CRON: automatická záloha databáze

Úvodní stránka Fórum podpory WordPressu Problémy s WordPressem CRON: automatická záloha databáze

Zvolené téma obsahuje celkem 31 odpovědí. Do diskuze (6 účastníků) se naposledy zapojil uživatel  admin a poslední změna je stará 11 let, 8 měsíců.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (z celkem 32)
  • Autor
    Příspěvky
  • #1321

    n3s4
    Participant

    Ahoj, chtěl bych poradit s tvorbou cronu pro zálohu databáze. Našel jsem na internetu nastavení pro php script, který po spuštění vytáhne databázi a odešle na e-mail upozornění s přiloženou databází, jenže nevím jak ten script mám vytvořit. Poradí někdo?

    Obsah toho scriptu by měl být takovýto:

    DBNAME=DB_NAME

    DBPASS=DB_PASSWORD

    DBUSER=DB_USER

    EMAIL="you@your_email.com"

    mysqldump --opt -u $DBUSER -p$DBPASS $DBNAME > backup.sql
    gzip backup.sql
    DATE='date +%Y%m%d' ; mv backup.sql.gz $DBNAME-backup-$DATE.sql.gz
    echo 'BLOG BACKUP:Your Backup is attached' | mutt -a $DBNAME-backup-$DATE.sql.gz $EMAIL -s "MySQL Backup"
    rm $DBNAME-backup-$DATE.sql.gz

    Samozřejmě vím, že údaje musím vyplnit podle svých.

    Předem díky za pomoc.

    #10077

    neteyescz
    Participant

    Dobrý den,

    A nebylo by lehčí používat klasické pluginy pro zálohu databáze?

    Jinak na WP je návod, tam ho máte na většinu OpenSource programů:

    http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups#cPanel ( třeba )

    Neteyes.cz

    #10078

    n3s4
    Participant

    Doposud jsem to dělal ručně přes phpmyadmina, ale je to k vzteku, chtěl bych aby se mi databáze zálohovala každých 12 hodin automaticky, jde to nějak udělat?

    #10079

    neteyescz
    Participant

    Ano, jde to, stačí používat jako já plugin BackUpWordPress či jakýkoliv jiný…

    #10080

    n3s4
    Participant

    Díky moc za radu, zkusím jej.

    #10081

    neteyescz
    Participant

    Nemáte za co, od toho tu jsme ;-)

    #10082

    admin
    Keymaster
    Web

    Je třeba rozlišovat, zda se jedná o klasický serverový Cron nebo jde o Cron WordPressu. Uvedený skript (nemáte odkaz?) se patrně týká serverového Cronu, takže je třeba tento skript nahrát na server a napojit ho na Cron, což není nic jednoduchého (a u standardního hostingu je to často i nemožné). WordPress má ale zabudovaný vlastní jednoduchý Cron, který se spouští v nadefinovaných časových intervalech (a kontrolovány jsou vždy při vstupu někoho na web). Tento Cron pak mohou využívat různé pluginy, např. právě pro zálohu databáze.

    Jedním ze starších (ale prověřených) pluginů je např. WP-DB-Backup, kde si můžete také nastavit, aby se provedla záloha databáze každý den a někam se uložila (odeslala na email). Záloha ale neproběhne vždy ve stejný čas, ale v plánovaný čas + doba než někdo návštíví web. Takže pokud máte malou návštěvnost nebo vyjde spouštění Cronu uprostřed noci, tak se nelekejte, že může mít záloha klidně i několik hodin zpoždění…

    #10083

    neteyescz
    Participant

    Já ten odkaz mám, nejspíše to pán nalezl na http://tamba2.org.uk/wordpress/cron/

    #10084

    admin
    Keymaster
    Web

    neteyescz: Díky! V tomto případě jde o klasický serverový skript a Cron. POužít to lze samozřejmě také, ale mnohem jednodušší je některý ze zmiňovaných pluginů a využití Cronu WordPressu.

    #10085

    n3s4
    Participant

    Ano je to ten odkaz http://tamba2.org.uk/wordpress/cron/ kde jsem to našel. Ale vyřešil jsem to automatickými zálohami pomocí pluginu BackUpWordPress, který mi doporučil neteyescz a musím říci, že funguje stoprocentně :)

    #10086

    neteyescz
    Participant

    To jsem rád ;-)

    #10087

    mirekk
    Participant
    Web

    Dovolím si jen poznamenat, že je třeba si přečíst podmínky poskytovatele hostiungu. Např. WEDOS výslovně zakazuje mít v adresáři soubory zálohy. Používal jsem zálohování do adresáře backup a byl jsem upozorněn na rozpor s jejich podmínkami

    #10088

    neteyescz
    Participant

    mirekk: Díky, to jsem ani nevěděl… :-)

    #10089

    admin
    Keymaster
    Web

    mirekk: Zajímavé, také jsem si tento bod neuvědomil aneb proč je dobré číst podmínky :-)

    Webhosting, bod 6:

    V prostoru daného webu smí být uloženy pouze soubory, které jsou potřebné k provozu webu a prezentaci dat a směřuje na ně z webu odkaz. Webhosting neslouží jako zálohovací či odkládací prostor, ale pouze pro provoz WWW prezentací. Soubory, jejichž umístění v prostoru webu není dle názoru Provozovatele opodstatněné, je Provozovatel oprávněn smazat.

    Každopádně jsem nečekal, že to budou i kontrolovat a prosazovat :-) Můžete ale pravidelně zálohovat jinam, existují např. i pluginy, které odesílají zálohu na externí uložitě (třeba Dropbox). Myslím, že jsem někde viděl zmínku, že bude Wedos spouštět službu právě pro webové uložiště, takže to je možná v podmínkách kvůli přípravě na tuto službu…

    #10090

    n3s4
    Participant

    Ohledně záloh uložených na webhostingu WEDOS jsem také doposud nevěděl. Takže díky za upozornění. Plugin byl deaktivován, zálohy smazány :-( a zase jako předtím – zálohy ručně přes phpMyAdmina ;)

    #10091

    neteyescz
    Participant

    A co zálohování na mail, je to v rozporu s jejich podmínkami? :-)

    #10092

    admin
    Keymaster
    Web

    Lukas: Není třeba se vracet k ručnímu zálohování. Plugin WP-DB-Backup umí posílat zálohy na email a jiné pluginy umí zase ukládat zálohy na jiné FTP či nějaké externí úložiště, např. využít službu Dropbox (zdarma).

    #10093

    n3s4
    Participant

    A mohli byste mi prosím doporučit nějaký plugin, který bude zaručeně (vím že to autor asi nikdy zaručit nemůže) bezpečný a který bude umět ukládat onu zálohu na jiný server? Jde mi o to, aby to nebyl nějaký plugin, který je udělaný “narychlo” a nemá časté aktualizace. Nechtěl bych aby se mi na stránkách něco pokazilo, nebo aby plugin přispěl k nějakému útoku do administrace.. Jsem asi moc náročný, ale opatrnosti není nikdy dost :)

    #10094

    n3s4
    Participant

    Tak WEDOS mě příjemně překvapil.. plánuje možnost ukládání záloh (jak web tak databáze, ale i čehokoliv jiného) a to bez poplatku :)

    #10095

    admin
    Keymaster
    Web

    Zajímavé… A zdroj této informace? :-)

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (z celkem 32)

Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.

WordPress – novinky, návody a zajímavosti