Již 7 tisíc webů používá WordPress v češtině

Celková čísla mě docela příjemně překvapila. Od doby (WordPress 2.8.1), kdy se stala čeština oficiální (volitelnou) součástí celého WordPressu a je všem zdarma dostupná prostřednictvím automatické aktualizace, došlo k významnému vzestupu počtu stažení. Jde sice o jedinou češtinu pro nejnovější WordPress 2.8.x, ale její hlavní výhodou je zejména jednoduchá dostupnost prostřednictvím automatické aktualizace. Díky tomu se postupně začíná zapomínat na předchozí češtiny a dochází ke sjednocování různých pojmů. Statistiky se neustále mění, takže není třeba čekat na nějaký milník (WordPress 2.9) a podíváme se na ně rovnou.

Pokud jde o naše nejstarší verze češtiny, tak můžete vidět počty jejich stažení na příslušné stránce. První verze konkurovala stávajícím češtinám a od nás si ji (zatím) stáhlo pouze 180 lidí. Sice ji uživatelé často nahrávali na více webů, ale šlo opravdu pouze o velmi malý počet lidí. Také pro WordPress 2.7 vzniklo několik verzí češtin (některé vytvořili např. acci či pepawo), ale počet uživatelů naší češtiny se už také výrazně zvýšil na 545. Velký zlom pak přišel v době, kdy pro verzi 2.8 už nikdo jiný češtinu nevytvořil. Během několika týdnů od vydání WordPressu 2.8 si češtinu stáhlo kolem 5000 uživatelů (mnohé weby na naši češtinu přímo odkazovaly). A od verze 2.8.1 přišla další změna, kdy se stala čeština součástí automatické aktualizace, takže nyní můžeme už zcela přesně sledovat, kolikrát byla stažena.

Ještě je třeba si předem vysvětlit některé statistické pojmy, o kterých se tu budeme dále bavit. Počet stažení českého lokalizačního balíku s WordPressem se nerovná ani počtu uživatelů ani počtu webů používající češtinu pro WordPress. Pokud např. automaticky aktualizujete svoje tři weby, objevíte se ve statistice třikrát, protože se instalační balíček opravdu třikrát stáhnul na váš server. Pokud ale třeba s WordPressem teprve začínáte, stáhnete si instalační balíček ručně a nahrajete ho na FTP tří webů, tak budete do statistik zahrnuti pouze jednou, protože fyzicky byl také stažen jen jednou. Budeme tedy počítat s nižšími čísly (testovací localhosty si také stahují češtinu) a alespoň zhruba budeme předpokládat, že počet stažení bude je počtu funkčních webů používajících češtinu. Občas si sice ještě někdo stáhne češtinu pro nějakou starší verzi (rozhodně doporučujeme aktualizovat), ale to je spíše kvůli nějakému starému odkazu na webu, nebo může jít o testovací verzi (také občas zkouším na localhostu nějakou nefunkčnost u klientů a testuji ji obvykle na aktuálně používané verzi).

A kolik je tedy opravdu funkčních webů používajících oficiální českou verzi WordPressu? Zatím to bohužel nevíme přesně, ale v současné době je jejich minimální počet cca 7000 (aneb maximum těch, kteří si stáhli WordPress 2.8.4). S verzí 2.9 však z mnoha důvodů čekáme ještě další růst (staré weby přecházejí na novou verzi, mnozí ještě neaktualizovali, WordPress je stále oblíbenější). Mnozí také (z rozličných důvodů) používají původní anglickou verzi, takže si dovolím zhruba odhadnout, že minimálně deset tisíc českých webů je poháněno redakčním systémem WordPress.

A pro zajímavost kompletní statistiky (k dnešnímu dni):

Počet stažení WordPressu v češtině

VerzePočet staženíVydáno
2.8.1113014.7.2009
2.8.2214120.7.2009
2.8.314624.8.2009
2.8.4695313.8.2009
2.8.5454121.10.2009
2.8.6183213.11.2009
(14.7.2009 - 18.11.2009)

A proč je nejvíce používanou verzí právě WordPress 2.8.4? Z jednoho prostého důvodu. Tato verze byla aktuální více než dva měsíce, zatímco jiné třeba jen týden a hned je vydána další bezpečnostní záplata. Bohužel zatím nevíme, kolik z těch webů jsou automatické aktualizace a kolik nové ruční instalace (ale i na tom se pracuje). Každopádně je vidět, že týden po vydání WordPressu 2.8.6 zatím bylo jen velmi málo webů aktualizováno. Každopádně uvidíme, co provede se statistikami nový WordPress 2.9.

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

3 thoughts on “Již 7 tisíc webů používá WordPress v češtině”

  1. Nezbývá než poděkovat a děkovat stále dokola. Takže díky.

    Má smysl překládat codex? Uvažuju o tom, ale myslím že ten, kdo jde hledat do dokumentace, anglicky umí..
    Zajímali by mě ale další názory.

  2. Myslím, že nějaký online manuál by byl fajn. Nemyslím překládat ho celý, ale spíše jen ty jednodušší věci pro “normální” uživatele. Když to začne zabředat do jednotlivých funkcí a PHP kódu, tak ten kdo to bude používat určitě umí anglicky (nebo by měl). Ale takové obecnější věci by byly v češtině fajn. Je to ale hrozné (i když záslužné) práce, třeba vydá bea3x knížku o WordPressu i zdarma online :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *