (viz obrázek). Odebráno bylo také tlačítko “Zobrazit příspěvek”, které se zobrazovalo po publikování příspěvku a klikací bude nově celá URL adresa. Pozadu nezůstala ani síť webů, kde byla představena nová třída WP_Network. Pomalu také nastal čas rozloučit se s funkcí wp_title(), která už nebude do budoucna podporována (fungovat však nepřestane). A na různých místech bylo doplněno mnoho nových parametrů, filtrů a akcí, až to člověk pomalu přestává stíhat sledovat :-)

WordPress 4.4: Přesunuté textové pole pro komentáře

I do budoucna se chystají důležité změny, např. přepracování funkcí pro zkrácené zápisy (shortcode) a kompletně nové API pro práci s dodatečnými informacemi u příspěvků (obecně CPT). Až bych se nebál říci, že WordPress chytil v posledních měsících druhý dech :-)

První beta verzi pro WordPress 4.4 můžete snadno vyzkoušet pomocí pluginu WordPress Beta Tester, vhodné je samozřejmě dodržovat určitou opatrnost (a zálohovat), protože došlo k mnoha změnám, na které nemusí být některé pluginy a šablony zcela připraveny. Oficiální vydání WordPressu 4.4 je předběžně plánováno na týden kolem 8. prosince 2015 a zatím to na žádné velké zpoždění nevypadá.

Ideální český hosting pro český WordPress CZECHIA

2 thoughts on “První beta verze pro WordPress 4.4”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *