Čeština pro WordPress zdarma – a co na to říkají uživatelé?

Přeložili jsme během posledních let několik verzí WordPressu, češtinu si stáhly tisíce uživatelů, kteří s ní byli snad spokojeni (respektive si nestěžovali). Před měsícem vyšel nový WordPress 2.8, připravili jsme češtinu, která byla vydána hned ve chvíli vydání oficiální anglické verze. Desítky hodin práce. Mnoho lidí si ji ihned v prvních dnech ve vyhledávači našlo a stáhlo, ale chtěli jsme, aby se dostala i k širšímu publiku, než jsou odborná fóra. Našel jsem tedy několik článků, které informovaly o nové verzi WordPressu a přidal jsem k nim stručný komentář, že je na tomto webu čeština zdarma ke stažení. Nečekali jsme od nikoho žádné peníze, snad jen drobné poděkování. A jak to vlastně doopravdy dopadlo?

Celkově se sice v komunitě WordPressu moc neděkuje, ale co se nakonec dělo, i mě docela překvapilo. Poukážu zde alespoň na komentáře, které znechucují všem nadšencům život. Uvědomuju si, že může být tento web pro mnohé návštěvníky nepřehledný, ale důvodem opravdu není, aby čtenáři zmateně klikali na reklamy a vydělávali nám ty “obrovské peníze v dolarech”, ale pouze časové zaneprázdnění. Ale i tady se chystá do budoucna pozitivní změna. Před samotným zveřejněním češtiny jsem váhal, zda reklamu neodebrat, ale nakonec jsem ji tam nechal, protože to přece není nic nelegálního a nikdo na ni klikat nemusí. A provoz webu prostě něco stojí. Evidentně to byla velká chyba, která ležela mnoha lidem pěkně v žaludku. Pokud si dobře pamatuji, přidával jsem komentáře asi k šesti externím článkům o WordPressu 2.8 (možná jich ještě několik bylo, ale nemám z nich bohužel žádné referery a nevzpomínám si na ně):

  • Lupa: Hned první reakce tento web napadla ze získávání drahocenných odkazů. Snažil jsem se všude reagovat, takže to tady nebudu dál rozebírat, ale můžete si vše prohlédnout v originálním znění. Ano, dal jsem tam odkaz na hlavní stránku a nejen na soubor s češtinou, protože v příspěvku s oznámením češtiny byly i další informace a dát odkaz přímo na konkrétní příspěvek by zase vedlo k tomu, že by tam chodili čtenáři, i když už je venku např. verze 2.8.1. Jako jinde se objevuje obvinění, že čeština rozbila WordPress. (diskuze)
  • Munio: Další několikanásobné obvinění ze spamování. Docela zajímavá diskuze, doporučuju rozhodně pročíst. (diskuze)
  • Blog SEO & Reklama na Internetu na Lupě: Relevantní diskuze o problémech s pamětí, poděkování za češtinu. (diskuze)
  • Blog.RYPI.cz: Vtipné připomenutí spamu, ale informace o češtině nakonec přidána do příspěvku. (diskuze)
  • Živě: Byl jsem napaden, že jde o pochybný zdroj. (diskuze)
  • Cwordpress: Řešily se spíše věcné problémy týkající se chyb WordPressu 2.8 (diskuze)

Má vůbec cenu nabízet někomu něco zadarmo? Spoustu hodin se s něčím dělat, platit si hosting a doménu, nabídnout vše zdarma ke stažení a pak už jenom poslouchat obvinění ze spamování, pochybného zdroje, rozbití WordPressu a získávání linků? Jen tak mimochodem jsme v příspěvku oznamujícím vydání nové češtiny zmínili, že by si uživatelé při spokojenosti s češtinou mohli na svůj web vložit odkaz, který na tuto češtinu upozorní i další potenciální návštěvníky. Hádejte, kolik lidí k nám z takového odkazu přišlo? Nikdo. Sice někde může být možná nějaký odkaz umístěn a nebylo na něj kliknuto, čímž se samozřejmě omlouvám a poprosím dotyčného, aby zanechal komentář, protože tomu moc nevěřím :-) Je to tak. Dříve se komunita budovala pomocí odkazů, dnes má však každý odkaz svou virtuální cenu a majitelé webů si musí dávat dobrý pozor, aby svůj nahromaděný pagerank rozdělovali mezi nejlépe platící klienty a nikoliv na podporu nějakých lokalizačních projektů, jejichž výsledek práce mohou mít vlastně vždy zdarma ke stažení.

Jaká je vlastně česká komunita kolem WordPressu? Existuje jedno hlavní české fórum podpory WordPressu, kam ale přispívá pouze několik lidí, ostatní z nich jen vysávají rozumy a když na něco náhodou přijdou, tak se o to ani nepodělí. A pak několik dalších one-man projektů, které občas přijdou s nějakým malým (obvykle přeloženým) článkem, nebo informací o zajímavém pluginu. Instalace WordPressu je jednoduchá, ideální k nasazení pro MFA weby, není potřeba ani žádné velké podpory, což částečně deformuje celou českou komunitu kolem WordPressu. Málokdo chce nezištně přispívat a pomáhat, ale všichni by z toho chtěli těžit. A přece nebudou majitelé těchto webů podporovat třeba nějakým odkazem lokalizaci aplikace, kterou sami používají k výdělku. Prostě si češtinu jenom stáhnou a je to. Doba se prostě změnila a novodobí zlatokopové nemají o nic podobného zájem. Očividným příkladem je např. doména wordpress.cz, kterou drží spekulant a bez pěkné sumičky ji nepustí. A protože to vidí i ostatní uživatelé, tak ztrácí chuť se na budování komunity podílet.

WordPress ale není jen jednoduchý blogovací nástroj. Jde s ním udělat téměř všechno, ale musí se to umět. A k tomu slouží právě komunita, která sdílí své zkušenosti a pomáhá ostatním s problémy. Nechci tady rozebírat celý problém kolem z velké části nefunkční české komunity WordPressu (to si nechám zase na příště), ale podle mě je hlavně zničená lidmi, kterým jde jenom o výdělek a nechtějí přispět svou trochou do společného know-how. Spousta lidí má své přeložené a upravené pluginy (a šablony), ale jen málokdo je postoupí někomu dál… 

Nebudu to tajit, komentáře mě znechutily. Hodně. Je jasné, že takhle to dál nepůjde. Je čas na změnu. Je čas pokusit se stmelit komunitu. Co bude dál? Od původní myšlenky nechat si češtinu příště jen pro sebe jsme upustili. Byla by to docela škoda, vím že ji používá spousta webů, jejichž autoři mají svůj WordPress pěkně “vymazlený” a sledují, co se kde s jejich redakčním systémem děje nového. Zveřejnit ji pouze pro registrované čtenáře? Jak je budeme schvalovat a kontrolovat, komu dáme přístup a komu ne? V době návalu po vydání češtiny jsem zaznamenal cca 1000 stažení za týden. To bych také nemusel dělat nic jiného než kontrolovat registrované uživatele, nebo nechat zaregistrovat všechny, ale to jsme tam, kde jsme byli a ztrácí to smysl. Jak to ale celé vyřešit? Aby nemuseli nebozí uživatelé hledat češtinu mezi reklamou, která sponzoruje tento web a neobviňovali mě ze spamování. Jak dát najevo všem, že vyšla nová čeština a “nespamovat”? Vypadalo to, že podobné řešení neexistuje. Ale nakonec jsem ho našel a bylo velmi jednoduché. A rozhodnutí padlo téměř okamžitě. Bude změna. Velká změna. A příjemná pro všechny. Nechte se překvapit. Už jen chvíli…

Nejoblíbenější hosting pro WordPress WEDOS.cz

7 thoughts on “Čeština pro WordPress zdarma – a co na to říkají uživatelé?”

  1. >Nebudu to tajit, komentáře mě znechutily.

    Neřekl bych, že tam bylo něco nechutného, spíš to byly klasické debaty rýpalů, kteří nic nedělají, ale mají potřebu do všeho kafrat. Stačí je ignorovat.

    >Jak to ale celé vyřešit?

    Jednoduše, posílat překlady do upstreamu. Jedině tam se ke všem uživatelům dostanou včas a automaticky.

  2. Zdravím,
    k dnešnímu dni jsem měl (zatím ještě mám) v patičce uveden link na Jakuba „Acci“a Pepu „Papewo“ (zdroj česká verze – lokalizace WP). Ale protože „skončili“ u 2.7 tak dám do patičky odkaz (pokud souhlasíš) na tvé stránky…

  3. bibri: Nebyly “nechutné”, ale znechutit trochu dokázaly. Nevím, co máš na mysli tím upstreamem, ale pokud jde o automatickou aktualizaci, tak ses trefil přesně. Čeština pro WordPress je teď součástí WordPressu a bude instalována automaticky.

    emk: Díky moc! Jsi první a jediný :-)

  4. >Nevím, co máš na mysli tím upstreamem, ale pokud jde o automatickou aktualizaci, tak ses trefil přesně. Čeština pro WordPress je teď součástí WordPressu a bude instalována automaticky.

    Ano, to je ono: http://en.wikipedia.org/wiki/Upstream_%28software_development%29

    Koukám, že to je balík s celým WP, nejen lokalizační soubory. Bodly by informace o tom, co a jak je tam _přesně_ změněno. Informace ” … contains both the translation and various other localization fixes … ” podle mne není dostačující. Osobně nevím, zda to mám použít, protože nevím, kde všude a jakým způsobem to zasáhne stávající instalaci.

    Na malém blogu je mi to jedno, ale na nějakých větších stránkách, kde chodí hodně lidí, bych to jen tak neudělal. Prosím tedy o doplnění podrobností (nejlépe aby to bylo vidět tam, kde se to aktualizuje).

  5. Další podrobnosti se chystají (více je popsáno v novém příspěvku). Aktuálně pro verzi 2.8.1 jde pouze o přidání lokalizačních .po a .mo souborů do sekce wp-contents/languages. V podstatě to funguje tak, že se tyto soubory automaticky přidají do originálního balíčku, aby mohlo dojít k automatickému upgradu a byly tam nakopírovány také. Ani v budoucnu se nic důležitého měnit nebude. Pouze budou přeloženy další soubory, které však nijak neovlivní stávající instalaci…

  6. OK. díky za info.

    >Další podrobnosti se chystají (více je popsáno v novém příspěvku).

    Myslím, že je přijatelné, aby byl odkaz na seznam změn přímo v tom oznámení v redakci. Asi byste přímo tam měli upozorňovat na větší zásahy/změny, na ostatní může vést link někam sem.

    Každopádně díky, začíná to být stejně příjemné na používání jako zbytek WP :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *